Hasan Çakır

banner37

Küçük Kaymaklı altyapısında yetişerek kısa sürede A takıma yükselme başarısı gösteren genç yetenek

Hasan Çakır
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Küçük Kaymaklı’nın geleceğin yıldız adaylarından 2003 yılında Lefkoşa’da doğan Hasan Çakır, dört nüfuslu aile içerisinde en küçük ve tek erkek olan bireylerdendir. Hasan Çakır’ın, çok küçük yaştan beri futbola başlayarak basamakları birer birer çıkmaya başladığında baba Kemal Çakır ile amca Mustafa Çakır’ın futbol oynadığı dönemlerde sürekli futbol sahalarında olmasından dolayı futbola olan ilgisi arttı.


Baba ve amcanın Vadili’de futbol oynamaları, aile olarak futbola olan ilgi ve futbolun sürekli içerisinde bulunulması Hasan’ın da futbol hayatının başlamasında etkili oldu.

Erken başlangıç


Futbol hayatına 8 yaşında (2011 yılında) Küçük Kaymaklı’da erken başlayan Çakır, yeteneklerini geliştirmek ve gelecekte iyi bir yerlere gelebilmek adına çok ciddi çalışmalar içerisine girdi. Altyapı çalışmalarına başlayarak geleceğini sağlam temeller üzerine kurabilmek için hırslı ve inançlı bir şekilde çalışan Çakır, bunun yanı sıra bireysel çalışmalar yaparak gelişimine katkı sağlaması futbola ilgisini artırdı.


Küçük Kaymaklı altyapısında yıldızlarda futbola başlayan ve 4 yıllık süreç içerisinde temel eğitimini en iyi şekilde almaya özen gösteren Çakır için artık yarışmacı liglerin önü de açılmış oldu.


Futbolda yeni bir döneme giren oynadığı futbolla adından söz ettirmeye aday yetenekli futbolcu Çakır, gelecekte daha iyi yerlere gelebilmek için yılmadan mücadeleye devam ediyor.

Altyapıda basamaklar erken geçildi


Küçük Kaymaklı yıldız takımında futbol serüveni başlayan geleceğin yıldız adayı Çakır, henüz 11 yaşında  U15 takımına alınarak yeni bir macera da başlamış oldu. U15 takımında başarılı bir performans sergileyerek yıldızı parlamaya başlayan Çakır, adından sıkça söz ettirmeyi sürdürdü.


Küçük yaşta futbolda sivrilen Çakır, 3 yıl U15 takımında yer aldıktan sonra 14 yaşında U17 takımına alınarak farklı bir ligde farklı yerlere gelebilme adına mücadeleye tüm gücü ile devam etti. U17 takımında 3 yıl forma giyen genç yetenek Çakır, liglerde göstermiş olduğu başarılı performanstan dolayı küçük yaşına rağmen U21 takımına alındı. Küçük Kaymaklı U21 genç takımına 14 yaşında yükselme başarısı gösteren Hasan Çakır, 3 yılı geride bırakırken ortaya koyduğu üstün performanstan dolayı tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başararak A takıma yükselme başarısı gösterdi.


Gelecekte futbolda daha iyi yerlere gelebilmek, kalıcı olabilmek adına mücadeleden yılmayan ve kaçmayan Hasan Çakır, 16 yaşında A takıma yükselme başarısı göstererek 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Hedefler büyük


Çakır, küçük yaşına rağmen temel eğitmini en iyi şekilde almaya özen gösterirken, hedef büyülterek yükselmiş olduğu A takımda oynamak, sonralarda ise kalıcı olmak hedefinde. A takımda forma şansı bulan, U21 genç takımda da forma giyen Çakır, oyun zekası ve kalitesi ile iyi bir futbolcu olma yolunda emin adımlarla devam ederken, 14 yaşında yükseldiği genç takımada 3 yıl, A takımda ise 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.


3 yıllık genç 2 yıllık A takım serüveninde hırslı yapısı ile alanları iyi daraltan, oyun zekası ile pas kalitesini final pasları ile de birleştirme özelliğine sahip Çakır’ın öncelikli hedefi ikinci sezonu geride bıraktığı A takımda oynamak sonralarda ise Küçük Kaymaklı’da süreklilik sağlayarak adından söz ettirerek kalıcı olmak.


Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten Hasan Çakır, Yakın Doğu Lisesi son sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları


Küçük Kaymaklı U15 takımında ilk kez forma giyen Çakır, 2016 yılında grup namağlup lider olarak tamamlanırken, çeyrek finale yükselme başarısı, 2017 yılında ise yarı final oynadı. Çakır, U17 liginde 2018 yılında ikinci sırada tamalanan lig, 2020 yılında ise yarı finalde oynama başarısı gösterdi.


U21 Süper Lig’de üç sezon forma giyen genç yetenek Hasan Çakır, sezon boyunca şampiyonluk mücadelesi veren ve şampiyonluk grubunda şampiyonluk mücadelesi kaybedilerek sezon üçüncü sırada noktalandı.

Altyapının önemi:

banner134

Çakır, bir yerlere gelebilmek için altyapının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, gelecekte iyi futbolcu olabilme adına altyapı çalışmalarını olmazsa olmaz olarak nitelendirdi. Altyapılarda küçük yaşlarda başlayan futbolcuların çok daha avantajlı ve şanslı olduklarını düşünen Çakır, kendi adına gelmiş olduğu noktayı da örnek olarak gösterdi. Çakır, altyapı çalışmaları iyi olan düzenli çalışan takımların çok daha erken zamanda gelişim göstereceği düşüncesinde olduğunu belirtti.

Futboldan beklentileri:


Temel eğitimi en iyi şekilde almaya devam ettiği Küçük Kaymaklı’da büyük hedeflere ulaşma beklentisi içerisinde olduğunu belirten Çakır, yeni başladığı A takımda sürekli olarak oynayarak kalıcı olmak istiyor. Ayrıca Küçük Kaymaklı altyapısından çıkan birisi olarak şampiyonluklar kazanarak adından söz ettirmek isteyen Çakır, kulüp tarihinde yer alma beklentisi içerisinde yer alıyor.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri


“Kıbrıs futbolunda kalitenin yükselmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkede oynanan futbolun kalite anlamında seviyesi düşük” olduğu fikrinde olan Çakır, altyapıların gelişmesinin ve oradan çıkan oyuncuların belli bir sistem içerisinde olacağından dolayı futbol kalitesinin ancak o zaman yükselebileceğine vurgu yaptı. Çakır, Kıbrıs futbolunda yaşanan birçok olumsuzluklara rağmen de ligin çok çekişmeli geçtiği düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Hasan Çakır’ın biyografisi:

Doğum tarihi: 04.04.2003

Doğum yeri: Lefkoşa

Yaşı: 17

Boyu: 1.77

Kilosu: 73

Burcu: Koç

İlkokulu: Girne Amerikan İlkokulu

Ortaokul: Yakın Doğu Ortaokulu

Lise: Yakın Doğu Koleji

Kıbrıs’ta tuttuğu takım: Küçük Kaymaklı
 

Türkiye’de tuttuğu takım: Fenerbahçe

Avrupa’da tuttuğu takım: Liverpool

Hobileri: Futbol

Oynadığı mevki: Orta Saha

En önemli özelliği: Pas Kalitesi

Zevk aldığı spor dalları: Futbol

Karakter yapısı: Mutlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75