Hasan Macila

banner37

Ralliye 14 yaşında başlayan ve sporcu, yönetici ve başkan olarak büyük hizmetlerde bulunan, 34 ralli yarışında ipi göğüsleyerek kırılması zor bir rekora imza atan isim

Hasan Macila
banner90
banner8

Can İPCİOĞLU

Lefkoşa’da 1956 yılında doğan Hasan Macila sporcu, yönetici ve başkan olarak kırılması zor bir rekorun sahibi oldu. Tam tamına 34 ralli zaferi elde eden Hasan Macila, 14 yaşında başladığı ralli sevdasında hep direksiyon başında kendisinin olduğunu hiçbir zaman co pilotluk yapmadığını söylüyor.

Unutmadığı ralliler


Hasan Macila, ilk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Ralli sporu ile 14 yaşında tanışan başarılı isim ailesinden gizli bisikleti ile Rum tarafına geçip oto cross yarışlarını izleyerek bu spora sevdalandı. İlk ralli tecrübesini BMW 2002 ile yaşayan Macila ilk birinciliğini 1777 yılında Girne Oto Cross yarışmasında kazandı. İlk kazandığı ralli Raşit Bey rallisi, unutamadığı rallinin ise 12 etap olarak geçilen Atatürk Rallisi olduğunu söyleyen Hasan Macila bu yarışı kazanmayı beklerken arabasında yaşanan aks problemi nedeni ile finiş noktasına gelemediğinde yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

Eski ve yeni farkı


İçindeki yarış isteğinin hiçbir zaman bitmeyecek kadar ralliyi sevdiğini anlatan başarılı isim, Tigin Kişmir’e verdiği bir demeçte eski dönemi ve yeni dönemi kıyaslarken her şeyde büyük fark vardır diyerek geçmişte amatörce günümüzde ise maddi imkanlar ve kaynaklar sayesinde profesyonelce yarışların gerçekleştiğinden söz etti. Geçmiş dönemdeki ilginin fazla, günümüzde ise daha az olduğundan söz eden Macila, damalı bayrakta Tiğin Kişmir’in bir sorusu üzerine en büyük hayalinin kendilerinin yetiştirdiği sporcuların dünya şampiyonalarında boy göstermesi olduğunu ifade etti. Ralli sporunun kendisine kazandırdıkları yanında kaybettirdiği en büyük şeyin zaman olduğunun altını çizen Macila “çünkü başarılı olmak istiyorsak çok çalışmalı ve praktis yapmak gerekiyordu. Bu yüzden çoğu zamanımı buna ayırıyordum” dedi.

banner134

Önemli isimler


Ralli de çok değerli isimlerle kıyasıya yarışların gerçekleştiği dönemleri her zaman andığını belirten Hasan Macila, çeşitli isimlerle hem birlikte sürdüklerini, hem de rakip olduklarını anlatırken, Eray Özseyhan , Ozan Perçinci, Hilmi Karaca, Ünver Rüstem  ve Zafer Altıntaş isimlerinin çok önemli işlere imza attıklarını söylüyor. Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumunda 3 dönem başkanlık yaptığını ayni zamanda çok sevdiği futbolda Çetinkaya’da 3 yıl kulüp Başkanlığı yapan Hasan Macila bu süreler içerisinde yöneticilik yaptığı için yarışlara etik olarak katılmasının doğru olmadığı için yarışmadığı yıllar olduğunu söylüyor. Bu sürelerde senede bir defa dereceye alınmamak kaydı ile üzerindeki pasın silinmesi için ralli yarışlarına katıldığını ve derecesinin alınmaması nedeni ile yarışmanın sonucuna tesir etmediğinden söz eden Hasan Macila güzel günler yaşadığından bahsetti.

Rüyanın gerçekleşmesi


2013 yılındaki bir baloda Kıbrıs’ın güneyinde yapılan Avrupa Ralli şampiyonasının Kuzey’den de geçilerek tamamlanacağını söylediğinde kimsenin kendisine inanmadığını ve bir rüya olarak değerlendirdiğini ifade eden başarılı sporcu, Avrupa Ralli Şampiyonasının Rum tarafında start alıp Türk tarafında tekerlerinin döndüğünü ve verdiği sözü tutmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Hasan Macila, Rum tarafında çok toplantılara katıldığını Lefkoşa Rum Belediye Başkanı bana dönerek güvenliği nasıl sağlayacaksınız orası işgal bölgesi sözleri üzerine toplantıdan kalktığını fakat diğer yetkililerin girişimleri sayesinde toplantıdan olumlu sonuç çıktığını ve o belediye başkanı ile sonradan iyi bir arkadaş olduğundan söz etti.

Federasyon düşüncesi


Macila son zamanlarda Kıbrıs Türk Motorsporları federasyonun oluşumu ile ilgili olarak başlattıkları girişim ve çağrıya kendi çevrelerinden yüzde 99 destek geldiğini ve bu oluşumun şart olduğunu ifade ediyor. Macila siyaset ile işlerinin olmadığını ve böyle bir federasyon çatısı altında daha güvenilir ve sağlıklı yarışların yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Örneğin otomobil kurumu ile ilgili 2 örgüt varsa ya ayni gün ya bir hafta içerisinde yarışlar düzenlendiğini oysa bir yarışa giren arabanın hemen haftaya yarışabilmesin çok sağlıklı olmayacağını belirten Hasan Macila, bir araba sağlam girerken yarış sonunda arabanın hasarlı çıktığının herkes tarafından bilindiğini söylüyor. Kuzey’de tam anlamı ile ralliye katılabilecek araç sayısının 8 olduğunu düşünürsek bu rakam Türkiye’de 4, Rum tarafında ise 3 olduğunun altını çizerek onlardan daha iyi yarış arabalarının olduğunu belirtiyor.  Hasan Macila rallide ambargonun olmadığını, Uluslararası kurallara uyulduğu müddet içerisinde kimse bizi dışlayamaz bunu zaman içerisinde gördüklerini ve gerçekleştirdikleri organizasyonlar ile bunu ispatladıklarını anlatan Macila “suyu akarına değil suyu yoluna koymak önemlidir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75