banner6

İstanbul Rallisi’nde Özdemir birinci, Çukurova Şampiyon

banner37

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 2021 sezonunun altıncı ve son ayağı olan 41. İstanbul Rallisi’ni, Castrol Ford Team Türkiye adına Ford Fiesta R5 ile yarışan Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ikilisi kazandı. 2021 şampiyonu ise Burak Çukurova-Vedat Bostancı ikilisi oldu

İstanbul Rallisi’nde Özdemir birinci, Çukurova Şampiyon
banner150 banner150 banner151

Sezon başında 7 yarış olarak açıklanan fakat Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan Shell Helix 2021 Türkiye Ralli Şampiyonası, Formula 1 Türkiye Grand Prix’inin de TOSFED takvimine dahil edilmesiyle sıkışan takvimde bir yarış fire vererek altı yarışa düşürülmüştü. Sezonun finali geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da yapıldı. BC Vision Motorsport takımına dahil olarak Skoda Fabia R5 ile yarışan Buğra Banaz sezona iyi başlamış ve Eskişehir Rallisi ile Hitit Rallisi’nde art arda iki birincilik almıştı. Takım arkadaşı Burak Çukurova ise iki yarışta da ikinci olarak takımına önemli puanlar getirmişti. Castrol Ford Team Türkiye’nin yıldızı Ümit Can Özdemir ise iki yarışta da üçüncü olmayı başarmıştı. Yaklaşık 2 aylık aranın ardından sezonun takip eden diğer iki yarışında senaryo değişmiş, bu kez Burak Çukurova art arda zaferler elde ederken, Buğra Banaz Bursa’da ikinci, Ege’de üçüncü olmuştu. Böylece liderlik Çukurova’ya geçmişti. Bursa’da sorun yaşayan ve sekizinci olan Ümit Can Özdemir ise Ege’de ikinci olarak şampiyona puan durumunda üçüncülüğünü perçinlemişti. Sezonun sondan bir önceki yarışı Kocaeli’de yapılmış ve mekanik arızayla Buğra Banaz son etapta lider giderken yarış dışı kalınca şampiyonluk yolunda önemli bir yara almıştı. Ümit Can Özdemir ise son etapta liderliği alarak yarışı kazanmıştı. Burak Çukurova o yarışta ikinci olarak önemli puanlar almış ve şampiyonada puan farkını açmıştı.

Özdemir birinci, Çukurova şampiyon

Sezonun son yarışı geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da yapıldı. 41. İstanbul Rallisi’ni, Castrol Ford Team Türkiye adına Ford Fiesta R5 ile yarışan Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ikilisi kazandı. BC Vision Motorsport takımından Burak Çukurova-Vedat Bostancı ekibinin 10,8 saniye farkla ikinci sırada tamamladığı 41. İstanbul Rallisi’nde, üçüncülük basamağında ise BC Vision Motorsport adına Skoda Fabia R5 ile ilk yarışını yapan Cem Alakoç-Emir Şahin ikilisi yer aldı. İlk etapta liderliğe yükselen fakat dördüncü etapta yine mekanik arıza yaşayan Buğra Banaz, sezonun son yarışında da finiş göremedi. Rallinin markalar birincisi Castrol Ford Team Türkiye olurken, takımlar birinciliğini BC Vision Motorsport kazandı. 41. İstanbul Rallisi’nin ardından 2021 Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonluğu'nu kazanan isim Burak Çukurova oldu.

Sınıflarda birinciler ise şöyle;

İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenen rallide, İki Çeker, Genç Sürücüler ve Sınıf 4 klasmanlarında CFTT’den Ali Türkkan- Aras Dinçer ikilisi ilk sırada yer aldı. Sınıf N’de Evofone Rally Team’den Buğra Can Kılıç-Yusuf Çalık, Sınıf 3’te CFTT’den Erol Akbaş-Egemen Dural, Sınıf 5’te de Clio Rally Trophy Turkey’den Çağlayan Çelik-Ufuk Uluocak ilk sırada yer aldılar. 41. İstanbul Rallisi’nde Genç Co-pilotlar klasmanında da Gürol Baranlı ile yarışan Alperen Tetik kupa kaldıran isim oldu. 2019 TOSFED Yıldızını Arıyor projesinde Kadınlar Birincisi olarak bu sezon TOSFED ve FIAT desteğinde şampiyonayı takip eden Su Yüksel, Yağmur Aksoy’un co-pilotluğunda kadın pilotlar birincisi olarak podyuma çıkarken, Kadın Co-pilotlar birinciliğini ise Dağhan Ünlüdoğan ile yarışan Çiçek Güney kazandı.

Neler oldu?

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda sezon Almanya’da yapılan 2 yarışla tamamlandı. Dokuz yarışlık sezonun sekizinci yarışı Cumartesi günü, dokuzuncu yarışı ise Pazar günü yapıldı. İki yarış sonunda Johann Kristoffersson ve Timmy Hansen’in puanları eşitlendi. Sezonun şampiyonu galibiyet fazlasıyla Johann Kristoffersson oldu. Detaylar yarın gazeteniz KIBRIS Ekran Eki’nde.

Ajanda

5 Aralık                 F1 Suudi Arabistan

11 Aralık              KKTOK Ralli

12 Aralık              F1 Abu Dhabi

12 Aralık              KITMOK Motokros

17-18 Aralık        KYOFF Zet Attack

16-19 Aralık        Rally Halikarnassos

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110