Kanatlardaki rüzgar

banner37

Dörtyol Altyapısında futbola başlayan ve istikrarlı çizgisiyle yükselişe geçen Gürkan Fidan, top tekniği ve skora katkı koyan özellikleriyle dikkat çekiyor

Kanatlardaki rüzgar
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşmaya devam ediyor. Yıldız Kramponlarda bu haftaki konuğumuz Dörtyol’un gelecek vaad eden genç yeteneği Gürkan Fidan. Genç yıldız adayı futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Gürkan, 7 Ekim 2002 yılında Gazimağusa’da doğdu. Dört kişilik ailesinin en küçük ferdi olan Gürkan Fidan, futbol alt yapı çalışmalarına ideal bir yaşta başladı.  Genç yıldız adayı, babası Güngör Fidan ve diğer aile bireylerinin futbola çok fazla ilgisi olmamasına rağmen çalışkanlığı ve yetenekleri ile başarılı bir grafik çiziyor.

Bilinçli başlangıç  


Genç yıldız adayı futbol hayatına 2012 yılında 10 yaşında altyapı çalışmalarına son yıllarda önem vermeye başlayan Dörtyol altyapısında başladı. Gürkan Fidan, futbolda ilk adımlarını gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmek için çok çalışması gerektiğinin bilinci içerisinde attı. Gürkan, altyapı çalışmalarında kendini geliştirmeye yönelik olarak kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor. 

İstekli ve kararlı çalışma


Dörtyol futbol altyapısında temel eğitimini almaya başlayan Gürkan, ilk yıldan itibaren çalışmalarda göstermiş olduğu özenle birlikte gelişmeye başladı. Genç yetenek 2012’den 2014’e kadar 3 yıl Dörtyol altyapısında oynadıktan sonra ilk kez yarışmacı lige yükseldi. Futbol temel eğitimini en iyi şekilde almaya özen gösteren Gürkan Fidan, geleceğe yönelik yapılan çalışmalarda istekli ve kararlı bir şekilde çalışarak performansını üst seviyeye çekmeyi başardı, 13 yaşında U15 takımına yükselerek temel eğitimini en iyi şekilde almaya devam etti.  

Yarışmacı liglere erken geçiş


13 yaşında Dörtyol U15 takımına alınarak yarışmacı ligde ilk kez forma giyen Gürkan Fidan, sergilediği başarılı performansla yıldızı parlamaya başladı. Gürkan, 3 yıl U15 takımında oynadıktan sonra 2018 yılında 16 yaşında U17 takımına yükseldi ve bir sezon başarılı bir şekilde forma giyerek adından söz ettirmeye başladı. 2018-2019 sezonunda Dörtyol, BTM 1. Lig’de mücadele ettiğinden ve BTM Liglerinde genç takım olmadığından dolayı maç eksiğini giderme adına Akova Vuda U21 genç takımına kiralanan Gürkan Fidan, yarım sezon Akova formasıyla başarılı bir dönem geçirdikten sonra devre arasında Dörtyol’a geri döndü. Göstermiş olduğu başarılı performansından dolayı 17 yaşında U21 genç takımına yükselmeyi başaran Gürkan Fidan, yarışmacı liglere erken bir geçiş yapmış oldu.

Kariyerini ileriye taşımak istiyor


Fiziksel gelişimini, teknik kapasitesini geliştiren, oynadığı futbolla tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Gürkan, gelecekte iyi bir futbolcu olma yolunda hırslı bir şekilde çalışarak yükselişe geçti. 2018-2019 sezonunda Dörtyol formasıyla BTM 1. Lig’de ilk kez deplasmanda Serdarlı karşısında A takımda forma giyme fırsatı yakaladı. Gürkan, 17 yaşında 1. Lig’de ilk kez mücadele eden Dörtyol U21 genç takımında forma giymeye başladı. U21 genç takımında gösterdiği başarılı performansla aynı sezon (2019-2020) içerisinde A takıma alınan Gürkan Fidan, 1. Lig’de 7-0 kazanılan Ozanköy maçında ilk kez golle tanışarak takımına katkı sağladı. A takımda forma giyme fırsatı yakalayan genç futbolcu şu an Dörtyol’da forma giymeye devam ediyor. Genç yıldız adayı, büyük hedefler peşinde koşan, hırslı yapısını oyunu ile bütünleştirip, fizik kalitesini oyun içerisinde çok iyi kullanma özelliği ile, kanatlarda topla dripling ve geçişleri çok iyi yapan, mücadele gücü yüksek bir oyun sergiliyor. Sol ayağını çok iyi kullanan Gürkan, zaman zaman skora da katkı koyabilen özelliklerini sergilemeyi başarıyor. Genç yıldız adayı öncelikli hedefini Süper Ligde oynamak olarak belirledi.
 


