banner6

Herkes onun için ağladı

banner37

Trafik kazasında hayatını kaybeden Tahsin Mertekci için dün, Cumhuriyet Meclisi ve Yalova Spor Kulübü’nde tören düzenlendi. Güzelyurt Fatih Camisi’nde kılınan ikindi namazına müteakip, Mertekci’nin naaşı Yuvacık’ta toprağa verildi

Herkes onun için ağladı
banner151 banner143

BOĞAZLAR DÜĞÜMLENDİ, GÖZYAŞLARI SÜZÜLDÜ… Siyaset ve spor camiasında olduğu kadar, tanıyan herkesin sevgisini kazanan Tahsin Mertekci için dün düzenlenen tüm törenlere katılım oldukça yüksek oldu. Törenler sırasında, herkesin boğazı düğümlendi, gözyaşları üzüntü ve acıyla aktı.

Akçay yakınlarında önceki gece geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekci dün son yolculuğuna uğurlandı. Mertekci için dün sabah ilk önce KKTC Cumhuriyet Meclisi önünde, ardından da Yalova Spor Kulübü’nde birer tören düzenlendi. Mertekci, daha sonra Güzelyurt Fatih Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Yuvacık Mezarlığı’nda’ta toprağa verildi.


Meclis önünde sabah 10.30’da gerçekleşen törene; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bazı bakanlar, milletvekilleri, siyasi partiler, diğer yetkililer, Mertekci’nin ailesi ve sevenleri katıldı. Mertekci’nin eşi ve kızının zor ayakta durduğu törende, gözyaşları sel oldu.


Saygı duruşu ile başlayan törende, Tahsin Mertekci’nin özgeçmişi okundu, Ardından Mertekci’nin ailesi adına eski bakan ve milletvekili Özel Tahsin konuşma yaptı.


Mertekci’nin tüm ömrünü, halkına ve gençliğe adamış gerçek bir vatan evladı olduğunu söyleyen Özel Tahsin, onun mücadelesini hiçbir zaman unutmayacaklarını kaydetti.


Mertekci’nin trafik kazalarına dikkat çekmek için Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar yürüdüğünü hatırlatan Tahsin, Mertekci’nin ölüm haberine inanamadıklarını söyledi.


Tahsin Mertekci’nin Yalova Spor Kulübü’ne olan sevgisine işaret eden Tahsin, “Seni asla unutmayacağız, hep yaşatacağız” dedi.

 

Siber: Bir güzel insanımızı kaybettik


Meclis Başkanı Sibel Siber de konuşmasında, “Ülkesini, halkını ve insanı seven, her zaman gözlerinin içi gülen, tanıyan herkesin çok sevdiği, bir güzel insanımızı kaybettik” ifadelerini kullandı.


Siber, ülkesinin ve halkının daha güzele ulaşması için sivil toplum örgütlerinde, siyasette mücadele veren Mertekci’nin gerek parlamento içinde gerekse parlamento dışında canla başla çalıştığını dile getirdi.


“En acısı da bir trafik kazasında kaybetmek… Hazırlıksız, hayata sıkı sıkı bağlıyken, gelecek planları kurarken bir trafik kazasında kaybetmek” diyen Siber, Mertekci’nin trafik kazalarına dikkat çekmek için verdiği mücadeleye işaret etti.


Mertekci’nin çabalarının gençlere örnek olacağına emin olduğunu kaydeden Siber konuşmasını, “Hepimizin başı sağ olsun, nur içinde yatsın, sabırlar diliyorum herkese, hepimize…” sözleriyle sonlandırdı.


Meclis bahçesindeki tören Mertekci’nin naaşı önünde protokol sırasına göre saygı duruşu ve saygı geçişi gerçekleştirilmesiyle sona erdi.

 

Kızı fotoğrafa sarılıp ağladı


Tahsin Mertekci için ikinci tören Bostancı’daki Yalova Spor Kulübü’nde gerçekleşti. Mertekci’yi seven çok sayıda kişi kulüp avlusunda toplandı.


Mertekci’nin kızı ise, tabutu üzerinde duran babasının fotoğrafına sarılarak dakikalarca ağladı.

 

Yuvacık’ta toprağa verildi


Mertekci’nin cenazesi daha sonra Güzelyurt Fatih Camii’ne götürüldü. Cami avlusunun sevenleriyle dolup taştığı gözlemlenirken, gözyaşları hiç durmadı.


Kılınan ikindi namazının ardından ise Tahsin Mertekci’nin cenazesi Yuvacık Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Tahsin Mertekci kimdir?


Tahsin Mertekci, 15 Nisan 1967’de Limasol’un Yalova köyünde doğdu. 1987-1998 yılları arasında Güzelyurt Belediyesi’nde çalıştı. Yalova-Doğancı-Hamitköy ve Zümrütköy’de futbol oynadı. 1995-96-97-98 yıllarında Yalova Spor Kulübü Başkanlığı yaptı. 1998 Aralık seçimlerinde TKP’den milletvekili seçildi. Yine TKP’nin de kurucusu olduğu Barış ve Demokrasi Hareketi’nden 2003 Genel Seçimlerinde ikinci kez Güzelyurt Milletvekili seçildi. Meclis’te İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanlığı, Hukuk ve Siyasi İşler Komite üyeliği, Ekonomi, Maliye ve Bütçe Plan Komitesi üyeliği, Dilekçe Komitesi Üyeliği, Kültür Varlıkları Komitesi Üyeliği, Araştırma Komite Başkanlığı yaptı. BDH’dan Meclis Grup Başkan Vekilliği görevini de yürüttü.

1 çocuk babası olan Tahsin Mertekci, TKP Yeni Güçler Başkan Yardımcılığı ve Yalova Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütüyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 11:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104