banner6

Kamil Arifoğlu

banner37

Antrenörlük hayatı boyunca başarıları kadar mütevazi kişiliği ile de hep takdir toplayan bir isim:

Kamil Arifoğlu
banner150

banner150

banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Kamil Arifoğlu, 25 Aralık 1964 yılında Baf’ta dünyaya gözlerini açar. İlkokulu Şehit Zeki Salih’de bitiren, ortaokul ve liseyi Canbulat Lisesi’nde okuyan Arifoğlu için spor özellikle de futbol bu dönemlerde sadece oyun olarak hayatının içerisinde yer alır. Özellikle o döneminki eğitimin zor şartları ve Kamil Arifoğlu’nun eğitim isteği her şeyin önüne geçer.


Fakat buna rağmen tam bir futbol aşığı olan Arifoğlu, lise eğitim hayatının son dönemlerinde lisanslı olarak futbol oynamak ister ve ilk lisansını Dumlupınar’da çıkarır. Üniversiteye gideceği yıllara kadar Dumlupınar’da başarılı bir dönem geçiren Kamil Arifoğlu, tam A takım düzeyine geldiği zaman Ankara’ya üniversite eğitimi için gider ve belli bir süre futboldan kopmuş olur. Üniversitenin birinci yılını tamamladıktan sonra yaz tatilinde Kıbrıs’a gelen Arifoğlu, mahallesinden bir tanıdık vasıtasıyla bir diğer Mağusa takımı olan ve o dönem BTM liglerinde mücadele eden Çanakkale’ye götürülür. Burada çıktığı antrenmanlarda çok beğenilen Kamil Arifoğlu, böylece Çanakkale’ye transfer olunca lisanslı futbol hayatı yeniden başlamış olur. Kendisi ile birlikte kardeşi Hakan Arifoğlu’nu da Çanakkale’ye götüren Arifoğlu için oldukça güzel geçecek Çanakkale günleri başlamış olur.

Başarılar serisi gelmeye başlar


Kardeşi ile birlikte takıma oldukça pozitif bir hava katan Kamil Arifoğlu, takıma çok önemli katkılar yapmaya başlayınca Çanakkale için altın dönemler başlar ve takım bir anda 3-4 yıl içerisinde yakaladığı seri başarılar ile kendini 2.ligde bulur. Bu başarıda Kamil Arifoğlu ve kardeşi Hakan Arifoğlu’nun başarısı hiç yadsınamaz. Kamil Arifoğlu, bu dönem içerisinde Mağusa Türk Gücü ile süper lige çıkma maçı olan play-off maçında son dakika gördükleri golle kaybettikleri süper lige çıkma maçını hiç unutamaz.

Artık hedef değiştirme zamanı gelmiştir


Kamil Arifoğlu, futbolculuğunun son dönemlerinde ciddi bir diz sakatlığı geçirir ve uzun süre futbol oynayamaz. Bununla birlikte küçük ve oldukça başarılı bir kulüp olan Çanakkale’nin yapısına aşırı derecede maddiyat girmesini kabul etmeyen Arifoğlu, aktif futbolculuk hayatını sona erdirip kardeşi ile birlikte yine Çanakkale’de altyapı takımı oluşturur. Kendisinin daha çok yardım ettiği ve kardeşinin daha faal olduğu U15 takımı kurulduğu ilk yıl şampiyon olur.

Bir anda kendini MTG’de bulur


Kamil Arifoğlu’nun altyapılarda gösterdiği başarı ve kulüp içerisindeki saygınlığı birleşince dönemim yönetimi kendisini A takımın başına getirmek ister ve prensip anlaşmasına da varılır. Fakat yönetimin daha sonra başka birini takımın başına getirmesinden dolayı Mağusa Türk Gücü yönetiminden genç takım antrenörlüğü teklifi alan Arifoğlu, bu teklifi kabul edince bir anda kendini MTG’de bulur. Takımdaki ilk yılında lig ikinciliği daha sonra ise üç yıl üst üste şampiyonluklar kazanan Kamil Arifoğlu için başarılar ile dolacak altyapı günleri başlamış olur.

İkinci Çanakkale dönemi güzel geçer


Mağusa Türk Gücü’nde geçirdiği 5 sezonun ardından Çanakkale A takımının başına geçen Kamil Arifoğlu, oldukça genç oyunculardan oluşan bir takımla yola çıkar ve gerek iç gerek dış bazı olumsuzluklara rağmen takımı şampiyon yapar. Bu da onun için unutulmaz bir başarı olarak aklında kalır. Fakat bu başarıdan sonra bir yıl antrenörlüğe ara veren bir yıl sonra küme düşmüş olan Çanakkale’yi yeniden bir üst lige çıkaran Kamil Arifoğlu, daha sonra yaşanan gelişmelerden sonra 4 yıl antrenörlükten kopar.

Dumlupınar ile tekrar antrenörlüğe başlar


Boş geçirdiği 4 sezonun ardından Dumlupınar’dan altyapı için teklif alan Kamil Arifoğlu, kendisine güzel bir proje ile gelinmesinden etkilenir ve yeniden altyapılarda antrenörlük hayatına başlar. İlk yıllarında beklediği başarıyı yakalayamamasına rağmen yönetimden tam destek alan Kamil Arifoğlu için 3. yılında şampiyonluk gelir.

Karma şampiyonluğu da yaşar


Dumlupınar’da antrenörlük yaparken bölgeler arası karma maçlarında Mağusa-İskele karması antrenörlüğü yapan Kamil Arifoğlu, Lefkoşa karmasına 3-0 geriye düşmelerine rağmen maçın son 15 dakikasında buldukları 3 golle maçı 3-3 yapmalarını ve penaltılar sonucu kazanıp final maçına gitmelerini ve final maçında Girne karmasını yenip şampiyon olmalarını antrenörlük yaşamında hiç unutamayacağı bir anı olarak hatırlar.

MTG ile yeni bir yapılanmaya girer


Dumlupınar’da geçirdiği son sezonda şampiyonluk yaşamasına rağmen o dönem federasyon tarafından 9 ay men cezası alan Kamil Arifoğlu, bir sezon antrenörlüğe ara verdikten sonra Mağusa Türk Gücü’nün altyapı yenilenmesi projesinde teklif alır ve A2 takımının başına getirilir. Buradaki ilk sezonunun ilk döneminde istediği başarıyı yakalamamasına hatta camiadan bazı çevrelerden tepki almasına rağmen yönetimin desteği ile yoluna devam eder ve ligi 5. sırada bitirirler. Daha sonraki yıllarda MTG altyapısının bölgedeki genç futbolcuların istediği bir merkez noktası olması elini güçlendirir ve iyi bir takım oluşturur. Bu takım ligi önce 2. sırada tamamlar ve futbolun oynandığı son sezon ise statü gereği yapılan play-off maçları sonucu şampiyon olurlar. Böylece de MTG’de tekrardan şampiyonluk yaşamış olur.

“Altyapılar kişinin karakteridir”


Kamil Arifoğlu, altyapılarda çalışmanın kendisinde daha büyük bir haz yarattığını ve bunun da en büyük nedeninin altyapılarda çalışırken yaratılan ortamlar olduğunu söyledi. Kişinin karakterinin altyapılarına yansıdığı zaman o takımın da karakterinin oluştuğunu, başarı ve başarısızlığın da buna bağlı olarak değişebileceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104