Hareketli bir yıl oldu

banner37

Atletizmde 2019 yılında yurt içinde birçok yarış ve eğitim semineri düzenlendi, atletler yurt dışında müsabakalara katılarak dereceler elde etti

banner87
Hareketli bir yıl oldu
banner8

KKTC Atletizm Federasyonu 2019 yılını yoğun faaliyet programı ile geride bıraktı. Düzenlenen organizasyonların yanı sıra atletler Türkiye’deki çeşitli organizasyonlara katılarak başarılı sonuçlar elde etti.

Dünya şampiyonu Philips seminere katıldı


KKTC Atletizm Federasyonu 4-8 Ocak 2019 tarihleri arasında sürat koşuları, uzun atlama ve üç adım atlama branşlarında eğitim seminer düzenledi. Seminere uzun atlama branşında olimpiyat eski şampiyonu ve dört kez dünya şampiyonu olmuş, atletizmin efsane isimlerinden ABD'li eski atlet Dwight Phillips katılarak deneyimlerini aktardı. Ayrıca bir dönem ülkemizde atletizm antrenörlüğü yapan, Suudi Arabistan ve Umman gibi ülkelerin baş antrenörlüğünü yapmış bir isim olan Ariyo Taiwo’nun yanı sıra ülkemiz elit atleti Yiğitcan Hekimoğlu ile antrenör Celal Keleş de yer alarak eğitim verdi. Seminer teorik ve pratik olmak üzere iki şekilde gerçekleştirildi.

1. Çocuk Atletizmi Şenliği düzenlendi


Federasyon bu yıl bir ilki gerçekleştirerek 1. Çocuk Atletizmi Şenliği düzenledi. Bu bağlamda Nisan ayında ilk olarak bölgelerdeki eğitmenlere IAAF Athletics Kids programı kapsamında eğitim verildi. Ayrıca eğitimler için malzeme yardımı yapıldı. Bölgelerde düzenlenen şenliklerin tamamlanmasının ardından Lefkoşa Attila Topaloğlu Sahası’nda 24 Nisan 2019 tarihinde 18 ilkokulun 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin katılımı ile “Hepimiz Şampiyonuz” sloganıyla1. Çocuk Atletizmi Şenliği düzenlendi.

Türkiye’de 69 farklı derece elde edildi


2019 yılında Türkiye’de yapılan yarışmalarda KKTC Atletizm Federasyonu’na bağlı atletler katılım göstererek başarılı sonuçlar elde etti. Atletler İstanbul, Bursa, Mersin, Ankara, İzmir ve Antalya’da düzenlenen organizasyonlara katıldı. Atletler U14, U16, U20 ve Büyükler Salon Türkiye şampiyonalarının yanı sıra U18, U20, U23 ve Büyükler Türkiye şampiyonaları, 5. Ruhi Sarıalp Atlamalar Şampiyonası, Seyfi Alanya Atmalar Şampiyonası, Nurullah İvak Atmalar Şampiyonası, Orhan Altan Atlamalar Şampiyonası, Naili Moran Yaş Grupları Yarışmaları, Olimpik Deneme Yarışmaları ve Groria Cup’ta mücadele ederek başarılı sonuçlar elde etti. Bu organizasyonlarda toplam 69 farklı derece elde edilirken, 12 birincilik, 11 ikincilik ve 10 üçüncülükle atletler kürsüde yer alındı.

Girne ve Lefkoşa maratonlarına IAAF onayı


Yıl içerisinde ülkemizde düzenlenen iki maratona KKTC Atletizm Federasyonu’nun girişimi ile Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) onayı belgesi alındı. 14 Nisan 2019’da düzenlenen Turkcell Girne Maratonu’nun 21 kilometre yarı maraton parkuru IAAF tarafından onaylandı. Ayrıca 20 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor Maratonu’nun 10, 21 ve 42 kilometreleri kapsayan IAAF onay belgesi takdim edildi.

Ülkede birçok faaliyet düzenlendi


Federasyon yıl içerisinde birçok organizasyon düzenledi. Ocak ayında salon olimpik deneme yarışları, Güzelyurt Hakem Testi gerçekleştirildi. Şubat ayında Atmalar seçmeleri ile mart ayında Milli Eğitim Bakanlığı genç elemeleri ile finalleri, Tepebaşı Lale Festivali’nde organizasyon, 11. Hasan Ruso İlkokul Yarışları ile Yıldızlar Ferdi ve Kulüpler KKTC Şampiyonası düzenlendi. Nisan ayında Akdeniz Köyü Yol Yarışı, Girne Yarı Maratonu, Milli Eğitim Bakanlığı Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt küçükler elemeleri ve finalleri yanı sıra yıldızlar elemeleri, rekor denemesi, üniversiteler atletizm yarışları, Dipkarpaz yol koşusu düzenlendi. Mayıs ayında Milli Eğitim Bakanlığı küçükler finalleri, kulüpler şampiyonası ilk ayak, U18 ve U20 kulüpler şampiyonaları ile 19 Mayıs Yol Koşusu düzenlendi. Ayrıca KTFF hakemlerinin testlerine katkı sağlandı.


Haziran ayında Alayköy ve Alsancak Yol Koşusu düzenlenirken temmuz ayında 20 Temmuz Yol Koşusu, ağustos ayında 1 Ağustos Mukavemet Yol Koşusu düzenlendi. Eylül ayındaki hakem testlerinin ardından ekim ayında Lefkoşa Maratonu, kasım ayında 15 Kasım Cumhuriyet Yol Koşusu ve son olarak aralık ayında Kulüpler Şampiyonası, Milli Eğitim Bakanlığı Kros Yarışları ve 27 Aralık Atatürk Yol Koşusu ile yıl tamamlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108