Kalbi riske etmemeliyiz

banner37

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Çağın Zaim, performans sporcularında yaşanabilecek kalp sorunlarına dikkat çekti

Kalbi riske etmemeliyiz
banner87

Ahmet ÖZYAŞAR

Dünyada performans sporları yapan sporcuların en büyük düşmanlarından biri de kalp sorunlarıdır. Özellikle futbolcuların sahalarda yaşadığı kalp krizine bağlı travmalar ve ölümler son zamanlarda artmaya başladı.


Peki ülkemizde performans sporu yapanların kalp sağlığı ve yapılması gereken testler, önlemler ile ilgili neler yapmalıyız. Özellikle ülkemizde performans sporuna ilginin ciddi şekilde arttığı bir dönemde kulüplerimizin ne gibi önlemler alması gerekir? Bu konu ile ilgili Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Çağın Zaim’e sorular yönelttik ve kendisinden görüşler aldık.

 

Yaş aralığı 30-90


Op. Dr. Çağın Zaim, insan ömrünün her geçen zaman uzadığını buna bağlı olarak da tüm sağlık sorunlarının özellikle kalp ve damar hastalıklarının artabileceğine vurgu yaparak kalp damar cerrahisinin bu gibi durumlarda öneminin daha fazla ortaya çıktığını belirtti. Yaşın ilerlemesiyle kalp sorunları yaş aralığının 30-90 arasında oluşmaya başladığını ifade eden Zaim, tıbbın ilerlemesiyle özellikle yaşlı insanlarda cerrahi müdahalelerin daha kolay yapılma ortamının doğduğunu söyledi.

 

“Ülkemiz şartları tetikliyor”


Dr. Çağın Zaim ülkemizin sıcak ve nemli bir iklime sahip olmasının kalp ve damar rahatsızlıklarını tetiklediğini, buna bağlı olarak da beslenme şekli ve düzenimizin bu sıkıntılara katkı yapabileceğini belirterek, ülkemiz şartlarında beklenenden daha fazla kalp sorunu yaşandığının altını çizdi.

 

“Spor yapmak kalp için önemli”


Zaim, yapılan çalışmalarda, düzenli sporun ve egzersizin kalp damar hastalıklarına bağlı ölümleri yüzde 35 oranında, tüm hastalıklara bağlı ölümleri ise yüzde 33 oranında azalttığını görüldüğünü belirtti. Tüm vücut olarak bakıldığında düzenli spor kilo vermede, tansiyonun düşmesinde, insülin duyarlılığında artışa, kan yağlarını düzenlemede ve sağlıklı beden ve ruh halinin sağlanmasında faydaları bulunduğunu belirten Zaim, bunun yanında bilinçsiz ve kontrolsüz yapılan tüm sporlarda özellikle kalpte normalin üzerinde büyüme (kardiyomegali), yüksek tansiyon (hipertansiyon), şeker hastalığı (diabetesmellitus), ritim problemleri ve en korkulan spora bağlı ani ölümler oluşabileceğini belirtti. Zaim, sporun belli kurallar ve sınırlar içerisinde yapılması gerektiğini söyledi.

 

“Sıcaklarda spor yapmak çok zor”


Çağın Zaim, ülkemizde hava sıcaklığının sürekli yüksek olmasından dolayı genelde özellikle lisanslı sporcuların bu şartlar altında çalışmak zorunda olduklarını ve bu mevcut durumun da insan sağlığı açısından tehlike yaratabileceğini vurguladı.


Zaim, insan vücudunda yapılan spor aktivitesine göre termoregulasyon merkezinin sıcaklık ürettiğini, bu sıcaklığın dengelenemediği durumlarda birçok sporcunun zorlanabileceğini hatta bazı sağlık sorunları yaşayabileceğini söyledi.

 

“Bol sıvı tüketilmeli”


Zaim, sporcunun sıcak havalarda spor yaparken vücudunu zorladığını buna bağlı vücut ısısının yapılan aktiviteye göre yükseldiğini, vücudun da kendini korumak adına terlediğini belirtti. Zaim, bu gibi durumlarda kaybedilen sıvının ve diğer minerallerin geri kazanılması adına mutlaka spor öncesi, sırası ve sonrası bol bol sıvı alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Zaim, bununla beraber özellikle spor sonrası başta alkol olmak üzere enerji içeceklerinden de uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

 

“Sporcularda kalp büyümesi olur”


Op. Dr. Çağın Zaim, özellikle performans sporu yapan sporcularda kalp büyümesinin çok görüldüğünü belirterek bunun kalbin yapılan aktiviteye verilen fizyolojik bir tepki olduğunu belirtti. Ancak bu sporcuların gerek sezon öncesi gerekse herhangi bir sorun yaşadıkları anda gereken test ve tetkikleri yapmazlarsa bu büyümenin sıkıntı yaratabileceğine dikkat çeken Zaim, mutlaka performans sporu yapanların kalp büyümelerini sürekli kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

 

“Testler en önemli başlangıç noktasıdır”


Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Çağın Zaim, özellikle lisanslı spor yapmada başlangıç noktasının sağlık testleri olduğuna dikkat çekerek, bu testlerin en azından EKG, efor testi, akciğer filminden başlayarak kişiye ve yapacağı spor dalına göre artabileceğini belirtti. Özellikle futbol federasyonunun bu testlere oldukça önem verdiğini söyleyen Zaim, bununla beraber sporculara kalp sağlığı ilgili eğitimlerde verilebileceğini kaydetti.

 

“Spor salonlarında risk daha fazla”


Zaim, ülkemizde özellikle spor salonlarında bireysel sporların oldukça fazla yapıldığını bu durumun spor kültürümüz ve alışkanlıklarımız adına sevindirici olduğunu fakat özellikle fitnes sporu ile uğraşan bireylerde spor yaparken uygulanan doğruların oldukça az olduğunun altını çizdi.


Özellikle gerek uzuv ölümleri gerekse hayatın sonlanmasının bu gibi sporlarda çok görüldüğünü belirten Zaim, bunun da en büyük nedenlerinin yanlış ilaç kullanımı, toz kullanımı, steroid kullanımı gibi etkenler olduğunu vurguladı.  Burada denetimin çok önemli olduğunu belirten Dr. Çağın Zaim, yine de en büyük faktörün kişinin bireysel önlemler ile başlayacağını söyledi.

 

“Sağlık kurulu oluşturulmalı”


Op. Dr. Çağın Zaim, dünyada özellikle kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybeden birçok sporcu bulunduğunu, bu gibi durumların ülkemizde pek yaşanmasa da mevcut şartlarda yaşanabileceğine dikkat çekti. Zaim, burada Sağlık Bakanlığı merkezli bir sağlık kurulu oluşturulmasının ve ülkemizde faaliyet gösteren spor federasyonlarının bu kurulla ortak hareket edip kurulun belirleyeceği yol haritasının izlenmesinin çok önemli olabileceğinin altını çizdi.

 

“Yürüyüş hep hayatımızda olmalı”


Zaim, bizim gibi gerek sıcak iklimi fazla olan ya da beslenme alışkanlıklarımızın çok da sağlıklı olmadığı ülkelerde yürüyüşün çok önemli olduğunu vurgulayarak her gün en az 30 dakika sporun insan sağlığına çok fayda getireceğini belirtti. Zaim, bu gibi yürüyüşlerin de akşam saatleri olmasını da tavsiye etti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER