Görneç’in dinamosu

banner37

Görneç’in 20 yaşındaki genç yeteneği Necati İnce, tenisle başladığı spor yaşamında futbolda da kısa sürede disiplinli çalışmanın meyvelerini toplayarak yükselişini sürdürdü

Görneç’in dinamosu
banner8

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Görneç’nin gelecek vaad eden genç yeteneği Necati İnce futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Geleceğin yıldız adaylarından 4 Eylül 2001 tarihinde Lefkoşa’da doğan Necati İnce, dört nüfuslu aile içerisinde en küçük olan bireydir. Necati İnce futbol altyapı çalışmalarına geç yaşlarda başladı. Abisi ile birlikte birçok amatör ve profesyonel spor branşında yer almaları sonucunda futbola da ilgi duydu. Futbol hayatına 10 yaşında Görneç altyapısında hobi olarak başlayan Necati İnce, kendini geliştirmeye gelecekte iyi futbolcu olmak ve aradaki farkı kapatma adına çalışmaya devam etti. Tenisle birlikte futbolu da bir arada götürmeye özen gösteren Necati, 2 yıl boyunca (2011-2012) temel eğitimi en iyi şekilde alarak geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak adına çalışmalarına kararlı bir şekilde devam etti. Necati İnce, 12 yaşında (2013 yılında) U15 takıma alınarak yarışmacı ligde mücadele etmeye başladı.

Erken yükseliş


Görneç futbol altyapısında futbola ilk adımları atan geleceğin yıldız adayı Necati İnce, temel eğitimi düzenli bir şekilde almaya başladığı yıldan itibaren gelişmeye başladı. Kararlı ve inançlı bir şekilde çalışan Necati İnce, U15 takımında başarılı bir şekilde forma giyerek yarışmacı ligde gelişim gösterdi. Geleceğe yönelik olarak yapılan çalışmalardaki kararlılığıyla performansı yükselmeye başlayan Necati, 2 sezonun ardından genç takıma yükseldi.

Şansını iyi değerlendirdi


10 yaşında Görneç U15 takımına yükselerek yeni döneme başlayan Necati İnce, yarışmacı ligde sergilediği başarılı performansla fark yaratmaya, yıldızı parlamaya, adından söz ettirmeye başladı. Görneç U15 takımda 2 yıl (2013-2014) boyunca forma giyen genç yetenek Necati İnce, çalışmalarda göstermiş olduğu çıkışla birlikte 14 yaşında (2015 yılında) genç takıma yükselmeyi başardı. Gelecekte iyi futbolcu olma yolunda kararlı bir şekilde devam eden Necati İnce, genç takımda başarılı performansını 2 yıl (2015-2016) boyunca sürdürmeyi başarmasının ardından 16 yaşında A takıma alınarak farklı bir döneme başlamış oldu. Fizik kondisyonu, teknik kapasitesini geliştiren, oynadığı futbolla dikkat çeken Necati İnce, kararlı bir şekilde çalışmalara devam etti. Necati, A takımda yakalamış olduğu forma şansını iyi değerlendirip, Görneç’de 4 yıldır forma giyiyor.

Eğitimi ağır basıyor


Genç yaşta A takımda forma giymeye başlayan Necati, deneyim ve tecrübe kazanmaya başladı.  Genç yetenek, 14 yaşında genç takımda başarılı bir şekilde forma giydikten sonra, 16 yaşında yükseldiği A takımda ise 4 yıldır forma giymeye devam ediyor.

banner134
 


Büyük hedefler peşinde koşan İnce, hırslı yapısı, oyun içerisindeki mücadeleci futbolu, orta sahada top kapma becerisi, oyun kurma özelliği, adam eksiltme, ofansif yönde pozisyon üretkenliği, asistleri ile dikkat çekiyor.

Necati İnce zaman zaman futbol ve eğitimi arasında kalsa da öncelikle okulunu bitirip öğretmen olmak istiyor. Ülkemizdeki durum nedeniyle futbolu ana meslek olarak icra etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Necati, yine de futbolun hayatında sürekli önemli bir yer tutmaya devam edeceğini söyledi. Genç yetenek, Atatürk Öğretmen Akademisi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 2.sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları


