banner6

Güreş sporu durdu

banner37

Güreş Federasyonu Başkanı Mehmet Öznacar, Koronavirüs pandemisi nedeniyle yakın temas gerektiren güreş sporunun durduğunu, sporcuların antrenman bile yapamadığını kaydetti

Güreş sporu durdu
banner151 banner143

Erol KANLIADA

Güreş Federasyonu Başkanı Mehmet Öznacar, içinde bulunduğumuz Koronavirüs pandemisi nedeniyle güreş sporunun bütün liglerinin durduğunu söyledi. Güreş sporunun yakın temas gerektiren bir spor olduğunu belirten Öznacar, “sporcularımız antrenman yapamıyor, yeni sporcuların güreşe kazandırılması da bu süreçte durdu” ifadelerine yer verdi.


 

Online eğitimler planlandı


Güreş Federasyonu Başkanı Mehmet Öznacar, Koronavirüs döneminde yaşadıkları süreci KIBRIS’a aktardı.

Koronavirüs pandemisi döneminde online hakem ve antrenör eğitimleri planladıklarını ifade eden Öznacar, bazı online görüşmelerin yapıldığını, önümüzdeki günlerde ise gerek hakem gerekse de antrenör seminerlerinin online yapılmasının planlandığını vurguladı.


Öznacar, bu süreçte teknik malzemelerin (Güreş mankeni) kulüplere verildiğini, C kategorisi antrenör kursunun açıldığını ve hakem eğitimlerinin online olarak sürdürüleceğini belirtti.

Ülkedeki güreş müsabakalarının şu anda Sağlık Üst Kurulu’nun almış olduğu kararlar çerçevesinde durduğunu hatırlatan Öznacar, geçen yıl Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkmış olduğu Mart 2020 tarihine kadar sadece büyükler kategorisinde 2 müsabaka yapıldığına dikkat çekti.


Öznacar, bu tarihten sonra şu ana kadar hiçbir müsabaka yapılamadığının altını çizdi.


Sporcuların motivasyonu düştü

İçinde bulunduğumuz Koronavirüs pandemisi döneminde sporcular, kulüp ve derneklerin en azından kondisyon antrenmanları yapmak istediğini belirten Öznacar, “Ancak Sağlık Üst Kurulu’nun kararları doğrultusunda spor salonumuzu açamadık” dedi.


Öznacar, güreşin yakın temas gerektiren bir spor olduğu için en azından belli kriterler içerisinde sadece kondisyon antrenmanları yapıp yapamayacaklarını Spor Dairesi’ne yazılı olarak sorduklarını, bu konudaki cevabı ise beklediklerini ifade etti.


Öznacar, karşılaşmaların yapılamaması nedeniyle, sporcuların doğal olarak motivasyonlarının da düştüğünü söyledi.


 

Uluslararası Güreş Birliği’ne yeniden üye olmak istiyoruz


Güreş Federasyonu’nun diğer federasyonlar ile ortak sıkıntılar yaşadığını ifade eden Mehmet Öznacar,  güreş federasyonuna ayrılan bütçenin artırılması durumunda güreşe daha iyi hizmet verebileceklerine ve daha çok genç yeteneği keşfedebileceklerine inandığını vurguladı.

Göreve geldiği 2021’in Ocak ayından itibaren geleceğe yönelik en önemli hedeflerinden birinin Güreş Federasyonu’nu Uluslararası Güreş Birliği’ne yeniden üye yapmak olduğunu belirten Öznacar, tüm hedeflerini şöyle sıraladı:


“-Üç yıllık ileriye yönelik, paydaşlarla birlikte, güreş sporunun gelişmesine yönelik bir eylem planı hazırlanması.

-Uluslararası müsabakalara daha çok katılımın sağlanması için uluslararası federasyonlar ile ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak.

-Türkiye Güreş Federasyonu ile mevcut protokollerin gözden geçirilerek daha ileri bir duruma gelmesi için çalışma yapmak.

Türkiye Güreş Federasyonu ile teknik destek, antrenör eğitimi, hakem eğitimi ve karşılıklı kamplar yapmak için olanakları araştırmak.

-Federasyonu teknik altyapı olarak geliştirmek. Ör: Web sitesi şu an hazırlık aşamasındadır. Lisans müracaatlarının kulüpler tarafından online olarak yapılması planlanmaktadır.

-Her bölgede güreşin daha çok yapılabilmesi için altyapıların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Kulüplere malzeme yardımını artırmak.

-Federasyonumuzu Uluslararası güreş birliğine yeniden üye yapmak.

-Güreşçi, antrenör ve hakem sayılarını artırmak için  kurslar açmak mevcut hakem ve antrenörle yönelik olarak da gerek yurt içinde gerekse yurt dışında düzenlenecek  kurs ve seminerlere  katılmaları yönünde çalışmalar yapmak.

-Yeni bir güreş salonunun yapımı için çalışmalar başlatmak”. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104