Gençlere teknik bakış

banner37

U21 Süper Lig’de 22. hafta sonunda puan cetvelinde ilk altı sırada yer alan takımlarımızda görev yapan teknik adamlar ile yaptığımız görüşmelerde gençler ligi statüsü, A takımda yabancı oyuncuların kaldırılmasının düşünülmesinden sonra gençlerimizin A takım için kapasitelerinin hangi noktada olduğu ve genç oyuncuların son durumları ile ilgili yapılan açıklamaları detaylı bir şekilde ortaya koyduk

Gençlere teknik bakış
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Mağusa Türk Gücü U 21 Teknik Direktörü Kamil Arifoğlu


U21 Süper Lig’de 22. hafta sonunda 57 puanla lider durumda bulunan Mağusa Türk Gücü’nde teknik direktör Kamil Arifoğlu yaptığı açıklamada, Gençler Ligi statüsünü tartışırken bazı verileri ortaya koymanın şart olduğunu belirterek, elit bir futbolcu yetişirken 7000-10000 arası antrenman yapması gerektiğini hatırlatarak, “antrenman olanaklarının uygunluğunu bunun dışında tutuyorum” dedi. Bizde yapılan antrenman sayılarının kaç olduğunu soran, verilecek cevabın statünün değişmesi veya değiştirilmemesi için katkı sağlayacağını düşünüyorum diyen Kamil Arifoğlu, “bana göre bu şartlarda değişmemesi” gerekir dedi. Antrenman sayısını doğal olarak da süresini kısıtlamamız gerekeceğini, belli bir öngörüye ve veriye dayanmadan yapılacak değişikliklerin fayda sağlamayacağı görüşünde olduğunu belirten Arifoğlu, “son yıllarda A takımlarda yapılan antrenman sayısı ile birlikte göreceli olarak da kalite artmıştır” dedi. Yabancı oyuncu konusunda en az 1 yabancı oyuncunun kalması gerektiğini, futbol kalitesini yukarıya çeken iyi yabancıları son dönemlerde seyretme imkanı bulduğunu ifade eden Kamil Arifoğlu, kalitenin çoğu zaman daha fazla seyirci getirdiği görüşünde olduğunu söyledi. Eğer antrenman olanakları, kalitesi ve sayısı artırılabilirse ki bunun yıllardır çok fazla başarılamadığını söyleyen Arifoğlu, “tabi ki genç oyuncularımız A takımlar için yeterli ve hazır olur ancak tüm bunların nasıl olacağının başka cevap bulunması gereken bir konu olduğunu” sözlerine ekledi.

Doğan Türk Birliği U 21 Antrenörü Reşat Aysu


U21 Süper Lig’de 55 puan gol averajı ile ikinci sırada bulunan Doğan Türk Birliği’nde antrenör Reşat Aysu, yaptığı açıklamada U 21 liglerinin dünya futbol piyasasında scoutların daha rahat oyuncu seçebilmeleri ve oyuncunun U19 dan sonra bir yıl daha gelişim sürecinde kendini koruyabilmesi için düzenlenen lig olduğunu, bu nedenlerden dolayıdır ki bizde oynatılan U21 liginin çok verimli olmadığını belirtti. A takımda 21 yaş altı 2 futbolcu oynatma zorunluluğu varlığından bahseden Reşat Aysu, “dünya lig statülerine bakıldığı zaman her yaş kategorisinde müsabakaların yapıldığı görülmektedir” dedi. Aysu, her yaştaki bireyin mental, yaş ve fiziksel farklılıklarının olmasından dolayı her yaşta müsabaka yapabilmelerinin nedeninin de oyuncu potansiyelinden dolayı olduğunu söyledi. Ülkemizde liglerdeki oyuncu sayılarının azlığından dolayı her yaş gurubunda müsabakalar yapılamamasının sıkıntısına değinen Reşat Aysu, alt yapı liglerinin U13, U15, U17, U19 olarak düzenlenmesinin yararlı olacağını, yabancı oyuncuların da kademeli olarak düşürülmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtti. Doğan Türk Birliği U21 takımında görev alan futbolcuların yeterli ve hazır olanlarının A takım ile çalışmalarını yapmakta olduğunu ifade den Reşat Aysu, A takımda verilecek göreve hazır olduklarını belirtti. Aysu, genç oyuncuların daha fazla kendilerini geliştirmeleri için kiralık transfer olmalarına kulüp olarak imkan sağlandığını da sözlerine ekledi.

Küçük Kaymaklı U 21 Antrenörü Cemre Yıldızev


U21 Süper Lig’de 55 puan gol averajı ile üçüncü sırada bulunan Küçük Kaymaklı’da antrenör Cemre Yıldızev, yaptığı açıklamada gençler ligi statüsünün değişmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu, 21 yaşındaki futbolcunun A takımda yer almasını savunduğunu belirtti. Ülke futbolu için en doğrusunun U19 ligi olması, bunu yaparken de kulüplerin doğru planlama yapması gerektiğini belirten Cemre Yıldızev, U21 Ligi’nde şampiyon olmak için 21 yaş sınırındaki gençler transfer edilerek geleceğe yönelik değil anlık başarı planlarının kulüplerimiz ve gençlerimize ciddi şekilde zarar verdiğini söyledi. Yabancı oyuncuların liglerimizin kalitesini arttırdığını vurgulayan Cemre Yıldızev, Dinopeter ve John Ebuka’yı örnek göstererek onları izlemek keyif veriyor dedi. Ancak dünyayı ve ülkemizi de etkileyen Covid-19 virüsünden dolayı kulüplerimizi ekonomik olarak zor günlerin beklediğini belirten Cemre Yıldızev, yabancı oyuncuların önümüzdeki sezon olmaması düşüncesinde bulunduğunu ancak olacaksa da 1 yabancı hakkı verilebileceğini söyledi. Yıldızev, öz kaynaklarımıza maddi manevi daha çok önem verilirse bu zor günleri fırsata çevrebileceği kanaatinde olduğunu, ülkemizdeki sporun amacının gençlerimiz olduğunun da unutulmaması gerektiğini ifade etti. Fiziksel ve mental olarak doğru eğitim alan gençlerimizin A takım için yeterli olduğunu, geçtiğimiz sezon ile bu sezon oynayan oyuncularda bunu gördüğünü, Küçük Kaymaklı’nın 2 sezonda A2 takımından A takıma 9 oyuncu çıkararak, ilk 11 oynayan veya sonradan oyuna giren oyuncuları olduğunu belirten Cemre Yıldızev, fizik ve mental olarak gençlerin yabancılar olmasına rağmen oynayabildiklerini gördüklerini söyledi. “1.Lig ve BTM liglerine kiraladığımız gençlerin fizik kalitesini artırmalarına olanak sağlayarak geleceğe hazırlık yapıyoruz” diyen Cemre Yıldızev, bu gençleri ülke futbolunun geleceği olarak gördüğünü söyledi. Yıldızev, kulüplerin yabancı oyuncu tercihlerinden dolay bazı mevkilerde yetiştirilen yıldızların oynatılamadığından yakınarak, son yıllarda forvet mevkinde oyuncu yetişmediği, yabancının kalkması ile birlikte şu an U21’de oynayan Küçük Kaymakalı’dan Ahmet Öztürk, Mağusa Türk Gücü’nden Abdüaziz Köse, Doğan Türk Birliği’nden Arda Eren Metin gibi gençleri Süper Ligde keyifle izleyeceklerini sözlerine ekledi.

banner134

Yenicami U 21 Antrenörü Ertuğ Erçin


U21 Süper Lig’de 55 puan gol averajı ile dördüncü sırada bulunan Yenicami’de antrenör Ertuğ Erçin, yaptığı açıklamada gençler ligi statüsünün değişerek 21 yaşın aşağılara çekilmesi gerektiğini belirterek, genç futbolcuların yetenekli olduğunu ve 17 yaşında A takımda olması gerektiğine vurgu yaptı. Kalite açısından bakıldığında yabancı oyuncuların kalmasından yana olduğunu belirten Ertuğ Erçin, “dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle ekonomik krizlerin yaşandığı bu dönemde yabancı oyunculardan vazgeçilebilir, en az iki yıllık süreç içerisinde geçiş olması durumunda sürdürebilirlik açısından da olumlu olacağı kanaatindeyim” dedi. U21’de çalışan antrenörlerin genel olarak yıllık, aylık, haftalık programlar yaparak çalıştıklarını belirten Ertuğ Erçin, yapılan çalışmaların A takım seviyesinde kuvvet, kondisyon ve koordinasyon olarak sırıtmadığını  kendi takımından A takıma giden oyuncularda gözlemlediğini söyledi. Genelde futbol oynamanın yaş kıstasına inanmayan birisi olarak performans oyununda yaşın önemi olmadığına vurgu yapan Ertuğ Erçin, “35 yaşındaki futbolcu eğer 18 yaşında gibi koşabiliyorsa ve gerçekten iyi ise 16-17 yaşındaki genç oyuncuların da bu oyuncular arasında yer bulabileceğine inanıyorum” dedi.  Amacımız çok takım, çok futbolcu, ve daha çok futbol oynayan gençler ise tabi ki kaliteli oyuncunun azaldığı gibi yayılacağını belirten Ertuğ Erçin,

bu durumda da kaliteli oyuncu grubu ile çalışmayan diğer kaliteli gençleri de körelterek sivrilmelerini geciktireceğini söyledi.
 

