banner6

İstikrar başarıyı getirdi

banner37

İstikrar başarıyı getirdi
banner151 banner143

Ahmet OGAN
 


AKSA Birinci Lig’de 2021-22 futbol sezonu Çetinkaya’nın şampiyonluğu ile tamamlandı. Ligde başarılı olmak için takımlarımız yoğun ve zor geçen ikinci devrede hedefe ulaşmak için çok çalışarak başarı hedeflendi. Birinci Lig’de dördüncü sezonu (2020-2021 sezonu Covid 19 sebebiyle oynanmadı) geride kalan 16 takımlı sezonda 30 haftalık uzun lig maratonu en iyi şekilde tamamlamak için takımlarımız çok yoğun çalışma içerisinde oldu. En zor liglerden biri olan dikkat çeken Birinci Lig’de ilk devrede yaşanan teknik adam değişikliği, ikinci devrede değişiklilerde azalma oldu. Birinci Lig’de görev yapan teknik direktörler ve antrenörlerde sezon boyunca en çok değişimin yaşandığı bir sezon geride kaldı. Sezon boyunca 4 takım başladıkları teknik adamlarla yola devem ederken, 12 takım teknik adam değişikliği yaptı.

Lige başlayamadılar


AKSA Birinci Lig’de yeni sezon hazırlıklarını takımlarımızda teknik adamların değişimleri ile başladı.

Süper Lig’den düşen ve tarihinde ilk kez Birinci Lig’de mücadele eden Çetinkaya’da sezona teknik direktör Cemal Kır, son yıllarda Karşıyaka’da görev yapan genç Antrenör Bayram Paşaoğulları, Covid 19 salgınından dolayı oynamayan sezonda Mormenekşe’de göreve getirilen ancak yeni sezonda anlaşma yapılmayan Antrenör Mehmet Karşılı lig öncesinde görevlerinde ayrılarak lige başlayamadı. 

İstikrar başarıyı getirdi


Süper Lige geri dönen Çetinkaya, ligi başladığı teknik adamla tamamlayarak, istikrar sağladı. Tarihinde ilk kez AKSA Birinci Lig’de mücadele eden efsane Çetinkaya, tecrübeli Teknik Direktör Turan Altay ile ilk kez Birinci Lig’de şampiyon olarak tarihe geçti.  

İstikrardan yana tavır


Lig’de Mağusa Bölgesi takımları istikrardan yanan tavır ortaya koydu. Ligde inişli çıkışlı bir grafik çizen ve ligi dokuzuncu sırada tamamlayan Yeniboğaziçi, lige çok iyi bir giriş yapan, ancak daha sonra beklenilen performansı yakalayamayan Maraş, ligde beklentilerin gerisinde kalan ve aldığı sonuçlarla altı sıralarda kurtulamayarak küme düşen Çanakkale, sezon başladıkları teknik adamlarla yola devam etti.

Görevden ayrılan teknik adamlar


AKSA Birinci Lig’de sezon geride kalırken 12 teknik adam görevinden ayrıldı. Lige iyi başlayamayan ancak ikinci yarıda çok iyi bir performans ortaya koyarak Süper Lige geri dönen başkentin yeşil beyazlı ekibi China Bazaar Gençlik Gücü, ilk devrede beklentilerin altında kalan ikinci devrede toparlanarak çıkışa geçerek play-off’da Süper Lige yükselen Miracle Değirmenlik, lige fırtına gibi giren, istikrarlı sonuçlarla uzun süre liderlik koltuğunda oturan ve play-off’da başarılı olamayan Gençler Birliği’nde teknik adam değişikliği yaşandı.


Ligde başarılı bir grafik çizmesine rağmen play-off’da başarılı olamayan Karşıyaka, ligde istikrarsız bir görüntü çizen ve ikinci devrede fark yaratarak play-off oynamasına rağmen başarılı olmayan Esentepe, ilk devreyi lider tamamlayan ikinci yarıda beklentilerin gerisinde kalan Dörtyol, ilk devrede istenilen sonuçları alamayan, daha sonra toparlanan Düzkaya, ligde inişli çıkışlı grafik çizen doğu bölgesi ekiplerinden Mormenekşe, ligde beklentilerin altında kalan, daha sonra toparlayan batı bölgesi ekiplerinden Yalova, ligin yeni ekiplerinden ve tarihinde ilk kez Birinci Lig’de mücadele ederek ligde kalmayı başaran İncirli’de teknik adam değişikliği yaptı.


