banner6

Gözler artık Euroleague'de

banner37

Kazandığı başarılarla Türkiye ve Avrupa’da yankı yaratan YDÜ Kadın Takımı’nın 3 önemli sorumlusu Murat Tüzünkan, Hakan Atamtürk ve Erhan Ayaz geride kalan sezonun değerlendirmesini yaptı ve gelecek planlarını aktardı

Gözler artık Euroleague'de
banner150 banner150 banner151 banner143

Kurduğu ekip ile ülkemizi Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi ve Avrupa Kupalarında temsil eden Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kadın Basketbol Takımı’nda yeni sezonda hedefler yine büyük olacak. Ligde yine şampiyonluk kovalayacak olan YDÜ, Euroleague’de ise ilk hedefi final four’a kalmak olarak belirledi.

Kadrosunda yer alan Angelina Robinson, Anna Vajda, Essence Carson gibi isimlerle yolları ayıran YDÜ, Euroleague’in kraliçesi kabul edilen Ann Wouters’i ve Belçikalı şutör Kim Mestdagh’ı Cansu Köksal ile birlikte kadrosuna kattı.

Tüzünkan: Güçlü kadronun omurgasını koruduk

Geride kalan sezon, yeni sezondaki hedefler, YDÜ’nün statüsü ve başarıların ambargolara etkisi ile ilgili açıklamalarda bulunan YDÜ Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Murat Tüzünkan, Spor Daire Başkanı Hakan Atamtürk ve genel koordinatör Erhan Ayaz, yollarına aynı kararlılık ile devam edeceklerini ifade ettiler.

Röportajda ilk söz alan isim olan Murat Tüzünkan, geçtiğimiz sezon iyi bir kadroları bulunduğunu, bu sezon için de omurgayı koruduklarını açıkladı.

 

“Fenerbahçe’den birini transfer etme gündemimiz yok”


Transferdeki anlayışlarının çok geniş ve rotasyona dayalı bir kadro oluşturarak, 3 kulvarda yarışmak olduğunu ifade eden Tüzünkan, “Oyuna giren ile çıkanın çok fark etmeyeceği bir kadro için uğraş veriyoruz. Bir yabancı ve bir Türk transferi daha olabilir. Şu an bu konuda çalışıyoruz” dedi.


Tüzünkan, Fenerbahçe Kulübü’nden bir oyuncu transfer etme gibi bir gündemleri olmadığını, onun final serisinde sarı-lacivertlilerin ortamı bulandırmak amacı ile yaptığı klasik taktiklerden olduğunun da altını çizdi.

 

“G. Saray ve Beşiktaş’tan sonra bir sezonda 3 kupa kazanan tek takımız”


Murat Tüzünkan, daha önce Türk basketbolunda hem lig, hem Türkiye Kupası hem de Avrupa şampiyonluğu kazanan takım sayısının 2 olduğunu, Galatasaray Kadın ve Beşiktaş Erkek takımlarının ardından YDÜ olarak sezonu 3 kupa ile kapattıklarını vurguladı.


Euroleague macerasının zor ve kırıcı geçeceğini ifade eden Murat Tüzünkan, şu ifadelere yer verdi:

“Bu arenada yer almak her babayiğidin harcı değil. Bunun için mali gücünüzün, kadro rotasyonunuzun ve alışkanlığınızın olması gerekiyor. Ancak esas belirleyici olan oyuncularınızdır. Ekaterinburg’un bütçe farkı diğer takımlara göre inanılmaz, fakat bütçe ve başarıya bakınca hiç dengeli durmuyor”.

 

“Kıbrıs takımı olarak Euroleague’de yer almak elimizi güçlendirecek”


Final-Four’un gediklisi olarak Ekaterinburg ve Prag takımını gösterebileceğini, buna ek olarak her sezon bir Rus takımın daha son 4’e kaldığını belirten Tüzünkan, Fenerbahçe’nin de 6 sezondur burada yer aldığını, kendilerinin ve İspanya’dan Avenida takımının final-four’u zorlayacağını ifade etti.


Euroleague’de yer almanın Kıbrıs’ın tanıtımı açısından oldukça önemli olduğunu, Kuzey Kıbrıs’ın adını daha çok insanın duyacağını aktaran Tüzünkan, “Biz burada sadece siyasi nedenlerle oynayamıyoruz. Ancak herkes bizim Kıbrıs takımı olduğumuzu iyi biliyor. Geçtiğimiz sezon Almanya’da bulunduğumuzda bir Alman yanımıza gelerek Kıbrıs takımı olduğumuzu bildiğini belirterek, neden ülkemizde oynayamadığımızı sormuştu. Kısacası Kıbrıs’ın takımı olarak bu arenada yer almak bizim elimizi çok güçlendirecek” dedi.

