Hedef “16 takımlı 2 lig”

Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu, futboldaki gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

Hedef “16 takımlı 2 lig”
  • 16 Ocak 2018, Salı 10:42

Ahmet OGAN

Kuzey Kıbrıs Futbol liglerinde 2017-2018 sezonu ilk devrenin tamamlanmasının ardından Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu, futbol yaşanan son gelişmeleri ile ilgili KIBRIS Gazetesi’ne çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Süper başlangıç


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu, sezona süper kupa ile başladıkların belirterek zorlu bir mücadele sonunda her iki takım da kupayı kazanmaya yakın olduğunu sonunda kupayı Türk Ocağı kazandığı ve lig öncesinde süper bir başlangıç olduğunu söyledi. Sertoğlu, Süper Kupa’da yaşanan çekişmenin liglerin de ne kadar çok çetin geçeceğinin sinyali verildiğine dikkat çekti.

 

Son 10 yılda böyle bir lig hatırlamam


Ligde lider ile ilk beş sırada yer alan takımlar arasındaki puan farkının az olması, her hafta çıkan sonuçlar ile birlikte liderin değiştiğine vurgu yapan Sertoğlu, ligin kalitesi, çekişmesi ve mücadelenin üst seviyelerde olması, futbol adına çok ciddi bir güzellik olduğunu belirtti. Başkan Sertoğlu, her takımın, her takımı yenebilmesi güzel işler yanında futbola heyecan ve güzellik kattığını ifade etti. Son 10 yılda böyle bir lig göremediğine değinen Sertoğlu, tüm futbol severeler gibi kendisinin de keyif aldığı bir ilk devre olduğunu vurguladı.

 

Geçiş yılı oldu


Süper ligde geçtiğimiz sezonda play-out’un neden olmadığına da açıklık getiren başkan Sertoğlu, 1.ligi iki grupta oynatarak takım sayılarında çok ciddi şekilde azalacağı ortam içerisinde ligin sonuna kadar zorluk derecesi çok yüksek kıran kırana mücadele olacağını düşünerek birinci yılı geçiş olarak tutuklarından dolayı play-out’u koymadıklarını söyledi.

 

Play-Out olmazsa olmazımızdır


Bu sezon play-out’un olacağını tüm kesimlerin bildiğini hatırlatan Sertoğlu, play-out olmazsa olmazları arasında yer aldığını söyledi. Sertoğlu 1.lige bakıldığında, alt ve üst tarafın karışık olduğunu, çok ciddi çekişme ve mücadelenin olacağı ortam içerisinde hiçbir takımın play-out’un dışında kalacağı garantisi olmadığına vurgu yaparak, futbolun heyecanı ve güzelliğinin de bu olduğunu söyledi.

 

Futbol proje işidir


Futbolda sezon öncesi yüksek bedeller ile yapılan transferlere de değinen Sertoğlu, yüksek bedeller ödeyerek transfer yapan takımların şampiyon olacağı anlamına gelmediğini belirterek, futbolun bir proje işi olduğuna vurgu yaptı. Yüksek bedeller ile transfer yapan takımların ilk devre itibari ile geride kaldığını anımsatan Sertoğlu, ancak ligin ikinci devresinde alınacak seri galibiyetler ile yarışın içerisinde olunabileceğini söyledi.
 


Sertoğlu, şampiyonluk hedefi olan takımların iki üç yıllık proje ile altyapıları ile birlikte çekirdek kadro oluşturarak kaynaşması ile birlikte hedefe ulaşılabileceğini, futbolun bir periyot işi olduğunun altını çizdi.

 

 

Yüksek bedelli transfer her dönem var


Yüksek bedelleri ile yapılan transferlerden rahatsızlık duyan bazı kesimlerin olduğunu anımsatan Sertoğlu, dünya futbolunu kanunu bu diyerek, önceki yıllar içerisinde ülke futbolunda da yüksek bedelli transferlerin var olduğunu bundan sonraki dönemde de var olacağını söyledi.

