banner6

İstikrar yakalanamadı

banner37

İstikrar yakalanamadı
banner151 banner143

Ahmet OGAN


AKSA Süper Lig’de 2021-2022 futbol sezonu Mağusa Türk Gücü’nün şampiyonluğu ile tamamlandı. Sezon başından beri ligde başarılı olmak için yapılan planlamalar sezon sonuna kadar devam ederken, takımlarımızda teknik adam değişikliği çok fazla yaşandığı bir sezon geride kaldı.


Futbol Federasyonu tarafından bu sezon beşinci kez 16 takımlı ve 30 haftalık lig maratonunda play-out dördüncü kez oynatılan Süper Lig’de kaliteli maçlar oynanmasa da mücadele gücü yüksekti.


Süper Lig’de sezon boyunca şampiyonluğa oynayan takım sayısının az olmasından dolayı heyecan fırtınası ve tansiyonda yükselmedi. Zorlu geçen maçlar sonunda Süper Lig’de görev yapan teknik direktörlerde değişimler çok olduğu ligde 10 takımımız teknik adam değişikliğine giderken, 6 takımımız sezon başladıkları teknik adamlarla ligi tamamladı. Ligi ilk dokuz içerisinde tamamlayan takımlardan 5’i teknik dam değişikliği yapmazken, 4’ü değişikliğe gitti.


Ligde sıkıntılı süreç yaşayan ve küme düşen takımlarımız yapmış oldukları teknik adam değişikliği sonrası da başarıya ulaşamadı. Şampiyonluk mücadelesi veren takım sayısının az olması sezon genelinde çok iyi futbol ve kalite yakalanmasa da mücadele anlamında güzel maçlar sonunda ligde şampiyonluk mücadelesi 27. haftada belirlendi. Ligde kümede kalma mücadelesi son iki sıra ile birlikte üçüncü ve son takımın belirlendiği dördüncü kez oynatılan play-out ile noktalandı. Süper Lig’de görev yapan teknik direktörler ve antrenörlerde değişikliklerin devre arasına kadar olması dikkat çekerken, ikinci devrede sadece Merit Alsancak Yeşilova’da teknik adam değişimi yaşanarak lig tamamlandı.

Lige başlayamadılar


Aksa Süper Lig’de yeni sezon hazırlıkları teknik adamların değişimleri ile başladı. Başkent temsilcilerinden 2019-20 futbol sezonunda Nicosia Group Kıbrıs Kupası şampiyonu Yenicami’de Antrenör Özgü Bayraktar, Küçük Kaymaklı’da Antrenör Niyazi Göksun, Göçmenköy’de ise Teknik Direktör Hakan Sermaye lig öncesinde görevlerinde ayrılarak lige başlayamadı.

 

İstikrar sağlayanlar


Sezon boyunca teknik adam değişikliği yapmayan 6 takım oldu. Son iki sezonun şampiyonu bu sezonda şampiyon olarak üst üste üçüncü kez şampiyon olan Mağusa Türk Gücü, sezon üçüncü sırada tamamlayan, Nicosia Group Kıbrıs Kupası finalisti Doğan Türk Birliği, ligi beşinci sırada başarılı bir şekilde noktalayan Gönyeli, ligin yeni iki sarı kırmızılı ekipleri 7. sırada ligi tamamlayan Mesarya, 9.sırada tamamlayan Yonpaş Dumlupınar, ligde play-out oynayan Hamitköy lige başladıkları teknik adamlar ile sezonu tamamlayarak istikrar sağladılar.

10 teknik direktör görevden ayrıldı


AKSA Süper Lig’de sezon tamamlanırken, 10 teknik direktör görevinden ayrıldı. İlk devreyi 2. sırada tamamlayan Merit Alsancak Yeşilova, 4. sırada tamamlayan Yenicami, 5. sırada tamamlayan Lefke, 8. sırada tamamlayan Cihangir, 10. sırada tamamlayan Küçük Kaymaklı, 11. sırada tamamlayan Göçmenköy, 12. sırada tamamlayan Türk Ocağı, batı bölgesinin köklü kulüplerinden 14. sırada tamamlayan ve play-out’da başarılı olamayarak küme düşen Baf Ülkü Yurdu, 15. sırada tamamlayan ve direk olarak küme düşen Binatlı, ligi son sırada tamamlayan ve küme düşen Girne Halk Evi’de teknik adamlarda değişim yaşandı.

En çok değişim


Lige iyi başlayamayan ancak daha sonra toparlanan Türk Ocağı sezon başında başlayan teknik adam değişikliği devre arsında da devam etti. Teknik damlarda istikrar sağlayamayan Türk Ocağı, 6 teknik adam değişikliği ile en çok değişime giden takım olarak ligi tamamladı.


Sezon boyunca istediği başarıyı sağlayamayan, gençleştirilmiş kadro ile lige devam eden ligin yeni ekibi Girne Halk Evi 4 teknik adam değişikliği yaparak en çok değişiklik yapan ikinci takım oldu.

