Kaan Kaner

banner37

Kıbrıs Türk basketbolu içinde sadece yetenekli bir oyuncu olarak kalmayan, kuruluşuna öncülük ettiği Vedat Kaner Takımı ile basketbolun altyapısının güçlendirilmesinde önemli katkı sağlayan bir isim:

Kaan Kaner
banner90
banner8

*Efes Pilsen ile çok iyi ilişkiler kurmuştuk, koçlarımız ve oyuncularımız İstanbul’da ağırlanırdı.

*Vedat Kaner’de 9 yıllık süreçte (1990-99) 2 binden fazla sporcu yetiştirdik.

*Benim basketbolu bırakmama Emrah (Koopspor Koçu Emrah Güven) sebep oldu.

*Vedat Kaner ve K.K.Kültür Derneği finale çıktığında iki takımın koçu da Mehmet Bolkan’dı, hasta olduğunu söyleyip finale gelmemişti.

*Yenicami Başkanı olarak salonda maçı izlerken itiraz ettiğim için hakem beni dışarı göndermişti. Hayatımda hiç böyle bir şey yaşamadım.

*Erten Gazi’nin Anadolu Efes’teki performansını heyecanla takip ediyorum.

Şükrü BURAĞAN


Ülkemizin önemli iş insanlarından olan Kaan Kaner, iş yaşantısının haricinde spora değer veren bir kişi olarak bilinir. Sporcu geçmişinin yanı sıra yöneticilik ve başkanlık gibi önemli görevlerde bulunan Kaan Kaner, her dönem ortaya koyduğu altyapı gelişim projelerinde başarı sağlamış bir kişidir. Vedat Kaner takımında oluşturdukları altyapı modeli ile birçok yıldız oyuncu yetişmesini sağlayan bu projenin bir benzerini başkanlığını yürüttüğü dönemde Yenicami Futbol Akademisi’ne taşıyan Kaner, bugünün futbolcu birçok yıldızının yetişmesine olanak sunan kişilerin başında gelir. Kaner, çocukluktan bugüne basketbol ile olan serüvenini detaylar vererek aktardı.

“Spor bizim hastalığımızdı, her gün mahallede top oynardık”


“Basketbolun hayatıma girişi İlkokul 5’te,  Şht. Tuncer’in efsane hocası Bekir Hınçal ile oldu. Aynı dönemlerde Ahmet Selçuk abimin sayesinde Yenicami’de de kaleci olarak başladım. Spor bizim hastalığımızdı, her gün mahallede top oynardık, o zamanlarda bolca arazi vardı, ailelerimiz de bizim bütün gün topun peşinde olduğumuzu bilirdi. Şht.Tuncer’de basketbol takımına girdim, okullar arası heyecan şimdiki gibi değildi, çok önemli ve kalabalık bir etkinlikti, en büyük rekabet de Şht.Ertuğrul-Şht.Tuncer arasındaydı. İşte o dönemde biz Kıbrıs şampiyonu olmuştuk.”

“Benim basketbolu bırakmama Emrah Güven sebep oldu”


“Basketbola TMK’ya girdiğimde de devam ettim. İddialı güçlü bir takımımız vardı ama hiç şampiyon olamadık. Basketbol hayatıma Yenicami’de devam ettim. O zamanlar Yenicami’de hem basketbol hem de voleybol şubeleri aktifti. Kulüp yönetimine de girmiştim, sonrasında sakatlık ve ilgi azalması ile yeni bir projeye girme kararı verdik.


Benim basketbolu bırakmama Emrah (Koopspor Koçu Emrah Güven) sebep oldu. Başaran’da bir antrenmandaydık, Emrah’ın ayağına bastım ve sekizinci kez ayağımı burktum, artık yürütemem dedim ve bıraktım. Emrah çok üzülmüştü, suçu da yoktu zaten ama hâlâ daha karşılaştığımızda anlatır.”

