banner6

Gazioğlu: Başlamak için tüm tedbirlerimizi alıyoruz

banner37

Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden Koronavirüs tehlikesi nedeniyle duran sportif faaliyetler yavaş yavaş başlarken spor kamuoyundan yaşanan süreçle ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor

Gazioğlu: Başlamak için tüm tedbirlerimizi alıyoruz
banner150

banner150

banner99

Levent TEZEL

Ülkemizde ilgi gösterilen bireysel sporların başında gelen tenis sporunda Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu, yaptığı değerlendirmede tenis sporunda tek temasın topa olduğunu, bunun da önlemlerini tüm dünyada olduğu şekliyle aldıklarını belirtti. Gazioğlu, Bakanlar Kurulu’nun aldığı açılım kararından sonra tenis sporuna yeniden başlamak için federasyon yönetimi olarak ciddi tedbirler aldıklarını da vurguladı. Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu, uzman görüşlerinden de yararlanarak çalışma dönemi ve müsabakalara başlama dönemlerini de belirlediklerini kaydetti. Başkan Hasan Gazioğlu, kulüplerde alınması gereken önlemler ve antrenmanlar sırasında alınması gereken önlemler şeklinde bir dizi kararlar ürettiklerini ve bunu tüm tenis camiasına bildirdiklerini, herkesin de bu kurullara insan sağılığı adına harfiyen uymasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bizde tek ortak temas topadır


Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu şöyle konuştu; “Tenis sporunda en önemli ve hatta tek ortak temas noktası toptur. Dünyada bu konuda alınan tedbirleri takip ediyor ve ülkemizde de sorunu bu şekilde çözüyoruz. Yapılan çok basit ama net. Her oyuncuya farklı markalarda 3’er top veriliyor ve kimse kimseinin topuna dokunmuyor. Ülkemizde yeni bir vaka çıkmayacağını umarak, uzmanlardan da aldığımız görüşler doğrultusunda mayıs sonu ve haziran ayını çalışma dönemi olarak belirledik. Temmuz başından itibaren ise yarım kalan faaliyetlerimize başlayıp bitirmeyi planlıyoruz. Bu noktada uluslararası turnuvalara katılamayacağımız için kendi ulusal turnuvalarımızı tamamlayacağız. Bunu yaparken de örneğin 5 olan turnuva sayısını azaltarak 2 veya 3 turnuva yapmayı öngörüyüoruz. Plaj turnuvalarımız için ise şimdilik beklemedeyiz. Çiftler maçları değil de teklerde maçlar yaparak plaj turnuvaları düzenleyebiliriz. Bu konuda Spor Dairesi’nin alacağı kararı bekliyoruz.”

Uzmanlardan görüş alıyoruz


“Tenis sporuna en sağlıklı şekilde başlayıp, bunu aynı şekilde sürdürmek ve kimsenin sıkıntı yaşamadan tamamlanması bizim için çok önemlidir. Bu nedenle hem tüm tedbirlerimizi alıyoruz hem de uzmanlardan oluşan bir ekiple çalışıyoruz. Bu ekipte spor hekimi Nevzat Denerel, gögüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Fisun Yıldız ve aynı zamanda yönetim kurulu üyemiz diş hekimi Dr. Resime Basat Keleş büyük çaba sarfederek alınacak tedbirler, bunların uygulanması, sporcu sağlığı gibi konularda en sağlıklı kararların üretilmesi konusunda büyük çaba sarfediyorlar"

Kulüplerin alması gereken önlemleri belirledik


“Bu noktada federasyonumuza bağlı olan kulüplerin alması gereken önlemlerden de söz etmek gerekiyor. Şöyle ki; Tenis müsabakaları sadece açık kortlarda olacak. Ateş, öksürük, halsizlik gibi belirtiler taşıyan veya ailesinde bu belirtileri gösteren biri olan sporcu, antrenör veya veli kesinlikle tesislere girmeyecek. Kapı kolları, temas ihtimali olan alanlar sürekli dezenfekte edilecek. Sporcular, görevliler ve veliler sosyal mesafe kuralına mutlaka uyacak. Çalışma araları 15’er dakika olacak. Bu sayede sporcular bir araya gelmeycek ve dezenfekte yapılabilecek. İlk etapta kortların kullanımı rezervasyonla olacak ve sadece 2 kişi olabilecek. Malzemeler antrenman önceleri mutlaka dezenfekte edilecek. Çocuklarını derse getiren aileler arabalarında bekleyecek. Kantin, kafeterya, tuvaletler ve bekleme alanları ilk 15 gün kapalı olurken ondan sonraki süreçte giyinme, soyunma odaları, duş ve tuvaletleri kullanımda içerde sadece 1 kişi olacak. Tuvaletler kullanıma açıldıktan sonra sabun ve tek kullanımlık kağıt havlular bulundurulacak. Çöpler sürekli boşaltılacak. Bu alanlarda sık sık havalandırma yapılacak. Ayrıca antrenman yapan sporcular dışındaki herkesin maske takması zorunlu olacak.

Antrenmanlar sırasında alınması gereken önlemlere de büyük önem veriyoruz


“Antrenmanlar sırasında da alınması gereken tedbirler var. Başlangıçtaki 15 günde dersler sadece 2 sporcu ve 1 antrenör eşliğinde sürdürülecek. Yine antrenmanlarda taraf değişimi yapılmazken müsabakalarda ise sporcular ters taraflardan değişim yapacak. Topla temasın önlenmesinde alınacak tedbirlere de büyük önem veriyoruz. Bu noktada antrenör ile sporcu arasında top alıp verme olmayacak. Bu arada antrenmanlar esnasında 3 ayrı sepet olması, bu sepetlerde topların olması ve her çalışma sonrasında sepetlerin değişimi yapılarak kullanılan topların havalandırılması ve dezenfektanı sağlanacak. Her sporcu kendi raketi ve malzemesini kullanacak. Ayrıca her oyuncunun kendine ait işaretli topları olacak. Her oyuncu kendine ait topları toplayacak. Son olarak da her antrenman öncesi ve sonrasında ellerin dezenfektanının yapılması çok büyük önem taşımaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104