Yardımcı antrenör ve kaleci antrenörü ayrıldı


Sezona şampiyonluk parolası ile başlayan ve ligi 3.sırada tamamlayan Nicosia Group Kıbrıs Kupası finalisti Doğan Türk Birliği’nde yardımcı antrenör Celal Keleş, lige istediği gibi başlayamayan ve kötü günler geçirerek küme düşen Binatlı’da kaleci antrenörü Ahmet Çeliker görevlerinden ayrıldı. 

Farklı takımlar


AKSA Süper Lig’de Yenicami’de görev yapan antrenör Özgü Bayraktar, sezon başında görevinden ayrıldıktan sonra Göçmenköy’de, Girne Halk Evi’nde göreve başlayan teknik direktör Derviş Kolcu sezon başında görevinden ayrıldıktan sonra Küçük Kaymaklı’da, Girne Halk Evi’nde göreve başlayan antrenör Emre Perçinci sezon başında görevinden ayrıldıktan sonra Cihangir’de, Lefke’de göreve başlayan teknik direktör Toygar Davulcu görevinden ayrıldıktan sonra Cihangir’de, Yenicami’de göreve başlayan antrenör Çağan Çerkez görevinden ayrıldıktan sonra Lefke’de, Türk Ocağı’nda göreve başlayan Mehmet Merteroğlu devre arsında görevinden ayrıldıktan sonra Merit Alsancak Yeşilova’da görev alarak iki farklı takımlarda görev yapan teknik adamlar oldu.

Geri dönüş


Sezon başında hiç beklenmedik bir şekilde Türk Ocağı’nda sezon başında görevinden ayrılan teknik direktör Ahmet Dedekorkut, devre arsında yeniden takıma dönerek ikinci devrede takımın başında olarak sezonu tamamladı. Göçmenköy’de 24. hafta istifa eden Teknik Direktör Özgü Bayraktar’ın yönetim tarafından istifası kabul edilmeyince geri döndü. Ligi 3. sırada tamamlayan Nicosia Group Kıbrıs kupası finalisti Doğan Türk Birliği’nde yardımcı antrenör olarak Erdinç Börekçi 23.haftada göreve başladı.

 

Döküm

AKSA Süper Ligde Görev Alan Teknik Adamlar

Baf Ülkü Yurdu: Kadir Hakel (A) (11 hafta), Orçun Volkan (A) (19 hafta -1 maç play-out)


 

Binatlı: Gökmen Davutoğlu (T.D) (2 hafta), Ulun Cam (B) (2 hafta), Kemal Yürekli (T.D) (26 hafta)
 

Cihangir: Hasan Burgaç (T.D) (3 hafta), Emre Perçinci (A) (9 hafta), Toygar Davulcu (T.D) (18 hafta)

Doğan Türk Birliği: Caner Oshan (T.D) (30 hafta)
 

Gönyeli: Serkan Önet (A) (30 hafta)
 

Göçmenköy: Hakan Sermaye (T.D) (sezon öncesi), Özgü Bayraktar (A) (30 hafta -1 maç play-out) 

Girne Halk Evi: Emre Perçinci (A) (sezon öncesi), Derviş Kolcu (T.D) (sezon öncesi), Bülent Aytaç (T.D) (15 hafta), Ali Kanlı (A) (15 hafta) 

Hamitköy: Ahmet Sakallı (A) (30 hafta-1 maç play-out)
 

Küçük Kaymaklı: Niyazi Göksun (A) (sezon öncesi), Deviş Kolcu (T.D) (30 hafta)

Lefke: Toygar Davulcu (T.D) (9 hafta), Cenk Berkalp (T.D) (6 hafta), Çağan Çerkez (A) (15 hafta)


 

Mağusa Türk Gücü: Ali Oraloğlu (T.D) (30 hafta)
 

Merit A.Yeşilova: Şenol Canbulat (T.D) (15 hafta), Abdulkadir Çelik (yönetici 2 hafta), Mehmet Merteroğlu (T.D) (13 hafta)


 

Mesarya: Nazım Aktunç (A) (30 hafta)
 

Türk Ocağı: Ahmet Dedekorkut (T.D) (sezon öncesi), Mehmet Bolkan (T.D) (sezon öncesi), Rıza Erseven (T.D) (7 hafta), Ertaç Taşkıran (A) (3 hafta), Mehmet Merteroğlu (T.D) (5 hafta), Ahmet Dedekorkut (T.D) (15. hafta-1 maç play-out)

Yenicami: Özgü Bayraktar (A) (sezon öncesi), Çağan Çerkez (A) (4 hafta), Ulus Nasıroğlu (T.D) (26 hafta)

 

Yonpaş Dumlupınar: Sedat Devecioğlu (T.D) (30 hafta)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104