 

Futbol ekonomik sektördür


Devletin futbola 5 milyon TL katkı koyduğunu, aktarılan kaynağın futbol adına sevindirici olduğunu, buna paralel olarak futbolumuza ilginin arttığına vurgu yapan Hasan Sertoğlu, ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağladığının altını çizerek, futbolun ekonomik bir sektör olduğunu ifade etti.
 

 

Devlet katkısı


Genel yapısı içerisinde futbolunun giderlerini 50 milyon TL’lik pasta olarak değerlendiren Sertoğlu, devletin

vermiş olduğu 5 milyon TL katkı ile birlikte 45 milyon TL’nin nasıl bulunulacağına dikkat çekerek, bu yönde kafa yormak gerektiğin işaret ederek, bu yönden bakıldığında devletin futbola aktardığı rakama ilginç bir benzetmede bulunarak “devede kulak” olarak yorumladı.

 

 

Tesisleşme


Hükümetin geçen yıldan beri tesisleşmeye yönelik başlattığı projelerin birer birer hayata geçirilirken, çok ciddi

paralar harcandığını, yapılan harcamaların futbolun güzelleşmesi ve bölgelerin canlanması için yapıldığına işaret eden Hasan Sertoğlu, stad ışıklandırma projelerine bir yenisi daha eklendiğini ve ikinci devrede 17.haftada Gençler Birliği ile Yenicami arasında oynanacak karşılaşma öncesinde İskele Cumhuriyet stadı açılışı yapılmasını planladıklarını söyledi. Sertoğlu, Girne ve Güzelyurt’a maç izlemeye gittiğinde stadlarda seyirci kapasitesinin full olduğunu gözlemlediğini, karşılaşmalarda oynayan, oynatan, yöneten her kesimin keyfi aldığını belirtti.


Sertoğlu, Bütçeden spor için pay alınarak yapılan harcanmalar ile birlikte müthiş yatırımların yapıldığını, 20 yılda yapılmayanların, 1.5 yıl içerisinde yapılmasının mükemmel olduğunu ve devamını beklediklerini söyledi.

 

MTG’ye çağrı


Gazimağusa’nın süper ligdeki tek temsilcisi Mağusa Türk Gücü yönetimine çağrıda bulunan Hasan Sertoğlu, Dr.Fazıl Küçük stadına dönmesini beklediğini, futbol adına gece maçlarında diğer ilçelerde yaşamış oldukları inanılma güzellikleri Mağusa’da da yaşanmasını istediğini söyledi.
 

 

Görevi bırakmadan 16 Takımlı 2 Lig


2010 yılında göreve geldikleri ilk genel kurulda 42 takımlı 3 ligin ülke şartlarına uygun olmadığını, böyle bir yapının olmaması gerektiğinin altını çizen Hasan Sertoğlu, Futbol Federasyonu başkanlık görevini bırakmadan 16 takımlı 2 lig için çalışma başlattıklarını belirtti. Bu ülkenin kendi coğrafyası içerisinde heyecan ve güzelliklerin yaşanması için 16 takımlı 2 ligin altında bölgesel amatör ligler şeklinde bir yapıya kavuşturduklarını söyleyen Hasan Sertoğlu, değişimleri yaparken çok çok zor olduğuna da dikkat çekti.


Sertoğlu, mazisi ve tarihi müthiş başarılarla olan kulüplerin BTM’ye (Bölgeler Terfi Müsabakaları) düştüğünü belirterek, bu kulüplerin toparlanma sürecine girmesi gerektiğine vurgu yaparak güçlenerek geri dönmelerinin doğru olacağını ifade etti.

 

 

U21’leri futbolcu oldu diye baktık


U19 olarak oynatılan gençler liginde 15 yaşına kadar olan futbolcuların hep birlikte oynadıklarından dolayı U21 liglerini oluştururken yaş farklarını dağıtmaları gerektiğine inanarak değişim içerisinde girdiklerini belirten Hasan Sertoğlu, U21’lerin futbolcu oldu diye baktıklarını takımlarında böyle bakması gerektiğine vurgu yaptı. Devamlı A takımlarda oynamayan futbolcuların maç tecrübeleri kazanmaları adına U21 de oynamaları için böyle bir hamle yaptıklarını, öyle de olması gerekir diyen Hasan Sertoğlu, tüm takımları öyle değerlendirmesi gerektiğini, altyapılar iyi olan ve öyle değerlendiren çok takımın olduğunu biliyorum dedi.

