banner6

Gençler enerjilerini ‘Race Fest’ ile pistte attı

banner37

Kuzey Kıbrıs Drag ve Spor Otomobil Derneği, geçtiğimiz hafta sonu farklı bir organizasyonla dikkat çekti. Başarılı Drag yarışlarının ardından yarış festivali adı altında Cemsa’da düzenlenen etkinlikte yaklaşık 100 pilot piste çıktı, 300’ün üzerinde araç sergilendi

Gençler enerjilerini ‘Race Fest’ ile pistte attı
banner99

Kuzey Kıbrıs Drag ve Spor Otomobil Derneği, farklı bir organizasyonla 2021 sezonu etkinliklerini geçtiğimiz hafta sonu tamamladı. Yeni kurulan derneklerimizden olan ve organize ettikleri, büyük ilgi gören Drag yarışlarının ardından bu sezona nokta koymak için kolları sıvayan dernek yetkilileri, Limasol Sigorta ile anlaşarak, Cemsa Sporting Center’de yarış festivali gerçekleştirdi. Aslında her zaman söylediğimiz “Yollarda değil, pistlerde yarışlarım” sloganına uygun bir organizasyon düzenleyen dernek, ödüllü sergi, zamana karşı pist yarışı ve 200 metre Drag yarışı ile geçtiğimiz cumartesi günü 300 üzerinde aracı piste aldı. Cumartesi günü öğleden sonra kapıların açılmasıyla birbirinden güzel ve şık araçların sergisi başladı. Spor araçlar, özel araçlar, klasik araçlar ve arazi araçları gibi birçok çeşit 300’ün üzerinde aracın sergilendiği etkinlikte sergiye katılanlar arasında yarışma da yapıldı. Gençlerin paralarını zararlı şeylere harcamak yerine arabalarına harcaması ve en güzel ses sistemi, en şık görünen araç gibi şeylerle uğraşmasını görmek güzeldi. Akşamüzeri 200 metre Drag yarışı başlamadan önce tüm araçlar sergi düzenini almış, katılımcılar ve seyirciler pistte gezerek bu araçlara bakıyorlardı, fonda ise Dj Joker setlerini çalıyordu. Ardından bu sezonun en popüler yarışlarından olan Drag yarışlarının kısa versiyonu olan 1/8 mil, yani yaklaşık 201 metrelik Drag yarışı başladı. 22 pilotun katıldığı yarışı Berk Balkanlar kazandı. İkinci olan Süleyman Yaşlıhan ayrıca “En İyi 60ft.” Ödülünü de aldı. Üçüncü Yakup Şah oldu ve Şah “En İyi Reaksiyon” ödülünün de sahibi oldu. Akıcı bir şekilde yapılan Drag yarışının ardından gecenin en çok dikkat çeken ve katılımcısının da fazla olduğu “Time Attack” yarışına geçildi. Büyük bir pist şeklinde hazırlanan parkurda ikişer tur atarak zamana karşı yarışın yapıldığı “Time Attack” yarışında 66 pilot mücadele etti. Kasket takmanın zorunlu olduğu yarışta, sürati düşürmek için şikan ve “donut” da kullanıldı ve gençlerin enerjilerini pistte atmalarına olanak sağlandı. Binin üzerinde seyircinin takip ettiği organizasyon sonunda Genel Klasman, 4 Çeker, Ön Çeker ve Arka Çeker klasmanlarında ilk üçe girenlere ödülleri verildi. Gecenin en hızlısı Cenk Toksoy oldu. 4 çeker sınıfında yarışan Toksoy’un derecesi 1 dakika 59.695 saniyeydi. Genel Klasman ikincisi ve arka çeker sınıfı birincisi 2 dakika 01,063 saniyelik derecesiyle İbrahim Yücebaş olurken, ön çeker birincisi olan Kemal Topcuoğlu 2 dakika 02,960 saniyelik derecesiyle genel klasmanda da üçüncü olmayı başardı. 4 çeker sınıfında Toksoy’u kadın pilot Gölgem Paşa takip etti. Üçüncü olan isim ise İzer Özvurulmuş idi. Arka çeker sınıfında dikkat çeken kroscart aracıyla Yücebaş’ı Mustafa Beyaz ikinci olarak ve Aykut Sokollu üçüncü olarak takip etti. Ön çeker sınıfında ise Topcuoğlu’nu Yaşar Fevzioğlu ve Niyazi Yorgancıoğlu takip etti.

Neler oldu?

Formula 1’de 2021 sezonunun son çeyreği Meksika Grand Prix’i ile başladı. Sezonun 18’inci yarışı geçtiğimiz hafta sonu yapıldı ve yarışı Red Bull pilotu Max Verstappen kazanırken, yerel kahraman Sergio Perez podyuma çıktı. Detaylar yarın gazeteniz KIBRIS Ekran Eki’nde.

MotoGP’de sezonun 17’nci yarışı olan Algarve Grand Prix’si 3 tur kala kırmızı bayrakla tamamlandı. Yarışı fabrika Ducati sürücüsü Francesco Bagnaia baştan sona lider giderek kazandı.

banner134

Ajanda

13-14 Kasım        TOSFED Kocaeli Rallisi

13 Kasım              KKRKD Cumhuriyet Rallisi

13 Kasım              KKORD Offroad Challenge

14 Kasım              F1 Brezilya

14 Kasım              MotoGP Valencia

21 Kasım              KKTOK Sprint Ralli

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104