Gürkan Fidan, çok çalışarak kariyerini ileriye taşıyıp, milli takıma seçilmek, milli duygu ve gururu yaşamak istiyor. Futbol ile birlikte eğitimini de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Gazimağusa Ticaret Lisesi Servis Bölümü 11.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor.

Başarıları 


Dörtyol altyapısında 2012 yılında ilk kez forma giyen Gürkan Fidan, altyapı organizasyonlarında okulu ile katıldığı turnuvalarda fark yarattı. 2016 yılında ortaokullar arası futbol şampiyonasında Geçitkale Cumhuriyet Lisesi (ortaokul) yarı finalde elenince final şansını kaçırdı. 6 Nisan 2019 yılında Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 1. Lig play-off finalinde şampiyon olarak tarihinde ilk kez 1. Lig’de mücadele edecek Dörtyol takımında başarılı bir şekilde forma giydi. Covid nedeniyle ara verilip tamamlanan 2019-2020 futbol sezonunda U21 1. Lig’de Dörtyol forması giyen Gürkan Fidan, tarihinde ilk kez 1. Lig’de mücadele eden takımı ile birlikte U21 1. Ligi 5.sırada tamamladı.
 

Altyapının önemi


Gürkan Fidan, Kıbrıs futbolunun daha fazla gelişebilmesi için altyapıların çok önemli olduğuna vurgu yaparak, son yıllarda altyapı çalışmalarında artış görüldüğünü ve önem verilmeye başlandığını belirtti. Altyapı eğitiminin gençler için önemli olduğunu belirten genç futbolcu gelecek nesillerin çok daha iyi yerlere geleceğini ifade etti. Genç yıldız, adını verirken gurur duyduğu, çok sevdiği Süleyman Özkoç hocası sayesinde almış olduğu altyapı eğitiminin gelecek yıllar için kurduğu hayallerine ulaşmasını sağlayacağını düşündüğünü belirterek hocasına çok teşekkür etti.

Futboldan beklentileri

banner134

Futbolda iyi yerlere gelebilmek için altyapı eğitiminin önemine dikkat çeken Gürkan Fidan, futbola başladığı Dörtyol takımında temel eğitimi en iyi şekilde almaya devam ederek büyük hedeflerin peşinden gitmek istiyor. Yeni hedefler, yeni stadyumlar, yeni teknik direktörler, yeni arkadaşlar ve dostlukların kazanılacağı ortamlarda var olmak, kendini geliştirerek çok iyi yerlere gelmeyi hedefliyor.

Kıbrıs Futbolu ile İlgili Düşünceleri


Kıbrıs Futbolunu son yıllarda ülkemizde yoğun bir kesimin takip ettiğini, ilginin yüksek olduğuna vurgu yapan Gürkan, özellikle de Süper Ligde oynanan maçların kalitesinin üst düzey olduğunu belirtti. Kıbrıs futbolunun çok daha iyi yerlere gelebilmesi için ülkenin tanınması gerekliliğine vurgu yapan genç futbolcu bunun gerçekleşmesinin futbolcular açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Gürkan Fidan’ın Biyografisi

Doğum Tarihi: 07.10.2002

Doğum Yeri: Gazimağusa

Yaşı: 18

Boyu: 1.81

Kilosu: 82

Burcu: Terazi

Öğrenimi:

İlkokul: Dörtyol İlkokulu

Ortaokul: Geçitkale Cumhuriyet Lisesi Orta Bölümü

Lise: Gazimağusa Ticaret Lisesi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Mağusa Türk Gücü

Türkiye’de Tuttuğu Takım: Beşiktaş 

Avrupa’da Tuttuğu Takım: Tottenham
 

Örnek aldığı Futbolcu (İdol): Gareth Bale 

Hobileri: Futbol oynamak (frikik çalışmak), müzik dinlemek, evde spor yapmak

Fobisi: Yok 

Oynadığı Mevki: Sağ-sol kanat  

En Önemli Özelliği: Fiziki yapısı (uzun boyu) ve hırslı oluşu

Zevk Aldığı Spor Dalları: Basketbol, Ayak Tenisi

Karakter Yapısı: Sakin, pozitif ve saygılı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75