“Halk rahat spor yapabilmeli”

banner37

Yerel yönetimlerin rekreatif ve sportif alanların büyümesi için çaba sarf ettiklerini ve nüfuslar büyüdükçe bu çabanın daha da büyümesi gerektiğinin altını çizen Gazi Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, bu konu ile ilgili önemli bir vurgulama yaptı

“Halk rahat spor yapabilmeli”
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Şehirlerdeki nüfus artışı, kalabalık ve şehirleşme olguları, aynı zamanda insanların beklentilerinde değişikliklere neden oluyor. Şehirde yaşayan ve kent kültürünü soluyan her insan teknolojik gelişmelerden, mimarinin son gelişimine, ulaşımdaki kolaylıktan yaşam standardının yükseltilmesine kadar giderek artan taleplerinin yanı sıra daha yeşil, daha sportif ve rekreatif alan, daha sağlıklı bir şehir ortamına sahip olmayı arzu etmektedirler.

“Spor bizi hep bütünleştirdi”


Gazi Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kıbrıs Türk toplumunun var olduğu günden beridir hayatında hep spor olduğunu özellikle 1974 öncesi sporun gerek sosyalleşme gerekse toplumsallaşma adına önemli bir yer tuttuğunu ve bu kapsamda halk her fırsatta sportif faaliyetler yaptıklarını hatta bu faaliyetlerin yapılabilmesi için kişilerin arazilerini sportif alan kullanımı amacıyla bağışladıklarını belirtti. Arter bu gibi olayların Kıbrıs Türk toplumunun spora ve spor yapmaya ne kadar değer verdiğinin en güzel örnekleri olduğunu söyledi.

“Halka sportif altyapı sunuyoruz”


Arter, Mağusa’yı mimarı açıdan büyütmeye çalışırken spor ve rekreasyon alanı açısından da büyütmeye çalıştıklarını ve buna en güzel örneği gerçekleştirdikleri hendek projesi olarak verebileceklerini söyledi. Hendek projesi ile Mağusa’nın az olan bu gibi alanlarını genişlettiklerini ve hendekte artık halkın yürüyüş, koşu ve bisiklet sürmek gibi faaliyetlerde bulunduğunu belirtti. Bununla beraber Mağusa Gelişim Akademisi kompleksinde basketboldan bilardoya kadar halka spor yapma imkanı sunduklarını söyledi.

“Mimari büyümede değişiklikler şart”


İsmail Arter, bir Mağusalı olarak en büyük isteğinin şehirde olan yeşil ve spor alanlarını çoğaltmak olduğunu ve bunu sadece belediye olarak değil halkla beraber yapmak istediğini belirtti. Bu bağlamda şehirde yapılan başta siteler olmak üzere yeni yaşam yerlerinin içerilerine bu gibi alanların yapılabilmesinin bir zorunluluğa bağlanması gerektiğini ve bunun da ilk olarak bir yasal düzenleme istediğini vurguladı.

“Birimler daha da gelişmeli”


Yerel yönetimlerin rekreatif ve sportif alanların büyümesi için çaba sarf ettiklerini ve nüfuslar büyüdükçe bu çabanın daha da büyümesi gerektiğinin altını çizen Gazi Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, buna en güzel örneği Mağusa Gelişim Akademisi sportif alanları olarak gösterebileceklerini söyledi. Bununla beraber Tuzla bölgesinde tamamen kapalı bir spor kompleksi yapacaklarını vurgularken, bunun en önemli yolunun belediyeler içerisinde bulunan parklar ve spor birimlerinin daha da büyümesi ve gelişmesi olduğunu söyledi.

“Halk teşvik edilmeli”


banner134
Arter, belediyelerin bu gibi parklar ve sportif alanları yaparken en önemli hedefinin halkı sürekli spor yapmaya teşvik etmesi gerektiğini bunu da kendine bir misyon ve vizyon olarak alması gerektiğini vurguladı. Özellikle göreve geldikleri 2014 yılından itibaren başta Çamlıkspor olmak üzere birçok kulübü veya sportif etkinlikleri yeniden hayata geçirdiklerini söylerken, burada belediye olarak esas amaçlarının sportif başarıdan önce başta gençlerin yetişmesi ve sağlık için spor yapmaları olduğunu belirtti.

“Spor ile halkı bütünleştirmek istiyoruz”


İsmail Arter, başta belediye bünyesinde olan GMB Çamlıkspor ve Gazi Mağusa Tenis Kulübü olmak üzere birçok kulüp veya takımsal faaliyetlerde gençliğe çok disiplinli eğitimler verdiklerini, bu eğitimler sayesinde genç nesli kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalıştıklarını, ayrıca bu gibi eğitimler ve faaliyetler sayesinde sporcuların ailelerini de bu faaliyetlerin içerisine katarak halkı spor ile bütünleştirmek istediklerini belirtti.

“Başarı ödüllendirilmeli”


Belediye Başkanı İsmail Arter, yerel yönetimlerin sportif altyapıyı sunmakla birlikte başarıyı ödüllendirmede de işlevi olması gerektiğinin altını çizerek, bu ödüllendirme sistemi bir tüzüğe bağlı kaldığı sürece hem ödüllendirme de adaletin sağlanmasının daha kolay olduğunu hem de kurumsal süreklilik sağlanacağını belirtti. Bununla beraber başarıda ödüllendirmenin sadece futbol branşına değil o bölgede yapılan tüm spor branşlarına da dağıtılması gerektiğini vurgulayarak Gazi Mağusa Belediyesi olarak bu ödüllendirmeyi adil olarak yapmaya çalıştıklarını belirtti.

“Mağusa spor turizmi başkenti olabilir”


Arter, Mağusa şehrinin gerek deniz kıyısı gerekse coğrafi özelliklerinden dolayı birçok spor dalını yapmaya uygun olduğunu belirterek bu özelliklerden dolayı ülkemizin spor başkenti olması için güçlü bir potansiyele sahip olduklarını belirtti. Belediye başkanı olduğu tarihten itibaren bu konu ile ilgili çeşitli temaslar yaptıklarını fakat başta tanınmamışlık ve ambargolar olmak üzere birçok sorunlarla karşılaştıklarının altını çizdi. Pandemiden önce adanın güneyinde bulunan Derinya belediye başkanı ile ortak organizasyonlar için görüşmeler yaptıklarını hatta bu görüşmelerden bazı ortak etkinlikler için kararlar çıktığını fakat tüm dünyada yaşanan salgın nedeniyle bu organizasyonları yapamadıklarını söyledi.

“Kapalı Maraş yeni rekreasyon çehremiz olacak”


Gazi Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, ekim ayı içerisinde bir bölümü açılan Kapalı Maraş’a şu ana kadar yaklaşık 90 bin ziyaretçi gittiğini, bu ziyaretçilerin Kapalı Maraş’ı yürüyerek veya bisiklet kullanarak gezdiklerini, son zamanlarda ise halkın oraya sabah veya akşam yürüyüşleri gibi rekreatif etkinlikler yapmak için gittiğinin altını çizerek, bu noktadan hareket ederek önümüzdeki günlerde Kapalı Maraş içerisinde yürüyüş ve bisiklet yollarını genişleterek Kapalı Maraş’ı Mağusa’nın yeni rekreasyon çehresi yapmak istediklerini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75