Hedefine yüzüyor

banner37

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Birincisi Doğukan Ulaç, Türkiye Milli takımına girmek istediğini söyledi

Hedefine yüzüyor

Doğukan Ulaç, geçen Pazar İstanbul’da gerçekleşen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda ülkemize büyük bir gurur yaşattı. 22 yaşındaki Ulaç, İstanbul Boğazı’nı 46 dakika 58 saniyede yüzerek bu yıl 30’uncusu düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı genel klasmanında birinci geldi.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) sporcusu Doğukan Ulaç ve antrenörü Mehmet Gürcenk görüşlerini paylaştı.

 

Yüzme macerası

Elde ettiği başarıyla Kıbrıs Türk spor tarihine adını yazdıran Ulaç, yüzmeyi 4 yaşında yüzme okulunda öğrenmiş. Yüzme kurslarına ilk başlarda çok severek gitmese de sonraki yıllarda yüzmeyle profesyonel şekilde ilgilenmeye başlayan Ulaç, 12 yaşında şimdiki antrenörü Mehmet Gürcenk ile çalışmaya başlamış.
 

Günde 5 saat antrenman

Ulaç, yüzmeye duyduğu ilginin başarı elde ettikçe arttığını söylüyor. Şu anda Yakın Doğu Üniversitesi’nde beden eğitimi öğretmenliği bölümünde okuyan Ulaç, günde 5 saat antrenman yapıyor. Her sabah 6’da antrenman yapan Ulaç için hafta sonu ya da tatillerde de antrenmanlara ara vermiyor. Ulaç’ın beslenme ve uyku düzeni de oldukça katı bir plana bağlı.
 

6,5 kilometreyi 46 dakika 58 saniyede yüzdü

Ulaç bu yılki birinci geldiği yarışmada daha önce iki kez daha yüzdü. Yarışta yaklaşık 55 ülkeden 2 bin 500 yüzücüyle birlikte 6,5 kilometre yüzen Ulaç, yarışı 46 dakika 58 saniyede tamamladı. Ancak bu mesafe onun için çok da fazla değil çünkü Ulaç, her antrenmanda yaklaşık 8,5 kilometre yüzüyor. Ulaç için hedef Türkiye Milli Takımı’na girebilmek.

 

Gürcenk “ Öncelerin yarışa katılmasını istemedim”

Antrenörü Mehmet Gürcenk, önceleri Doğukan Ulaç’ın yarışa katılmasını istememiş. Havuz yüzücüsü olan Ulaç’ın stilinin bozulmasından ya da sakatlanmasından endişe eden Gürcenk, Ulaç’ın uzun mesafe yarışlarında gösterdiği başarıyı gördüğünde fikrini değiştirmiş. “55 ülkeden 2 bin 490 yüzücü vardı. Çok büyük bir organizasyon olduğu için izin verdim” diyen Gürcenk, daha önce de çok sayıda başarılı yüzücü yetiştirmiş bir antrenör.
 

“Türkiye’den ek kontenjan talep ediyoruz”

Ambargolar yüzünden ülke sporcularının yaşadığı sıkıntılara işaret eden Gürcenk, Güney Kıbrıs’ta yüzen ve Ulaç’tan çok daha kötü dereceleri olan sporcuların Avrupa’da yarışma şansı bulduğunu anlatıyor. KKTC’ye uygulanan ambargolar nedeniyle Ulaç gibi başarılı sporcuların ancak 80 milyonluk Türkiye’deki sporcuların önüne geçerek Milli Takım’a girebilmeleri halinde dünyadaki yarışmalara katılabildiğini anlatan Gürcenk, bu bağlamda Türkiye’nin KKTC’ye ek kontenjan vermesini talep ediyor.
 

“Doğukan Kıbrıs Türk sporu için bir kapı açtı”

“Doğukan Kıbrıs Türk sporu için bir kapı açtı” diyen Gürcenk, çok sayıda sporcunun Ulaç’ı örnek aldığını söylüyor ve “Doğukan da sağlam karakteriyle çok sayıda sporcuya destek oluyor”, sonuçlar açıklanmaya başladığında çok güzel tepkiler aldıklarını söyleyerek özellikle spor yazarlarına teşekkür ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER