Harika Kıral

banner37

Birçok spor dalında sporcu ve antrenör olarak gösterdiği performans ve aldığı kupalar ile tarihte yerini alan kadın sporcu

Harika Kıral
banner90
banner8

Ebru AKGÜR

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Birçok spor dalında gösterdiği performans ve aldığı kupalar ile tarihte yerini alan kadın sporcu Harika Ertürk Kıral spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Okul yıllarında spor aşkı başlıyor


Başarılı kadın sporcular arasına ismini yazdıran Harika Kıral, okul yıllarında her spor dalına katılım gösterdiğini söyleyerek, “o yıllarda beden eğitimi öğretmenim Halil Kara her dala olan merakımı fark etti. Seçmelere girmeye başladım ve girdiğim her seçmeyi kazandım. Ardından yarışlara katılmaya başladım. Yarışlarla birlikte yeteneğimi keşfeden ve benimle hep ilgilenen öğretmenlerim Sabahat Ozkaloğlu ve Günay Yücesoy olmuştu” dedi.


Lise yıllarında da çalışmalarına devam eden Kıral artık hem kendi okulunda, hem de okullar arasında ismini duyurmaya başladı. Voleybol, basketbol, atletizm, gibi birçok branşta yarışmalara katıldı ve rekorlar elde etti.

  Üniversitede Beden Eğitimi Öğretmenliği eğitimini alan Harika Ertürk Kıral lisede elde ettiği başarıların kendisine özgüven kazandırdığını ve çocukluktan beri okumak istediği bölümü seçtiğini belirtti.


Ailesinin de çabasını gördüğü ve spor alanında gösterdiği gelişim ve de aldığı ödüllerle de desteğini artırdığını ifade etti.

Ne zaman ‘ben iyiyim’ dedi?


banner134
Katıldığı bütün yarışmalarda hedefinin hep 1.olmak olduğunu aktaran Harika Ertürk Kıral, “bir kere 1. olursanız onun sorumluluğunu taşımak kolay değil ve ben bunu taşımak için çok çalıştım. Spor hayatıma nokta koyana kadar da elimden gelenin en iyisini yapmak için uğraştım ve bu sayede kendimce iyiyim dedim” şeklinde konuştu.

Birçok branşta boy gösterdi

  Voleybol, Basketbol, Hentbol, Yüzme, Cimnastik ve Atletizm dallarında yarışlara katılan Harika Ertürk Kıral, “eskiden özellikle tek bir branş seçme yoktu isteyen herken her dala katılabilirdi” dedi.

‘Meslek olarak hiç bitmeyen bir aşk’


Antrenörlük ve öğretmenlik mesleğinin hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Kıral, “çocukluğumdan beri hiç bitmeyen bir aşk ve ömür boyunca sürecek bir unvan. Yeniden dünyaya gelsem yine bu mesleği seçerim” dedi.


Kıral, basketbol antrenörü olarak Yenicami, Çetinkaya, Gençlik Gücü ve Küçük Kaymaklı, Gönyeli Kıbrıs Kredi Bankası ve Yakın Doğu Spor Kulübü’nde görev aldı. Ayrıca Hentbol antrenörü olarak ise BRTK takımı, YDÜ, UKÜ ve DİGEM’i de çalıştırdı.

Unutulmayan anılar


Sporculuk hayatı boyunca 1982 yılında Türkiye’de oyuncu olduğu dönemde oynanan Şampiyon Kulüpler Kupası İtalya maçının unutulmazları arasında yer aldığını aktaran Kıral, “hayatımda unutamadığım çok güzel zamanlarım oldu. İtalya maçında sergilediğim performans ile tebrik almam, Gönyeli- Leman Spor Basketbol Kadın finali maçında 25 sayı geriden gelerek maçın son saniyesinde oyuncum Akıle tarafından atılan 3’lükle maçı ve şampiyonluğu almak bunlardan birkaç örnek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75