 

 

Bölgesel Ligi altyapıları iyi olan kulüpler için yaptık


Bu sezon ilk kez U21 1.ligi bölgesel lig olarak oynatmaya başladıklarını belirten Sertoğlu, özellikle genç takımları ve altyapılar çok iyi olan kulüpler için yaptıklarına vurgu yaparken, bazı takımlara da göndermede bulunarak isim vermeyerek sitem ederek, hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Sertoğlu, gelecek sezon U21 1.ligin bölgesel lig olarak devam eder mi? sorusuna emin değilim dedi.

 

17 yaşındakiler futbolcu olamazsa evde oturacaklar


İlk kez düzenlemiş oldukları U17 Ligi içinde çok çarpıcı açıklamalarda bulunan başkan Hasan Sertoğlu, ligle ilgili özeleştiride de bulundu. Sertoğlu, bu yıl U17 ligi ile ilgili yaptığı açıklamada yapabildik mi? yapamadık, oldu mu? olduğu kadar oldu diyerek, istedikleri düzeyde olmadığından dolayı özeleştiride bulundu. 17 yaşın çok önemli bir yaş olduğuna vurgu yapan Hasan Sertoğlu, futbolda ya var ya da yok olduğun noktadır dedi. Düzenledikleri ve tamamlanan U17 ligi içinde beklenilen düzeyde yapamadıklarını, U17 ligini bir şekilde tüm takımların katılacağı noktaya taşımak için farklı konsepte getirmek için arkadaşlara görev verdiğini ve çalışma başlattıklarını belirten Hasan Sertoğlu, 17 yaşına gelmiş futbolcuların basamakları çıkarken ya yukarıya doğru çıkarak futbolcu olacak gidecek, ya da futbolcu olmayacak eve gidecek diyerek 17 yaşın önemine dikkat çekti.

 

Milli duyguyu tattırmak


U21 milli takım canlandırmak yurt dışında turnuvalara katmak için çaba göstermeleri gerektiğini vurgu yaparak, U21’deki çocukların çok heyecanlı ve keyifli olduğunu gördüğünü belirten Sertoğlu, onlara KKTC aşkını bir şekilde aşılamak olduğunu söyledi. Milli duyguyu tattırmanın çok önemli olduğunun altını çizen Hasan Sertoğlu, gelecek yılarda turnuvalar ve hazırlık maçları yaptırarak daha sık bir araya getirmeleri gerektiğini, ancak her şey maddiyata dayandığını, son iki yılda kaynağı altyapılara harcadıklarını, bundan sonrada kaynak yaratarak aktarmak istediklerini söyledi.
 

 

Ordu Milli daha aktif olmalı


Uzun bir aradan sonra oluşturulan Ordu Milli takımının çok daha fazla aktif olması gerektiğini belirten Sertoğlu, askere giden futbolcuların en önemli sıkıntıları antrenmanlara çıkmaması hazırlanamaması olduğunu, ligde oynayan oyuncuların Ordu Milli takımında olması hazırlanmalarına vesile olur dedi.

 

Hakemlerin en başarılı sezonu


Geçmiş sekiz sezona baktığımızda son hafta hariç hakemlerin en başarılı sezonu olduğunu belirten Hasan Sertoğlu, çok genç hakemlerin süper ligde çok ciddi düdükler çaldığını, iyi maçlar yönettiğine vurgu yaparak, Merkez Hakem Kurulu’nu (MHK) da tebrik etti. Genç hakemlere cesaretle görev verdiklerini, vermeye devam ettiklerini söyleyen Sertoğlu, beş altı hakemi döne döne maçları oynatması futbolda güzel bir şey olmadığını, karmaşa yaşanmasına sebep olduğunu ifade ederek, çeşitlilik ve fazlalık olmasının güzel olduğunu ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) bundan dolayı rahat olduğunu söyledi.


