banner6

Japonya'da genetik tasarımlı domatesler satışa sunuldu

banner37

Japonya'da genetik tasarımlı domatesler satışa sunuldu
banner8

Japonya'da genetik tasarımlı domateslerin satışına başlandı. Sağlık Bakanlığı’nın onayının ardından ülkede raflarda yerini almasıyla bir ilk olan bu uygulamayla domateslerin kan basıncısını düşürdüğüne inanılan GABA maddesine daha fazla sahip olması sağlanıyor.

Genetik tasarımlı yiyeceklerin genetiği değiştirilmiş gıdalardan farklı olduğu ve insan sağlığı için güvenli olduğu belirtiliyor.

Buna gerekçe olarak da bu yöntemde dışarıdan herhangi bir gen eklenmeden söz konusu gıdanın herhangi bir geleneksel metotta olduğu gibi güçlendirildiği vurgulanıyor.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz aralık ayında Tokyo merkezli Sanatech Seed şirketine genetik tasarımlı domateslerin satışı için izin vermişti.

Ülkenin güneybatısındaki anlaşmalı çiftçiler de bu domatesleri yetiştirmeye başlamıştı.

Sanatech Seed şirketi yetkilileri domateslerin olgunlaştığını açıklayarak çarşamba gününden itibaren internet üzerinden sipariş almaya başladıklarını duyurdu. Şirket her paketin üzerine "genetik tasarım teknolojisi ile güçlendirilmiştir" ifadesini yazmayı planlıyor.


İlk etapta karışık tepkiler aldıklarını ve ürünü pazara sunmanın zor olacağını düşündüklerini belirten Sanatech Seen Yönetim Kurulu Başkanı Takeshita Tatsuo buna karşı güzel geri dönüşümler aldıklarını söylüyor. 3 kilogramlık paketler halinde satılan domatesin fiyatı 7 bin 500 yen yani yaklaşık 578 lira civarında olacak.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104