banner6

Kanatlarda uçuyor

banner37

Doğancı altyapısında yetişen ve son yıllarda istikrarlı çıkışıyla dikkat çeken Lefke’nin başarılı kanat oyuncusu Yılmaz Çetin, ofansif özellikleriyle yıldız adayları arasında bulunuyor

Kanatlarda uçuyor
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini Kıbrıs Gazetesi ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Lefke’nin gelecek vaadeden genç yeteneği Yılmaz Çetin futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk Adımlar


Lefke’nin yıldız adaylarından 10 Ağustos 2000 tarihinde Adıyaman’da doğan Yılmaz Çetin, altı nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireydir. Yılmaz Çetin futbol atyapı çalışmalarına geç başlamasına rağmen babası Halil Çetin, aile bireylerinden Yusuf-Muhammed Çetin kardeşlerin futbolun yanısıra atletizm ile uğraşmalarından dolayı sürekli sahalarda aktif olmaları sonucunda futbola sürekli ilgi duyarak ilk adımlarını attı.

Kararlı Başlangıç  


Futbol hayatına 12 yaşında (2012 yılında) batı bölgesinde bir dönem söz sahibi olan Doğancı altyapısında başlayan Yılmaz Çetin, futbolda ilk adımları atarken gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmek için yoğun bir çalışma içersine girdi. Altyapı çalışmalarında kendini geliştirmeye yönelik olarak kararlı bir şekilde çalışmalara devam eden Yılmaz, futbola olan ilgisini artırarak yeni bir döneme başlamış oldu. 

Erken Yükseliş


Doğancı altyapısında ilk adımları atan geleceğin yıldız adayı Yılmaz Çetin, temel eğitimini almaya başladığı yıllarda gelişimini hızlı bir şekilde sürdürerek erken yükselişe geçti. Yılmaz Çetin, göstermiş olduğu etkili performanstan dolayı 2 yıl altyapıda görev yaptıktan sonra 14 yaşında Doğancı genç takımına yükselmeyi başardı. Gelecekte iyi futbolcu olma yolunda hırslı bir şekilde ilerlemeye devam eden Yılmaz Çetin,  3 yıl genç takımda istikrarlı performansını sürdürdükten sonra A takıma alınma başarısı gösterdi.  

Genç Yaşta Transfer


Altyapılarda almış olduğu eğitimlerle kendini geliştiren, ortaya koyduğu başarılı performansla yetenekli bir futbolcu olacağının sinyallerini veren Yılmaz Çetin, genç yaşta kısa sürede adından söz ettirmeyi başardı. Doğancı’da başlayan futbol macerasında hızlı bir şekilde gelişim göstererek dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Yılmaz Çetin, 17 yaşında batı bölgesinin güçlü temsilcisi Lefke’ye transfer olarak, hem kendi adına hem de altyapılardan üst yapıya çıkmak isteyen futbolcu arkadaşları adına değerli bir hamleye örnek oldu.
 

Lefke’yle Hayat Buldu


Doğancı genç takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla Lefke’ye 2017 yılında transfer olan genç yetenek dikkatleri üzerine çekmeye devam etti. U21 Süper Ligde Lefke forması ile 17 yaşında buluşan Yılmaz Çetin burada da başarılı performansını sürdürmeyi başararak fark yarattı. Lefke genç takımında başarılı performansını sürdüren Yılmaz adından söz ettirmeye başladı. Futboldaki geleceği konusunda kararlı bir şekilde çalışmalara devam eden Yılmaz, iki yıl genç takımda oynadıktan sonra yükselişine devam ederek 19 yaşında (2019 yılında) A takıma yükselerek Lefke’de 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Şansını İyi Değerlendirdi


Futbolcu olma yolundaki kararlılığıyla çok çalışmasının ardından hızlı bir şekilde yükselişe geçen Yılmaz Çetin kalıcı olmak istiyor. Genç yaşta transfer olan, çıkışını sürdürerek A takımda yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendiren Yılmaz Çetin, A takımda son 2 yıldır başarılı bir şekilde forma giymeye devam ediyor. Büyük hedefler peşinde koşan, kanat oyununda çabukluğu ve hızını çok iyi kullanma özelliğine sahip, topla dripling ve adam eksilterek pozisyon üreten, asist yapma ve gol yapma becerisi ile skora katkı koyan, güçlü özelliğe sahip Yılmaz Çetin’in öncelikli hedefi daha iyi olabilmek için çok çalışması gerektiğini, çok iyi futbolcu olarak A takımda kalıcı ve önemli başarılara imza atmak istiyor. Futbol ile birlikte eğitimini de başarılı bir şekilde yürüten Yılmaz, Lefke Avrupa Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 2.sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları 


Doğancı ve Lefke formalarıyla U15 Yıldızlar ligi ve U17 ligi olan yarışmacı liglerde forma giymeyen Yılmaz Çetin, 2006 yılında 5.sınıfta İlkokullararası Atletizm yarışmalarında gülle atmada birincilik, Lefke Gazi Lisesi Orta bölümü 6.sınıfta 27 Aralık Atatürk Koşularında üçüncülük, 7.sınınfa ise ikincilik elde etti. Yılmaz Çetin, 2019 yılında yükseldiği A takımda başarılı performansı ile takımına katkı sağlayan isimler arasında yer aldı. 

Altyapının Önemi: Yılmaz Çetin, futbolda bir yerlere gelebilmek ve iyi futbolcu olabilmek için altyapı çalışmalarının önemine vurgu yaparak, eğitime küçük yaştan başlanılmasının, neyin nasıl ve doğru yapılacağının gösterilmesiyle birlikte futbolcuların bilinçli bir şekilde yetişmelerinin sağlandığını belirtti. Altyapılarda verilen eğitimlerle futbolcuların şut ve pas kalitesinin yanında içine kapanık çocukların sosyalleşmesi ve kaynaşma ortamları yaratıldığını belirten Yılmaz Çetin, altyapıda doğru eğitimin verilmesinin futbolcuların geleceğine olumlu etki ettiğine vurgu yaptı.


 

Futboldan Beklentileri: Futbolda belli bir yerlere gelebilmenin çok kolay olmadığının altını çizen Yılmaz Çetin, altyapıda almış olduğu eğitimle kısa sürede çıkış göstererek üst yapılara yükseldiğini belirtti. A takımda başarılı bir performans ortaya koymak için çok çalışmaya devam edeceğini belirten genç yetenek A takımda en iyisi olmak ve kalitesini konuşturmanın futbolda en büyük beklentisi olduğunu söyledi.
 

Kıbrıs Futbolu ile İlgili Düşünceleri: Kıbrıs futbolunun bir yerlere gelebilmesi için yetkililerin bundan sonraki süreçte sonuç alıcı adımlar atması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz Çetin, sonuç alınması durumunda en avantajlı kesimin ise genç futbolcuların olacağını belirtti. Son dönemlerde ülkemizde altyapı çalışmalarına birçok kulübün önem vermesinden dolayı genç futbolcuların A takımlarda daha fazla forma şansı bulduğunu belirten Yılmaz Çetin, genç futbolculara güvenilmesiyle kazanan tarafın futbolumuz yanında maddi manevi olarak kulüpler olacağını ifade etti.

Yılmaz Çetin’in Biyografisi:

Doğum Tarihi: 10.08.2000

Doğum Yeri: Adıyaman  

Yaşı: 20

Boyu: 1.74

Kilosu: 69

Burcu: Aslan

İlkokul: Doğancı İlkokulu

Ortaokul: Lefke Gazi Lisesi Orta Bölümü

Lise: Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi

Üniversite: Lefke Avrupa Üniversitesi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Lefke

Hobileri: Futbol oynamak, salonda fitness, müzik dinlemek

Fobisi: En korktuğu aile bireylerinin vefatı 

Oynadığı Mevki: Sağ-Sol kanat  

En Önemli Özelliği: Çabuk, güçlü ve adam eksiltmesi

Zevk Aldığı Spor Dalları: Futbol  

Karakter Yapısı: Basit bir şeyi isterse gidip onu alır, herkesi dinler ama kendi bildiğini yapan bir yapıya sahip.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104