banner6

'Hentbolun marka değeri artacak'

banner37

Hentbol Federasyonu Başkanı Mustafa Akyön son yılların yükselen değeri hentbolda atılacak ileri adımların yeni sezonla birlikte hayata geçirileceğini söyledi.

'Hentbolun marka değeri artacak'
banner150 banner151 banner143

Levent TEZEL

Hentbol Federasyonu Başkanı Mustafa Akyön son yılların yükselen değeri hentbolda federasyon olarak kulüplerle istişare ettikten sonra atılacak ileri adımların yeni sezonla birlikte hayata geçirileceğini söyledi. Geride bıraktığımız sezon, plaj hentbolu, yeni sezon ve atılacak adımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan başkan Akyön, salon sporlarının yükselen değeri hentbolun marka değerini arttırmanın en önemli hedefleri arasında olduğunu dile getirdi. Akyön sorulan sorulara yönelik olarak şöyle konuştu;

Hentbol Federasyonu Başkanı olarak geçtiğimiz sezonu kalite, çekişme, seyirci sayısı ve heyecan olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Geçtiğimiz sezon son yılların en çekişmeli liglerinden biri yaşandı. Amacımız yeni sezonda bu kaliteyi, çekişmeyi ve heyecanı daha da artırmaktır. Her geçen sezon kalite, heyecan ve seyirci sayısını daha da artırmayı hedeflemekteyiz. Bunun için Hentbol Federasyonu yönetimi olarak plan ve projeler geliştiriyoruz.

Yaz dönemiyle birlikte plaj hentbol turnuvaları başladı. Bundan sonra sırada hangi turnuvalar var? Plaj hentbolu gereken ilgiyi görüyor mu?


Plaj hentbol turnuvaları yaz sezonunda hentbol heyecanını canlı tutan önemli aktivitelerimizden biridir. Plaj hentbol turnuvalarının ilkini Esentepe Belediyesi işbirliğinde Esentepe’de gerçekleştirdik. Atılacak adımlar sonucunda şartların uygun olması halinde 2. turnuvamız İskele Belediyesi işbirliğinde İskele’de yapılacak. Plaj hentbol turnuvalarına geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ilgi çok yüksek düzeyde. Plajda eğlence ve mücadele bir arada olur. Gençlerimiz salonun yorgunluğunu ve stresini atarak eğlenerek spor yapma fırsatı sunuyoruz. Yaz döneminde ayrıca antröner ve hakem eğitimleri ile ilgili çalışmalar yapacağız.

Hentbolda yeni sezonla ilgili olarak çalışmalarınız ne merkezdedir?


Yönetimimizin yaptığı çalışmalar neticesinde yeni sezon planlaması şu anda hazırlanmaktadır. Yeni sezonda bazı değişikler yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki hafta tüm kulüplerimizle ortak bir toplantı yapıp yeni sezon hedeflerimizi paylaşacağız. Yeni sezonda bazı değişiklikler olacak dedik. Örneğin yeni sezonda yeni takımların liglere katılması gündemdedir. Ayrıca yeni sezonda maç sayısını artırmayı hedefliyoruz. Hentbolun marka değerini artırmak en büyük hedefimizdir. Ayrıca buna paralel olarak altyapıları geliştirmeyi hedefliyoruz.

Geçtiğimiz sezon hentbolda hangi takımlar liglerde mücadele etti? Toplam lisanslı sporcu sayınız kaçtır?


Geçtiğimiz sezonda yıldız kız ve erkek, genç erkek ve kız ile büyük erkek ve kadınlar liglerinde çok ciddi üst düzey mücadele oldu. Yıldız erkeklerde; YDÜ, Darbaz, Serdarlı, Esentepe ve MGA, yıldız kızlarda; Şahlan, Darbaz, Esentepe, YDÜ, UKÜ ve Digem, genç erkeklerde; UKÜ, Darbaz, YDÜ, Yükseliş, MGA, genç kızlarda; Şahlan, UKÜ, YDÜ ve Darbaz, büyük erkeklerde; DAÜ, YDÜ, UKÜ, KKTC Fenerbahçeliler Derneği, Yükseliş ve MGA, büyük kadınlar’da; YDÜ, DAÜ, Esentepe, UKÜ, Digem takımları mücadele etti. 700 lisanlı sporcumuz mevcut. Önümüzdeki sezon takım sayılarımızın artması ile birlikte lisanlı sporcu sayımızda da ciddi bir artış beklemekteyiz. Mutlaka bu da hakem ve entrenör sayımızın artmasını da beraberinde getirecektir.

Maçların oynandığı, takımların antrenman yaptığı salonlarla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?


Maalesef tüm salon sporlarında olduğu gibi en büyük sıkıntımız bu noktadadır. Salonlar, salon sayısı yeterli değildir. Maçlarımızın oynanacağı salonların belirlenmesi aşamasında ve birçok takımımızın antrenmanlarını yapacağı salonların belirlenmesinde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz

Hentbolun okullara yaygınlaşması, alt yapılar ve sporcu yetişme noktasında federasyon olarak hangi noktadasınız?


Çalışmalarımızın ciddiyetle yürütüldüğü konuların başında alt yapıların geliştirilmesi, okullarımızda başlayan hentbol sporunun daha da yaygınlaştırılmasıdır. Yönetim kurulumuz bu konu ile ilgili olarak çalışmalar yapmaktadır. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Okul Spor ile yapılacak görüş alış verişi sonrasında yeni döneme yönelik çalışmaların başlatılmasını hedefliyoruz.

Son olarak Hentbol Federasyonu Başkanı olarak hentbol camiasına nasıl bir mesaj göndermek istersiniz?


Yeni sezonda tüm takımlarımıza, sporcularımıza, antrenörlerimize ve hakemlerimize başarılar diliyorum. Yeni sezonun centilmence, fair play ruhunun ön planda olduğu, heyecan ve kalitenin bir önceki sezona göre daha arttacağı bir sezon temenni ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 10:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110