“Vedat Kaner’i kurduk, kısa sürede önemli başarılar kazandık”


“Üniversiteyi bitirmemin ardından 1990 yılında Vedat Kaner’i kurduk. Altyapısı ile birlikte düzgün bir yapı oluşturmak istedik. Kuran ekipte Okan Donangil, Aydın Yorgancıoğlu, Tunç Adanır, Mesut Ener, Mehmet Veysi vardı, bunun yanında şirket ve aile heyecanı da yaşanıyordu.  Soner Evitan, Ramadan Büyükel ve Celal ile yola çıktık. Kazanma hırsı yüksek bir isim olan Mehmet Bolkan’ı koç olarak göreve getirme kararı aldık. Bolkan K.K.Kültür Derneği takımının koçuydu. İlk kurulduğumuz yıl Bolkan 2.Lig’de bize, 1.Lig’de KKKD’ye bakıyordu. Federasyon Kupası’nda finale çıktık ve rakibimiz KKKD oldu. Hiç unutmam, Bolkan final maçına gelmemişti, hasta olduğunu söylemişti, bununla ilgili kendisi ile uzun zaman takıldık. Neticede kupayı son anda almayı başarmış, kupa şampiyonu olmuştuk.”

“9 yıllık süreçte 2 binden fazla çocuk basketbol okulundan geçti”


banner134
“Esas takım 1.Lig’e yükseldikten sonra 2.Lig’de mücadele edecek B takımını kurduk, şimdilerin Emrah Güven’i, Kürşat Ziyaoğlu’su o dönem yetişti. 200’e yakın öğrencimiz vardı, aralarında Serhan-Serkan kardeşler, Hakan Tatlıyay’lar bulunuyordu, otobüslerle evlerinden alınır, idmanlara götürülüyorlardı. Kadın erkek birçok sporcu yetiştirmiştik. Kadınlarda rekabet Vedat Kaner-Birincispor arasında oluyordu. 2 binden fazla çocuk bu 9 yılda basketbol okulundan geçti, yetiştirildi.”

“Arka arkaya gelen aksiliklerin ardından kulübü kapatma kararı almıştık”


“Altyapıya çok önem verdik, Efes Pilsen ile ilişkiler kuruldu. Çocuklarımız tesislerde kalırdı, birkaç kez de ben gittim. Orhun Mevlit, Osman Emiroğlu gibi genç koçlar bu süreçte İstanbul’a gitti. Kemal Taşçı oyuncu olarak gitti. Gerçekten işimiz basketboldu, günün yüzde 50’sini basketbolla yaşardık.


Üniversitelerin basketbola girişi aslında avantaj olması gerekirken bizim gibi kulüplerin bütçe dengelerini geri itti. Üniversiteler o dönemde burs imkanı veriyordu, yetiştirip A takıma alacakken oraya gidiyorlardı. Bu birkaç konuyla birlikte depomuzu antrenman salonu yapma girişimimize birçok beklenmedik detaylar yazan Şehircilik Dairesi’nin tavrı üst üste geldi ve “tamam artık kalsın” diyerek Vedat Kaner’i kapatma kararı aldık.  Şimdiki düşünceyle en azından basketbol okullarını bırakabilirdik ama o zaman gençtik, tümünü noktaladık.”

“Devamlılığını getirecek yer bulamadığımız için Yenicami’deki basketbol adımını devam ettiremedik”


“Yenicami’de başkanken gittiğim maçta hakem beni sahadan atmıştı, hayatımda hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Sebebi birkaç pozisyona itiraz etmiştim, elbette centilmenlik içerisinde tabii, işaret ederek benim dışarıya alınmamı istedi. Hangi hakemdi hatırlamıyorum, saygı duyarak çıkmıştım.


Devamlılığını getirecek yer bulamadığımız için Yenicami’deki basketbol adımını devam ettiremedik. Salon bulamadık, altyapı kuracağımız bir yapı istedik ama salon bulamayınca vazgeçtik.”

“Erten, bizim için büyük bir gurur”


Televizyonda yabancı maçlar olduğunda basketbolu futbola tercih ederim. Çok daha hızlıdır, devamlı heyecan vardır. Şu aralar Erten Gazi’nin Anadolu Efes’teki performansını heyecanla takip ediyorum. Euroleague’de oynarken görüyorum ve tüylerim diken diken oluyor. Bizim için büyük gurur. Erten’deki hırs ve azim, gidecek çok yolu olduğunu söylemesi çok önemlidir. ABD’de okurken de maçlarını takip ediyordum, çok daha iyi yerlere gelecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75