Kazım Soylukal

banner37

13 yıl aralıksız voleybol oynayan ve daha sonra kulüplerin yan branşlarını kapatması üzerine morali bozularak voleybolu bırakmak durumunda kalan örnek bir milli sporcu

Kazım Soylukal
banner90
banner8

Can İPCİOĞLU

1979 yılında voleybol oynamaya başlayan ve 1992 yılına kadar çeşitli takımlarda oynayıp Milli Takım seviyelerine ulaşan Kazım Soylukal, 1992 yılında kulüp takımlarının kapanması ve banka takımlarının ortaya çıkması sonrasında voleyboldan koparak spora uzaktan bakma durumu ile karşı karşıya kalmış sporculardan biri.

Voleybola başlama


Sporla tanışması 1974 sonrası o zamanki ismi ile Kumsal İlkokulu şu anki ismiyle Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda merhum öğretmenlerden Güner Burgul’un teşviki ile basketbol takımında oynayarak başladı. Aynı zamanda atletizm takımında da uzun atlama branşına devam etti.


Ortaokulda da devam ettiği spor etkinliklerine, lise yıllarında Türk Maarif Koleji’nde hocaları Günay Caymaz ve Tözün Tunalı’nın yönlendirmeleriyle voleybol oynamaya başladı. Soylukal’ın oynadığı takımlar sırayla Çetinkaya, Gençlik Gücü, Ortaköy ve Gönyeli oldu.

Milli serüven


KKTC Milli Takımı ile çeşitli yurt dışı temaslarda forma giyme şansı buldu. Türkiye Emlak Bankası’nın düzenlediği turnuvada yer alan Kazım Soylukal, daha sonra ise İzmir Fuar’ında 2 kez olmak üzere Milli Takımda boy gösterdi. Türkiye’de Profilo’nun düzenlediği turnuva yanında, Antalya’da gerçekleşen Zafer Kupası’nda yer aldı.

banner134
İlgi fazlaydı


Gençliğin tek eğlencesinin spor yapmak olduğu dönemde voleybol oynadığını ve o yıllarda izleyici kitlesinin oldukça fazla olduğundan söz eden Kazım Soylukal, voleybol oynamanın ayrı bir keyif verdiğine dikkat çekti. Hiç unutamayacağı anısından söz ederken gözlerinin içi dolan başarılı voleybolcu, Türkiye Milli Takım antrenörünün Kıbrıs’ta olduğu bir dönemde plonjon yaparken kendisi gibi eski voleybolcu olan Kemal Hıfzıoğlu ile ikisinin yanlış bir hareket sonucunda çenelerinden yaralandıklarını ve hastaneye gidip tedavi olduktan sonra öğleden sonraki idmana yetişmeye çalıştıklarını unutamıyor.

Yöneticilik dönemi


Voleybolu bıraktıktan sonra Gönyeli Spor Kulübü’nde 2 yıl yan dallar sorumlusu olarak görev yapan Kazım Soylukal, buralarda başarı elde edip kulübe kupa kazandırdıklarından söz ederken geçmişte yoğun çalışan ve verimli olan bir yöneticiliğe imza attığından dem vurdu.

Voleybola küstü


Voleybolda antrenörlük yaptığını ifade eden Kazım Soylukal, Gönyeli İlkokulu’nda erkeklerde şampiyonluk kazanarak Gazimağusa’nın bu alandaki üstünlüğüne son verdiklerinden söz etti. Kulüp takımlarının yan dalları kapatması ile voleybolu istemeye istemeye bıraktığını söyleyen Kazım Soylukal, “bu yıllarda banka takımları kapanan takımların oyuncularını tek tek transfer edince ben de küstüm ve voleybolu bıraktım. Bu içimdeki en büyük yara olarak kaldı. Oysa daha oynamak için yaşım o dönemler açısından uygundu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75