Çetinkaya U 21 Antrenörü Burcan Cantaş


U21 Süper Lig’de 46 puanla beşinci sırada bulunan Çetinkaya’da antrenör Burcan Cantaş, yaptığı açıklamada gençler ligi statüsünün değişmesi gerektiğini belirterek, kademeli olarak U19 ligine dönüştürülmesi düşüncesinde olduğunu, 21 yaşındaki oyuncuların genç takımdaki sürecini doldurduğunu söyledi. Yaşanan bu süreçte yabancı futbolcuların bulundukları takımlarda koymuş oldukları önemli katkıları olduğunun unutulmaması gerektiğini, yabancı futbolcuların varlığının ligin kalitesi için önemli olduğuna vurgu yapan Burcan Cantaş, “kademeli olarak yabancı futbolcuların kaldırılmasının daha doğru olacağı düşüncesindeyim” dedi. Koronavirüs’ten dolayı ülkede genel olarak ekonomik krizlerin olduğunu doğal olarak spor ve futbola da yansıyacağından hareketle alınacak kararların da çok iyi değerlendirilerek alınmasının önemine dikkat çeken Burcan Cantaş, “bu süreçler yaşanırken, takımların da mevcut duruma göre hazırlıklarını tamamlayabilmelerine olanak sağlanmalıdır” dedi. Burcan Cantaş, gençlerimizin A takımlarda yer bulması adına da altyapısı iyi olan gençlerin fiziksel gelişimini de tamamlayarak A takımdaki adaptasyon sürecini atlattıktan sonra uyumu yakalayacağı düşüncesinde olduğunu söyledi.

Türk Ocağı U 21 Antrenörü Refik Güneydeniz


U21 Süper Lig’de 41 puanla altıncı sırada bulunan Türk Ocağı’nda antrenör Refik Güneydeniz, yaptığı açıklamada dünyayı ve ülkemizi tehdit eden koronavirüs salgını nedeniyle alınan karar doğrultusunda liglere verilen aradan sonra lige tekrardan dönme ve başlama konusunda antrönörler ve futbolcuları zor çalışmalar beklediğini söyledi. Geçen zaman kaybından kaynaklanan futbolcuların antrenman eksikliği, beslenme ve uyku düzeninin bozulduğunu belirten Refik Güneydeniz, verilen internet üzerinden fiziksel antrenman metodunun futbolcular için yeterli olmadığını, “ligin başlaması için de en az 3-4 haftalık bir toparlanma süreci gerektiği  düşüncesindeyim” dedi. Kalan 8 haftalık liglerin kısa zamanda sonlandırılması düşünüldüğünde gençler liginin maç saatlerinin düzenlenmesinde hava şartlarına da bakılarak ayarlanması gerektiğini belirten Refik Güneydeniz,  genç takımların kadro sıkıntısı çektiğini, ancak iyi antrene edilmesi durumunda sakatlık riskinin en aza indirileceğini söyledi. Türk Ocağı olarak altyapılara ve gençlerimize önem veren kulüp olduklarını,  antrenmanları  bilimsel olarak yaptıklarını belirten Güneydeniz, amaçları doğrultusunda da A takıma futbolcu vermenin yanında sportif başarıları sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Türk Ocağı’nın bu sezon birçok genç futbolcuyu A takım kadrosunda faal olarak barındırdığını hatırlatan Refik Güneydeniz ancak bunu yeterli görmediklerini ve bu süreç içerisinde daha fazla oyuncu vermeleri gerektiğini belirtti. Güneydeniz, antrenman eksikliğinden dolayı gelişmekte olan futbolcuların yavaşlaması yanında geri gitmelerinin sıkıntısını gözlediklerini belirterek A takım düzeyinde hazır futbolcu vermenin zor olacağını vurguladı. Güneydeniz, futbolcuların gereken çalışmaya ve özveriye önem göstermeleri gerektiğini belirtti. Yabancı futbolcuların liglerin seviyesini, kalitesini ve seyir zevkini artırdığını belirten Refik Güneydeniz, Covid -19 salgını nedeniyle “federasyonun Kıbrıs futbolunun geleceği için alacağı kararlardan sonra bir süre yabancısız oynamayı kabullenmeliyiz” diyerek zor bir süreçten geçildiğini, ekonomik yönden sıkıntıyı atlatamayan kulüpler olacağından dolayı alınan kararlara saygı duyulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75