Gollerin adresleri

banner37

Dünya’da Koronavirüs salgını nedeniyle askıya alınan futbol müsabakalarında taraftarların özlem duyduğu coşku da ortadan kalkmış durumda. Uluslararası organizasyonlar ertelenirken ulusal liglerin nasıl tamamlanacağı konusunda görüşmeler devam ediyor

banner87
Gollerin adresleri
banner90
banner99

Büyük kitlelileri arkasından sürükleyen futbolda kalitenin önemi yanında sonuca gitmek, galibiyete ulaşmak için golcülerin rolü çok önemli. Bu nedenle de en yüksek bonservis bedelleri golcülere ödeniyor, yıldız futbolcular ofansif becerileri yüksek olan isimler oluyor. Takımların gol yükünü çeken isimler liglerinde gol krallığı yarışında da ön sıralarda bulunuyor. Ülkemizde son yıllarda yabancı futbolcuların gollerin adresleri olduklarını görüyoruz. Süper Lig’de son üç sezondur 3 yabancı futbolcu kontenjanı nedeniyle birçok takımın tercihlerini forvet veya ofansif orta alan oyuncularından yana kullanması nedeniyle de gol krallığında ilk sıraları yabancılar tutmaya başladı.

İlk gol kralı Sevim Ebeoğlu


Ülkemizde kayıtlara geçen ilk gol kralı Sevim Ebeoğlu, Doğan Türk Birliği formasıyla bu başarıya 17 golle ulaştı. Sevim Ebeoğlu’nun üst üste 2 kez krallığa ulaşmasının ardından Çetinkaya’dan Erdoğan Şeniz, Yenicami’den Erdem Sururi ve MTG’den Hüseyin Alder (Galliga) sezonun en çok gol atan isimleri oldular. 1963 yılında başlayan Kıbrıs’taki çatışmalar sebebiyle 5 sezonluk aranın ardından 1968 yılında yeniden futbola dönüldü. Federasyon arşivinde bazı sezonlarda gol krallığıyla ilgili kayıt bulunmazken, 1972’de Gençler Birliği’nden Özdemir Özdoğdu sezonun en fazla gol atan ismi oldu.

Üst üste 7 kez Erbay Gönelli


Ülkemizde en çok gol krallığına ulaşan futbolcumuz olan Erbay Gönelli,1972 yılından 1981 yılına kadar7 sezon üst üste krallık tacına sahip oldu, sadece 1974 yılında Barış Harekatı nedeniyle ligimize ara verilmişti. Levent Ruso ile Sertaç Karayel’in gol krallıklarının ardından Erbay Gönelli 1983-84 sezonunda da unvanı yine aldı. Tahir Musalar ile Ahmet Soğukpınar’ın (Miyo) krallıkları sonrasında 1987 yılında Erbay Gönelli 9. ve son kez gol krallığına ulaştı.

Batı’daki golcüler


Sertaç Karayel ile Ahmet Soğukpınar’ın yanı sıra Baf Ülkü Yurdu’nun çıkışının olduğu yıllarda Turan Altay gol krallığına ulaşan batı temsilcilerinde forma giyen isimler oldular. Özer Kaya Doğan Türk Birliği formasıyla 2, K. Kaymaklı formasıyla da bir kez olmak üzere 3 kez bu başarıya imza atan futbolcu oldu.

4 sezonun 3’ünde Necati Tilki


Ülkemizin önde gelen golcülerinden olan Necati Tilki 1994-95 sezonunda Gönyeli’de gol krallığına ulaşırken, 1996-1998 yılları arasında ayni başarıyı bu kez Çetinkaya formasıyla yaşadı. Akıncılar ilk gol kralını Mehmet Abbasoğlu ile 1999’da çıkardı. Dumlupınar’da ise ilk gol kralı Erman Efe olurken, en çok gol kralı çıkaran takımlardan Gönyeli’de Kadri Alagöz bu unvanı alan isimlerden oldu.

İlk yabancı kral Ali Osumanua


Ülkemizde ilk yabancı gol kralı olan Ali Osumanua. 2001-2002 sezonunda Gönyeli forması giyen Ali Osumanua 36 golle bu başarıyı kazandı. Sonrasında 2 sezonda ise, daha sonar vatandaşımız olacak olan Jacques Mukendi Çetinkaya’da gol kralı oldu. Yasin Kansu ile Ertaç Taşkıran birer sezon unvanı aldıktan sonra ilk kez 2007’de bu iki golcü 28’er golle krallığı paylaştı. 2008-2009 sezonunda ise Ertaç Taşkıran iki farklı takımda Gönyeli ve Tatlısu’da attığı gollerle krallığa ulaştı.

Rekor 49 golle Yasin Kansu’nun


En üst liglerimizde bir sezonda en fazla gol atan futbolcu Yasin Kansu. 2009-2010 sezonunda K. Kaymaklı formasıyla Yasin 49 gole imza attı. Gol krallığına ulaşan üçüncü yabancı isim ise Geofrey Massa. Yenicami’de 2011-12 sezonunda kariyerli golcü 29 gol attı.

4 sezon yerli golcüler


2012-2016 yılları arasında 4 sezon yerli golcülerimizin tacı giydiğini görüyoruz. İki ayrı takımda Çetinkaya ve K. Kaymaklı’da Esin Sonay’dan sonra gol kralı olan Kasım Tağman ile Halil Turan halen liglerimizde forma giyen golcülerimiz olarak dikkat çekiyor. Son yılların liglerimizdeki en golcü ismi Yenicami’den John Ebuka 2016-17 sezonunda 40 gol barajını geçen 2. Futbolcu olarak 41 gol kaydederek ilk krallığını elde etti. K. Kaymaklı’da forma giydiği 2018’de Uğur Gök’ün 36 golle unvanı alması sonrası geçtiğimiz sezon da John Ebuka 33 golle 2. kez gol kralı olmayı başardı.

Son 20 sezonda 16 kral Lefkoşa’dan


Gol krallığında dikkat çeken bir başka olgu ise en üst ligimizde son 20 sezonun 16 sezonunda gol krallığına ulaşan futbolcuların Lefkoşa takımlarından olması. Gönyeli, Çetinkaya, K. Kaymaklı ve Yenicami takımlarının golcüleri son 20 sezonun 16’sında gol krallığına ambargo koydu. Bu periyotta Ertaç Taşkıran 2 kez Türk Ocağı’nda bir kez de B. Bağcıl’da, Lefke’den de Kasım Tağman, Lefkoşa takımları dışında forma giyerek krallık yaşamış isimler oldular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75