Necati İnce, altyapı organizasyonlarında katıdığı turnuvalarda şampiyonluklar yaşadı. 2011 yılında ilkokulararası futbol şampiyonasında Şehit Ertuğrul İlkoklu ile üçüncülük, 2009 yılında Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu 8 yaş birincisi, 2010 yılında Türkiye Tenis Federasyonu 9-10 yaş yaz kupası (İzmir) 9 yaş erkekler birincisi, 2010 Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu 9 yaş erkekler birincisi, 2010 yılında DAÜ Uluslararası DAÜTK Toyo Tenis turnuvası 9 yaş erkekler birincisi, 2010 yılında 14.Uluslararası Gönyeli Belediyesi Folklor ve Sanat festivali tenis turnuvası 9 yaş erkeler birincisi, 2010 yılında Türkiye Tenis Federasyonu Utem İzmir 9 yaş erkekler birincisi, 2010 yılında DAÜ Uluslararası tenis turnuvası 9 yaş erkeler ikincisi, 2011 yılında Türkiye Tenis Federasyonu yaz kupası Adana 10 yaş erkekler birincisi, 2011’de Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu 10 yaş erkekler birincisi, Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu 11 yaş erkekler birincisi, Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu 10 yaş erkekler birincisi, DAÜ Tenis turnuvası 10 yaş erkekler birincisi, Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu 9 yaş erkekler ikincisi, 2012 yılında World Sports festivali Austria 12 yaş tek ve çift erkekler ikincisi, Antalya Gökhan Dönmez Tenis Academy 10 yaş erkekler birincisi, Liselerarası futsal şampiyonasında Türk Maarif Kolejiyle üçüncülük, 2016-2017 futbol sezonunda Görneç formasıyla Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 1. Ligde şampiyonluk yaşadı.

Alt yapının önemi


Necati İnce, futbolda gün geçtikçe ve teknolojiyle etkileşim arttıkça sporcuların performansını artırmaya yönelik başarılı ülkelerin gelişme ortaya koyuklarına vurgu yaparak, bu yatırımları gençlere yapan ülkelerde ise gençlerin ne kadar kaliteli bireyler ve sporcular olarak yetiştirildiğinin görüldüğünü belirtti. Futbolda altyapının oldukça önemli olduğunun altını çizen Necati, okul öncesi dönemlerde altyapı eğitimin başlatılması gerektiğini, bu sayede ülkemiz sporlarında çok daha kaliteli sporcular ve liglerimizde daha fazla genç oyuncuların boy göstereceğini söyledi.

Futboldan beklentileri


Futbolun ülkemizde en köklü geçmişi olan sporladan biri olduğunu belirten Necati İnce, birçok kişi tarafından ilgi görse de maddi ve siyasi durumların bu tutkuyu baltalamakta olduğunu söyledi. Koşulların iyileştirilmesi, gençlerin önünün açılması, gençlik için sportif yatırımlar yapılmasının ülke futbolundan beklentileri arasında olduğuna vurgu yapan İnce, Türkiye amatör liglerine gidebilmek, daha kaliteli hedefler ve gelecek için gençlerin futbol tutkusunun engellenmemesini arzuladığını dile getirdi.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri


Ülkemiz futbolunun pandemi süreci dolayısıyla oldukça kötü etkilendiğini, bu durumun oldukça üzücü olduğunu belirten genç yetenek, bu işe gönül vermiş kişilerin emeklerinin boşa gittiğini, geçimini sadece bu spordan sağlayan kişilerin maddi olarak zarar gördüğünü söyledi. İnce, birçok futbolcumuzun liglerin oynanmaması nedeniyle ülke dışını tercih ettiğini, bunun gelecek dönemlerde ülke futbolumuz için oldukça kötü bir tablo oluşturacağını belirtti. En büyük sorunumuzun ise 2021 yılında olmamıza rağmen tanınmamış ülke olmamızdan dolayı hiçbir uluslararası turnuvaya katılamama olduğunu ifade eden İnce, ambargolar nedeniyle gençlerin önlerinin kesildiğini belirtti. Genç yetenek, kötü tablonun içerisinde dahi emeklerini, gönüllerini bu işe vermiş insanların ilerde güzel günlere ulaşmasının en büyük dileği olduğunun da sözlerine ekledi.

Necati İnce’nin Biyografisi :

Doğum Tarihi : 24.09.2001

Doğum yeri : Lefkoşa

Yaşı : 20

Boyu : 1.76

Kilosu : 80

Burcu : Başak

Öğrenimi :

İlkokul : Şehit Ertuğrul İlkoklu

Ortaokul : Türk Maarif Koleji

Lise : Türk Maarif Koleji

Üniversite : Atatürk Öğretmen Akademisi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım : Görneç

Türkiye’de Tuttuğu Takım : Fenerbahçe

Avrupa’da Tuttuğu Takım : Chelsea

Örnek aldığı Futbolcu (İdol) : Kante

Hobileri : Basketbol oynamak, müzik dinlemek, play station oynamak

Fobisi : Yılan

Oynadığı Mevki : Orta saha

Zevk Aldığı Spor Dalları : Futbol, basketbol, futsal, tenis

Karakter Yapısı : Uyum sağlayan, çekingen, eğlenmeyi seven

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75