Forumsuz hakemlere üst üste maçlar verildiği yöndeki soruya Sertoğlu, bir hakeme biraz fazla müsamaha gösterildiğini, geleceği olan bir hakemdi, kazanma adına yapıldığını, Merkez Hakem Kurulu’nu (MHK) suçlamamak gerekir diyerek, hakem kaybetmenin kolay, kazanmanın ise zor olduğunu söyledi.

 

Olaylar ile ilgili ağır konuştu


Süper ligde son haftada Yalova ile Mağusa Türk Gücü arasında oynanan karşılaşmada yaşanan olaylar ile ilgili net ve ağır konuşan başkan Hasan Sertoğlu oldukça üzgün olduğunu ifade etti. Sertoğlu yılbaşında çok üzüldüğünü olayları yapanların futbolcu ve yönetici olmasından dolayı o kadar daha çok üzüldüğünü dile getirdi. 4 yıldır 4 tane adama sahip çıkmayan Yalova yöneticilerinin Futbol Federasyonuna geldiğinde bu kişileri sahaya koymamaları yönünde uyarıda bulunduğunu belirten Sertoğlu, uyarılarına rağmen hep bu isimlerin olayların içinde var olduğu ortada iken, verilen cezalardan sonra disiplin kurulunu suçlamalarına anlam veremediğini söyledi. Disiplin kurulu ne yapacaktı diyen Sertoğlu, 10 maçlık cezası olan Yalova cezalı olduğu haftada ve cezası bitmeyen yönetici futbolcu ve taraftar sahaya girdi ve hakemi darp ettiğini, disiplin kurulu tekerrüre de koyabilirdi ve 3 puan da silebilirdi bir daha yaptığında bir lig de düşerdi dedi. Maddenin çok açık olduğunu, 10 maçın altında cezada veremeyeceğini belirten Sertoğlu, 10 maçlık cezan var, cezalı olduğun haftada minimum yarısı kadar artırması lazım (5 maç) 15 maç olması gerektiğini, tüzüğe ve talimatlar baktığımızda disiplin kurulu Yalova’ya jest yaptı dedi. 13 maç ceza alan Yalova yöneticilerin gazetelerdeki demeçlerine baktığında disiplin kurulunu eleştirdiğini ifade eden Sertoğlu, disiplin kurulunun yapabileceği çok şey vardı ama yapmadı dedi.

 

Hakem darp etme dönemi kapandı


Disiplin kurulu kararını verdiğini, ancak yönetim kurulu henüz toplanmadığını, yönetim kurulunun da yapacakları vardır diyen Başkan Hasan Sertoğlu, 17 Ocak Çarşamba akşamı toplanacak olan yönetim kurulunda

yetkilerini kullanacağını, futbolda bu kadar güzellikler yaşanırken, 3 tane gangsterin gelip de hakemi darp etme döneminin kapandığını, bunu yapan futbolcu ve yöneticinin iptallerini yaptıracağını, Futbol Federasyonu Başkanı olduğu sürece de bu isimlerin futbolun içerisinde olmayacaklarını net bir şekilde ortaya koydu.

 

Ülke tanıtımına katkı


Haziran 2017 CONİFA Avrupa Şampiyonasının çok keyifli çok güzel bir turnuva olduğunu, çok iyi ev sahipliği yaptıklarını, katılımcıların memnun kaldığını, ülkemizi çok beğendiklerini ve sevdiklerini, dünyaya mesaj vererek çağrıda bulunduklarını belirten Sertoğlu, ülke tanıtımı açısından çok büyük iş başardıklarını söyledi.  

 

Sertoğlu’dan önemli mesajlar  


Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu, 2010 yılında göreve geldikleri günden beri keyifle, aşkla, heyecanla görevlerini yapmaya devam ettiklerini, ülke gençliği ve futbolumuz için ne gerekiyorsa tüm arkadaşları ile birlikte elbirliği ile yapmaya devam ettiklerini, görevlerinin son gününe kadar da böyle olacağını söyledi. Sertoğlu, herkese eşit mesafede olduklarını, hiç kimseye art niyetli davranmadıklarını, hak eden hak ettiğini aldığını, hak etmeyenin almadığını, yönetim anlayışlarının bu olduğunu, bundan sonrada böyle olacaktır dedi. Sertoğlu, tüm takımlara başarılar diledi.  

 

 

 

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık