Kağıttan sanatla, geri dönüşüm

banner37

Brezilya’da açılan “Postal Sanatçı Kitapları Proje Sergisi”nde Kıbrıs’tan da İnci Kansu, İsmet Tatar ve Mandana Mehrnia’nın çalışmaları da yer aldı

Kağıttan sanatla, geri dönüşüm
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

Uluslararası Kağıt Sanatçıları ve Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği’nden sanatçılarımız İnci Kansu, İsmet Tatar ve Mandana Mehrnia’nın çalışmaları, Postal Sanatçı Kitapları Proje Sergisi’nde yer alıyor.


36 ülkeden 72 sanatçının katıldığı sergi, 15 Mayıs Cumartesi günü, Brezilya- Sao Paulo- Andrade Galeri'de hem fiziki hem de online olarak ziyarete açıldı.

  Fiziki ve online olarak açılan “Postal Sanatçı Kitapları Proje Sergisi”nin koordinatörü Angela Barbour, projenin yaratıcısı, serginin küratörü ve IAPMA da projenin destekçisi.
  Her bir “sanatçı kitabı” 2020-2021 Covid-19 pandemi sürecinde, iki farklı ülkenin kağıt sanatçıları tarafından sergilenmeye hazırlandı. Hazırlanan eserler ise posta aracılığıyla önce partnerlere daha sonra ise sergilenmesi için Brezilya’ya ulaştırıldı.


İnci Kansu, İsmet Tatar ve Mandana Mehrnia’nın farklı kıtalarda bulunan kağıt sanatçılarıyla hazırladıkları çalışmaların yer aldığı sergi www.artistbooklibrary.art adresinden 5 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.


Sergide eserleri yer alan İnci Kansu ve İsmet Tatar, KIBRIS’ı ziyaret ederek projenin amacını ve projede yer almalarında yaşadıkları duyguları paylaştı.


Covid-19 sürecinde sanatçılarımız üretime devam etti.


İsmet Tatar ve İnci Kansu, ülkede toplumun izole olduğu dönemde, Brezilya’dan Uluslararası Sergi Organizatörü olan Angalia Barbourden bir proje teklifi aldı.


Pandeminin o huzursuzluğunu yaşarken yapılan proje teklifinin kendilerine canlılık ve enerji verdiğini belirten sanatçılar, “Bu huzursuz dönem de bu teklif bizlere ilaç gibi geldi” dedi.


Kansu ve Tatar, pandemi sürecinde Uluslararası Kağıt Sanatçıları tarafından aldıkları davetle büyük bir heyecan yaşadıklarına vurgu yaparak, tüm dünyanın durduğu bir anda, insanlar, özellikle sanatçıların hayatlarını ve gezegeni yeniden düşünme şansı bulduklarını söyledi.


Bu projede ilgilerini çeken noktanın “sanatçı kitapları” konusu olduğunu belirten Tatar ve Kansu, “Teknik olarak bilgimiz vardı ama sanatçı kitabını duyduğumuz zaman daha derinden ve bilinçli yaklaşarak çok güzel bir dürttü oldu bize. Evlerde izole olduğumuz süreçte araştırma yapmamıza fırsat oldu. İnternette sanatçı kitabı nedir? Bu konuda neler yapılır, diye internetten bilgi edinmek için araştırmalar yaptık. Hatta sanatçı kitapları araştırırken bu konuda çalışma yapan yeni sayfalara üye olarak kendimizi geliştirme ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı elde ettik.  Böylece kendimizi yenilenmiş yeniden canlanmış hissettik. Çok güzel bir dürttü oldu bizim için” şeklinde konuştu.

Sergi, fiziki ve online olarak açıldı


Kansu ve Tatar bu projenin amacını, “dünyanın dört bir yanındaki sanatçılara bu zor durumda ‘Sanatçı Kitapları’ alışverişi yoluyla deneyim alışverişinde bulunma fırsatı yaratmaktı” ifadesiyle anlattı.


banner134
Kağıt sanatçıları konuşmaya projenin hazırlık süreciyle devam etti:

  “Her sanatçıya, farklı bir ülkeden bir ortak atandı ve çiftler, ürettikleri kitapları birbirlerine postalayarak iş birliği ile tamamladılar ve birbirlerine gönderdiler. Böylece oluşan ortak kitaplar, sergi için Brezilya’ya gönderildi. Böyle koşullarda bizim gidemediğimiz yerlere kitaplar gitmiş oldu ve güzel bir “Sanatçı Kitapları koleksiyonu” oluştu. Sao Paulo-Andrade Galeri’deki bu sergi, Uluslararası Sanatçı Kitapları Kütüphanesi’nin koleksiyonun bir parçası olacak”.

Fiziki ve online olarak açılan Postal Sanatçı Kitapları Proje Sergisi’nin kısa sürede birçok kişiye ulaştığını belirten sanatçılar, uluslararası bir sergide çalışmalarının yer almasından dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.


Kansu ve Tatar, Brezilya ve KKTC arasında saat farkı dolayısıyla, online gerçekleşecek olan serginin açılış saatini kaçırmamak için erkenden bilgisayar başına geçtiklerini belirtti.


“Fiziksel olarak katılamadığımız bu sergiye günler öncesinden hazırlık yaptık” diyen Kıbrıslı Kağıt Sanatçıları, serginin açılış gününü, “Bilgisayar ekranında serginin açılacağı salonun merdivenleri önünde Angelia göründü. Bizleri selamlayıp açılış konuşması yaptı ve sergi salonuna girdi. Stantlarda yer alan 150’ye yakın eseri tek tek tanıtarak katılımcılara sergi salonunu gezdirdi” ifadeleriyle anlattı.


Kansu ve Tatar, son olarak bu özel günün, kendileri için unutulmaz bir heyecan ve deneyim olduğunu söyledi.
 

Yeni proje…

İsmet Tatar ve İnci Kansu, “Postal Sanatçı Kitapları Proje Sergisi”nden esinlenerek, Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği olarak yeni bir projeye imza attıklarını anlattı.


Proje, Türkiye Kağıt Sanatçıları Derneği ile Kıbrıslı Kağıt Sanatçıları Derneği işbirliğinde gerçekleşecek.


Tatar ve Kansu, uluslararası proje sergisinde olduğu gibi Türkiye ve Kıbrıs’tan ortak atanan çiftlerin ürettikleri kitapları birbirlerine postalayarak işbirliği ile tamamlanması ve ortak kitapların Haziran sonunda Kıbrıs Amerikan Üniversitesinde sergilenmesi planlandığını söyledi.


Bu pandemi sürecinde Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği olarak, hem yurtdışındaki sanatçılarla iletişimi koparmamak hem de geri dönüşüme dikkat çekmek için böyle bir projeye imza attıklarına da vurgu yaptı.


 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75