 

“Kıbrıslı bir yatırımcının doğru adımlar atarak neler yapabildiği görüldü”


Tüzünkan, YDÜ’nün yolculuğunun bir kültür oluşum süreci yarattığını, Kıbrıs takımı olgusunun oturmasından öteye, ülkedeki basketbolu da canlandırdığını aktararak, heyecanlı maçları izleyenlerin bundan etkilenerek ülkemizdeki maçlara da ilgi göstermeye başladığını belirtti.


Tüzünkan, YDÜ’nün 3 kupalı başarısı ile Kıbrıslı bir yatırımcının doğru düşünce yapısı, doğru vizyon ve doğru yatırım ile neler yapabileceğini dünyaya gösterebildiğini, Doç. Dr. İrfan Günsel’in bu anlamda yeni bir yol açtığının açıkça görüldüğünü belirtti.

 

Atamtürk: Keşke finali Olympiakos ile yapsaydık


YDÜ Spor Daire Başkanı Hakan Atamtürk ise konuşmasında sezon öncesi hedeflerin maçlar oynandıkça değişim gösterdiğine vurgu yaptı. Sezon başı bir kupa kazanmanın başarı sayılacağı bir durum varken, oluşan sinerji ile üçüncü kupayı kazanamamanın bir başarısızlık gibi görüneceği bir durumun oluştuğunu ifade eden Atamtürk, Euro Cup finalinde Yunan ekibi Olympiakos ile karşılaşıp kupayı kazanmalarını çok istediğini, ancak 3 kupa kazanmanın çok büyük bir olay olduğunu söyledi.

 

“İnsanımız YDÜ’yü sahiplendi, F.Bahçe, G. Saray maçlarında da destekliyor”


Atamtürk, YDÜ’nün Kıbrıs takımı konusundaki bazı fikir ayrılıklarına da dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “Dünyada spor çok globalleşti. Artık takımları sahiplenmek illa ki yakınında olmakla alakalı değildir. Ülkemizde yaşayanlar Fenerbahçe, Galatasaraylıyım diyerek gurur duyar, hatta Barselonalıyım diye bütünleşir. Aidiyet duygusu çok yüksek seviyededir. Hepimiz onlar için de bizim takımımız diyoruz. YDÜ, lokasyonu burada olan bir üniversite, birlik beraberlik süreci yaşayarak buralara geldi. O süreç aslında Kıbrıs’ın mücadelesiydi. Türkiye lokasyonlu yaratılsaydı tamam, bazı eleştiriler anlaşılabilirdi. Ama buradaki YDÜ olgusu, buradaki paylaşım ve sahiplenme çok nettir. Demokratik ortamlarda elbette farklı fikirler olacaktır. Ancak büyük resme baktığımızda insanlarımızın sahiplendiğini, G. Saray veya F.Bahçe’ye karşı YDÜ’yü desteklediğini görüyor ve bundan mutlu oluyoruz.

 

Ayaz: En kısa yoldan sayı bulma planı yapıyorduk, gerek kalmadı


Genel koordinatör Erhan Ayaz ise Fenerbahçe ile oynadıkları final serisinde 2.8 saniye kala yaptıkları faul sonrasında Zafer Kalaycıoğlu’nun serbest atışlar sayı olacak gibi hesaplar yapmaya başladığını, ancak dünyanın en ünlü oyuncularından birisi olan Parker’in 2 atışı da kaçırarak kendilerini sevince boğduğunu söyledi.

3 kupayı sezon başı öngörmenin zor olduğunu, sezon içerisinde ise seviyelerinin diğer takımlardan farklı olduğunu belirten Erhan Ayaz, Olypiakos gibi bir basketbol kültürünü Atina’da yenmenin bu seviyeyi atlamada büyük önemi olduğunu belirtti.

 

“Kıbrıs takımı olduğumuzu Yunanlılar bile kabul etti”


YDÜ’nün Kıbrıs takımı olduğunun dünyada kabul edilmiş durumda olduğunu, bu tip tartışmaların bir tek Kıbrıs’ta yaşandığını belirten Erhan Ayaz, bunun sebebinin maçların İstanbul’da olmasından dolayı olduğunu, ancak bunun gerçeği değiştirmediğini ifade etti.

Geçtiğimiz sezon öncesinde Hatay B.Belediyesi’nin Atina’da hazırlık turnuvasına katıldığında, koçlarına Olympiakoslu idarecilerin ‘Kıbrıs takımı bu yıl iddialı kadro kurmuş. Bize rakip olacaklar’ dediğini belirten Ayaz, imza attıkları Yunanlı oyuncu Zoi Demetrakou’nun da Kıbrıs takımı olduğu baskısı ile ceza almayı göze alarak anlaşmayı iptal ettiğinin basına yansıdığını aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 11:30
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110