Günay Kibrit

banner37

25 yılı aşkın tekerlekli sandalye basketbolu oynayan, 4 yıl da Engelliler Spor Federasyonu başkanlığı görevi üstlenmiş mümtaz bir kişilik:

Günay Kibrit
banner99

Şükrü BURAĞAN

Tekerlekli Sandalye Basketbol branşının ülkemizdeki gelişiminde öncü isimlerden olan, 25 yıl faal sporculuk geçmişine sahip olan Günay Kibrit, bu spora Mustafa Çelik’in sayesinde dahil olduğunu, birçok uluslararası turnuvada yer aldığını, kendisinin toplumda bu sporun da katkıları ile bir noktaya gelebildiğini ifade etti.


Günay Kibrit, 4 yıl süre ile de Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı görevinde bulunarak, bu sporun engelli bireylere ulaşması için yoğun çaba gösterdi. Kibrit, Türkiye Süper Ligi’ne yükselen tekerlekli sandalye basketbol takımını kutlarken, birincil önceliğin engelli gençleri spora kanalize etmek olduğunun altını çizdi.

“Basketbol topuna ilk dokunuşum Mustafa Çelik’in ısrarı ile 25 yaşında oldu”


1967 yılında Baf kazasına bağlı Aydoğan köyünde doğdum, ilkokulu köyümde okudum. Harekattan sonra Akdoğan’a yerleştik, ortaokulu orada tamamladım. Liseyi de LTL’de bitirerek engellileri koruma yasası kapsamında 1987 yılında istihdam edildim. İşe başladıktan sonra rahmetli Mustafa Çelik ile tanıştım, 2-3 arkadaşla birlikte Başaran Spor Salonu’nda tekerlekli sandalye basketbol idmanları başlatmıştı. Bir süre gitmek istemedim, 25 yaşımdaydım ve basketbol oynayabileceğime inanmıyordum, babamın en son uyarısından sonra gitme kararı aldım.

“İlk oturduğum tekerlekli sandalye dolu lastikti ve ellerim param parça olmuştu”


Başaran Spor Salonu’nda ilk idmana katıldım, rahmetli Faruk Taşkınçay, Emrullah Alşan, Metin ve Mustafa vardı. Ben beşinci oyuncu gittim, salonun duvarının kenarında bir tekerlekli sandalye gördüm, onu istedim ve verdiler. Ancak dolu lastikti ve idman sonrası ellerim parçalanmıştı. İki gün sonra BM gözetiminde Ercan’dan Lefkoşa’ya maraton vardı, ona da katılmıştım, bu süreçten sonra da spor, hayatımın bir parçası oldu. 1988’den 2014 yılına kadar toplam 26 yıl boyunca tekerlekli sandalye basketbolunda sporcu olarak yer aldım.

“LTB olarak Çeşme’de katıldığımız turnuvada 1. Lig’e yükseldik”


Takımda sporcu sayısı yavaş yavaş çoğalmaya başladı, 1993’te Çeşme’de Türkiye Birinci Ligi’ne yükselme maçları vardı, Lefkoşa Türk Belediyesi olarak katılmıştık. İkinci olarak birinci lige yükseldik. Lige başladığımızda evci maçlarımızı da İstanbul’da yapıyorduk, her hafta yolculuk yapmak durumundaydık. Sonrasında ikiye ayrılma, Mesarya Alternatif’in kuruluş süreci yaşandı.

“Ülkemizde 13 uluslararası turnuva düzenlendi”


banner134
İlerleyen süreçte Avrupa kupası maçları oynanmaya başladı. Ülkemizde tam 13 uluslararası turnuva düzenlendi. ABD, Hollanda gibi birçok ülkeden milli takım düzeyinde takımlar geldi. Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu’nun yetkilileri ülkemize geldiler, gerek Mustafa Çelik, gerekse de Orçun Kamalı ile çok iyi ilişkileri vardı ve biz ligde kaçıncı gelirsek gelelim Avrupa Kupalarına katılıyorduk.

“2006’da başkan oldum ve bir dönem sıkıntı yaşadığımız Avrupa’ya katılımı yeniden sağladım”


1996’da KKTC Engelliler Spor Federasyonu kuruldu, Mustafa Çelik başkan oldu. 2006 yılında ise ben başkanlık görevine getirildim. Avrupa kupalarına katılım konusunda bir dönem kendi içimizde bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Başkan olmamın ardından bu ilişkileri eski düzeyine getirmek ve ileri taşımak adına çalıştık, bunu da başardık ve takımımız Avrupa kupalarına katılmaya devam etti.

“Basketbol takımı bizim vitrinimizdir ancak engelli bireyleri kazanmak birincil öncelik olmalıdır”


Federasyon 1996’da kurulurken amaç bu ülkede yaşayan engelli bireyleri bir şekilde spora kanalize etmekti. Spor ve sanat engelli bireyler için bir motivasyon aracıdır, ben eğer bu noktaya gelmişsem, bu basketbol sayesindedir. Tüm arkadaşlarımızın da bu deneyimi ve kendine güveni yakalaması için bu yapı kuruldu. Basketbol takımımız bizim vitrinimizdir, bu sezon namağlup olarak Süper Lig’e çıktılar, herkesi tebrik ederim. Vitrinimiz orda dursun, çünkü ondan yararlanıyoruz, diğer arkadaşları oraya çekebilmek için onun varlığı önemlidir. İbrahim Yavuz bu ülkede olimpiyatlara giden tek sporcudur, bu inanılmaz bir başarı ve vizyondur, bu da o vitrin sayesindedir. Onun ötesinde şunu söylemek isterim; federasyonun misyonu ve birinci önceliği alttan gelecek engelli bireyleri bu spora kazandırmak olmalıdır.

“Herkesin yapabileceği bir spor dalı vardır ve federasyonun bunu çeşitlendirmesi çok önemlidir”


Şu anda atıcılık takımlarımız vardır, Aspelya Spor Kulübümüz vardır, bunların bu vizyon içinde çocuk ve gençlerimizi sporlara kanalize etmesi önemlidir. Herkesin yapabileceği bir spor dalı vardır ve özellikle federasyonun bunu çeşitlendirmesi çok önemlidir. Olay sadece tekerlekli sandalye basketbolundan ibaret değil, farklı spor branşları vardır, bir branştan bir kişi de olsa ona hizmet verilmesi lazım.

“Devlete büyük sorumluluk düşmektedir”


Tekerlekli sandalye basketbolu pahalı bir branştır, 4 yıl başkanlığını yaptım ve zorluğunu iyi biliyorum, çünkü bir tekerlekli sandalye 5 bin sterlin civarındadır. İşte tam bu noktada devlete görev düşer, oraya 2 sandalye alınacak bütçe verirseniz federasyondaki insanlardan çeşitlendirme yapmasını beklemek hayal olur. Devletin bu konuda bir politika belirlemesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75