Sezonu geç açan, ligde istenilen sonuçları alamayarak başarısız bir sezon geçirerek küme düşen Görneç, ligde istenilen sonuçları alamayan, kısa süreli başarılı sonuçlar alan, ancak Futbol Federasyonu yönetim kurulu kararıyla ligin bitimine 2 hafta kala bir alt lige düşürülen Bostancı Bağcıl takımlarında teknik adamlar görevlerinden ayrıldı.

En çok değişim


Lige iyi başlayamayan ancak daha sonra toparlanan Miracle Değirmenlik, ligin başından beri başlayan teknik adam değişikliği ligin sonuna kadar devam etti. Teknik adamlarda istikrar sağlayamayan play-off’lar da başarılı olarak Süper Lige yükselen Miracle Değirmenlik, 4 teknik adam değişikliği ile en çok değişime giden takımlardan biri olarak ligi tamamladı.


Tarihinde ilk kez Birinci Lig’de mücadele eden, lige iyi bir başlangıç yapmasına rağmen daha sonra istikrasız bir grafik çizen son haftalarda toparlanma sürecine girerek ligde kalmayı başaran İncirli, 4 teknik adam değişikliği ile en çok değişime giden bir diğer takım oldu.

Farklı Takımlar


AKSA Birinci Lig’de play-off oynayan Esentepe’den ayrılan teknik direktör Kılıçali Kahraman görevden ayrıldıktan sonra Gençler Birliği’nde, ligde play-off oynayan Gençler Birliği’nden ayrılan teknik direktör Salih İnce görevden ayrıldıktan sonra Dörtyol’da, tarihinde ilk kez ilk devreyi lider tamamlayan, ancak ikinci devrede başarılı olamayan Dörtyol’dan ayrılan Teknik Direktör Ahmet Ogan tarihinde ilk kez Birinci Lig’de mücadele eden ve ligde kalan İncirli’de görev alarak, iki farklı takımlarda görev yapan teknik adamlar oldu.

Geri dönüş


Mormenekşe’de 23. hafta istifa eden Antrenör Talat Şentürk’ün, Bostancı Bağcıl’da 24. haftada görevden ayrılan Bayram Dağgül’ün yönetim tarafından istifaları kabul edilmeyince geri dönerek ligi tamamladı.
 

AKSA Birinci Lig Teknik Adamlar

Kulüp  Teknik Direktör

 

Bostancı Bağcıl: Erhan Arıtan (T.D) (4 hafta), Cahit Solkanat (C) (3 hafta), Bayram Dağgül (B) (23 hafta)

Çetinkaya: Turan Altay (T.D) (30 hafta)

Çanakkale: Hüseyin Özkuyucu (A) (30 hafta)
 

Dörtyol: Ahmet Ogan (T.D) (23 hafta), Salih İnce (T.D) (7 hafta)

Düzkaya: Orçun Volkan (T.D) (7 hafta), Hasan Topaloğlu (T.D) (23 hafta)

Esentepe: Kılıçali Kahraman (T.D) (10 hafta), Davut Kansu (T.D) (20 hafta-2 maç play-off)

 

China Bazaar Gençlik Gücü: Kemal Yürekli (T.D) (2 hafta), Niyazi Göksun (A) (28 hafta)

Gençler Birliği:Salih İnce (T.D) (21 hafta), Kılıçali Kahraman (T.D) (9 hafta-2 play-off)

Görneç: Hamdi Öğütçü (B) (11 hafta), Ali Özçalışkan (T.D) (19 hafta)

İncirli: Mehmet Emin Zaim (A) (6 hafta), Halil Deniz (C) (4 hafta), Ali İmam (A) (13 hafta), Ahmet Ogan (T.D) (7 hafta)

Karşıyaka: Afün Girgen (A) (22 hafta), Kadir Hakel (A) (8 hafta-2 maç play-off)

Mormenekşe: Evren Bahtıkara (A) (2 hafta), Talat Şentürk (A) (28 hafta)
 

Maraş: İzzet Kaçmaz (T.D) (30 hafta)

Miracle Değirmenlik: Celal Habeşoğlu (A) (2 hafta), Hüseyin Hacıömer (T.D) (18 hafta), Emre Perçinci (A) (10 hafta), Mehmet Bolkan (T.D) (2 hafta- 2 maç play-off)

Yalova: Ahmet Zaifoğlu (T.D) (10 hafta), Derviş Dağman (T.D) (20 hafta)

Yeniboğaziçi: Eralp Şerifoğlu (T.D) (30 hafta)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104