banner6

Güven veren genç

banner37

Güven veren genç
banner150

banner150

banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuk Gençlik Gücü’nün gelecek vaat eden genç kalecisi Seyit Geçici, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

Gündüz Tekin Onay Futbol Okulu’nda başlayan serüven


7 Eylül 2000 yılında Kahramanmaraş’da doğan Seyit Geçici, beş nüfuslu aile içerisinde 3 erkek kardeşin ortanca olan bireylerdendir. Seyit Geçici futbol altyapı çalışmalarına geç başladı. Baba Salman Geçici yanında Yenicami altyapısında oynayan küçük kardeşi Tahir Geçici’nin futbolun içinde olmasından dolayı futbola ilgi duydu.


Futbol hayatına 11 yaşında (2011 yılında) ülkemizde bir dönem faaliyet gösteren Gündüz Tekin Onay Futbol Okulu’nda başlayan Seyit Geçici, altyapı çalışmaları içerisinde kendini geliştirmeye yönelik olarak çalışmalar yaptı. Seyit Geçici, her geçen gün futbol olan ilgisinin artmasının ardından yeni bir döneme başlamış oldu.

Özelden, kulüp altyapısına geçiş


Gündüz Tekin Onay Futbol Okulu’nda ilk adımları atan geleceğin yıldız adayı Seyit Geçici, temel eğitimini almaya başladığı yıllarda altyapılarda kısa süreli farklı geçişler yaşadı. Gündüz Tekin Futbol Okulu altyapısında bir yıl kısa süreli futbol oynadıktan sonra, 12 yaşında Gençlik Gücü altyapısına (2012 yılında) geçiş yaparak gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye devam eden Seyit Geçici, 13 yaşında Gençlik Gücü U15 takımına yükseldi. Seyit Geçici, ortaya koyduğu başarılı performansla yetenekli bir kaleci olacağı sinyallerini de vermiş oldu.

Genç yaşta A takım


Seyit Geçici, yarım sezon U15 takımında forma giyerek yarışmacı ligde oynama başarısı gösterdi. U15 takımı ile kısa süreli mücadele eden genç yetenek Seyit Geçici, göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri de üzerine çekmeye ve fark yaratmaya başladı. Gençlik Gücü forması ile başarılı performansını sürdüren genç kaleci Seyit Geçici, U21 takımının birinci kalecisi olan Oktay Polat’ın geçirmiş olduğu ciddi sakatlık sonrasında 14 yaşında U21 genç takıma alındı. Gençlik Gücü U21 genç takımda 2014-2017 yılları arasında 4 yıl boyunca başarılı performansını sürdürmeye devam eden Seyit Geçici 18 yaşında A takıma yükselme başarısı gösterdi. Seyit Geçici, 1 Nisan 2018 yılında Lefke maçı ile ilk kez Gençlik Gücü formasıyla buluşmasının aradından 3 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Hedefi kalıcı olmak


Seyit Geçici, büyük hedefler peşinde koşan, özgüveni yüksek, kaledeki duruşu ile güven veren, oyunu iyi takip eden, savunma arkasına atılan ara toplarda yerinde ve zamanında müdahale etme özelliğe sahip, özellikle de penaltı atışlarında ön sezgileri yüksek olmasından dolayı başarılı kurtarışlar yapma özelliğe sahip bir isim. Genç eldivenin öncelikli hedefi her zaman daha iyi kaleci olmak, A takımda genç yaşta devraldığı kaleyi en iyi şekilde koruyarak kalıcı olmak, sonrasında ise en iyi kaleciler arasında yer almak. Futbol ile birlikte eğitimini de başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Seyit Geçici, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi olarak eğitime devam ediyor.

Lise takımının da gözde isimlerindendi


Gençlik Gücü U15 takımında 2012-2013 sezonunda ilk kez kısa süreli forma giyen Seyit Geçici, altyapı organizasyonlarında katıdığı turnuvalarda şampiyonluklar elde ederken, 2016 yılında Liselerarası futbol şampiyonasında Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’yle Namık Kemal Lisesi’ne yarı finalde, 2017 yılında ise yine Namık Kemal Lisesi’ne bu kez finalde kaybederek şampiyonluğu kaçıran takımda yer aldı.

Altyapının önemi:


Seyit Geçici, futbolda altyapı çalışmalarına çok önem verildiğine vurgu yaparak, futbolcular bilinçli ve doğru bir şekilde yetiştirildiğini belirtti. Altyapılarda zaman harcansın diye eğitim verilmediğini belirten Seyit Geçici, geleceğe bilinçli olarak eğitilerek futbolcular yetiştiren kulüpler olduğuna vurgu yaparak, bu şekilde devam edilmesi durumunda ileriki yıllarda yerli futbolcu sayısında artış olacağını söyledi.

Futboldan beklentileri:


Futboldan yaşı gereği çok fazla maddi beklenti içerisinde olmadığının altını çizen Seyit Geçici, genç yaşta kendini geliştirmek için çok fazla antrenmanlar yapmak istediğini belirtti. A takımda genç yaşta yakalamış olduğu forma şansının ardından profesyonel bir şekilde çalışma beklentisi içerisinde olduğunu belirten Seyit Geçici, gelecekte ise iyi kazanç elde etmek amacında olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk futbolu ile ilgili düşünceleri:


Kıbrıs futbolunda farklı liglerde olumlu veya olumsuz gelişmeler yaşandığına vurgu yapan Seyit Geçici, olumlu açıdan bakıldığında liglerimizde genç oyunculara fazlasıyla önem verildiğini, bu yaklaşımın gençler açısından en önemlisi olduğunu belirtti. Olumsuz açıdan bakıldığında ise Kıbrıs Türk futboluna uygulanan ambargolardan dolayı futbolcuların moral motivasyonunun ciddi şekilde etkilediğini belirten Sayit Geçici, futbolumuza profesyonel anlayışın gelmesi gerektiğini ifade etti.

Seyit Geçici’nin Biyografisi:

Doğu Tarihi: 07 Eylül 2000

Doğum Yeri: Kahramanmaraş (Türkiye)

Yaşı: 21

Boyu: 1.82

Kilosu: 76

Burcu: Başak

İlkokul: Şht. Doğan Ahmet İlkokulu

Ortaokul: Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu

Lise: Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi

Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (devam)

Kıbrıs’ta tuttuğu takım: Gençlik Gücü

Türkiye’de tuttuğu takım: Fenerbahçe 

Avrupa’da tuttuğu takım: Paris St. Germain

Örnek aldığı futbolcu (idol): Türkkan Delideniz (tarzını seviyor)

Hobileri: Müzik dinlemek (bağlama ve ritm aletleri çalmak), kitap okumak

Fobisi: Motor

Oynadığı mevki: Kaleci

En önemli özelliği: Özgüveni yüksek, oyunu iyi takip eden, ara toplarda libero gibi topa müdahale eden, penaltılarda yüksek sezgiler

Zevk aldığı spor dalları: Basketbol izlemek, atletizm

Karakter Yapısı: Anlık, duruma göre duygusal ve asabi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104