banner6

Güzelyurt ışıl ışıl

banner37

Işıklandırılan, tartan pisti tamamlanan ve çevre düzenlemesi yapılan Güzelyurt Üner Berkalp Stadı’nda açılış töreni düzenlendi

Güzelyurt ışıl ışıl
banner99

   Futbolda ışıklandırma yatırımları Girne’den sonra Güzelyurt’ta da gece maçı keyfi yaşanmasını sağladı. Uzun bir süreden beridir çalışmalar yürütülen, bir yandan ışıklandırması, diğer yandan da tartan pisti yapılan ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilen eski adıyla Zafer, yeni adı ile Üner Berkalp Stadı, dün akşam yeniden hizmete girdi.

Berkalp’in büstü stat girişinde

   Güzelyurt’un derbisi olarak kabul edilen Binatlı-Baf Ülkü Yurdu maçı ile kapılarını yeniden sporseverlere açan Güzelyurt Üner Berkalp Stadı, yeni çehresi ile beğeni kazandı. Başbakan Hüseyin Özgürgün, bakanlar, milletvekilleri, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ve futbol severlerin yoğun katılımına sahne olan açılışta Güzelyurt’un spordaki efsane isimlerinden olan ve aramızdan ayrılan Üner Berkalp’in büstü de stat girişine yerleştirildi.

Özgürgün: Spora yatırımlara devam edeceğiz

   Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümet olarak spora yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

Stadın Atatürk Spor Salonu sonrası ilk tartan piste sahip olduğunu dile getiren Özgürgün, bu açıdan stadın atletizm sporu için de önemli olduğuna işaret etti.

Güzelyurt’un atletizm alanında en başarılı gençlerin çıktığı bölge olduğunu ifade eden Özgürgün, bu noktadan sonra Güzelyurt’un atletizmin kalbi olmaya aday olduğunu anlattı.

“Güzelyurt veriliyor mu diye yıllarca konuşuldu. Herhalde bugün bir kez daha anlaşıldı ki, Güzelyurt KKTC’nin toprağıdır. Güzelyurt, Kıbrıs Türk halkının ve KKTC’nin en değerli bölgesidir” diye konuştu.

Kanbay: Tesis gençler adına önemli

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da, bu spor tesisinin gençlerin daha sağlıklı bir yaşama, daha güçlü bir geleceğe ulaşması; kötü alışkanlıklardan uzak durarak daha faydalı işlere yönelmesi; KKTC’nin spor alanında tanınması ve spor faaliyetlerinin güçlenmesi açısından önemli olduğunu anlattı.

Sertoğlu: Spor yatırımları konusunda rekora gidiliyor

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu da, projenin ülke geleceği açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Berkalp adının stada verilmesinin tüm Güzelyurt halkının üzerinde uzlaştığı bir konu olduğunu anlatan Sertoğlu, futbola yapılan tüm yatırımların kendilerine keyif verdiğini söyledi.

Spor alanında yatırımların devam ettiğini söyleyen Sertoğlu, “2016-2017 spor yatırımları konusunda bir rekor olacak gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Berkalp: Bu adım acımıza merhem oldu

Üner Berkalp’i kaybedeli 2 yıl olduğunu anlatan Dr. Ayten Berkalp, kardeşini “Onsuzluğu ve acımızı kısmen bastırsak da ailece onu çok özlüyoruz” sözleriyle andı.

Üner Berkalp adının stada verilmesi ve büstünün dikilmesinin acılarına yeni bir merhem olduğunu dile getiren Berklap, onur duyduklarını söyledi.

100 metre yarışını Turan Cenk kazandı

Yapılan konuşmaların sonrasında 6 kulvarlı olarak düzenlenen tartan pistte startını Özgürgün’ün verdiği 100 metre yarışı yapıldı. Bu yarışı Turan Cenk kazanırken, yarış sonunda başarılı olanlara kupaları takdim edildi.

Fotoğraflar: Mustafa EVLİYA – Hüseyin EVLİYA

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104