banner6

Kendi kendine meme muayenesi nedir?

banner37

Çayırova Köy Kadın Kursu’nda kadınlarda en sık görülen kanser türlerini ve erken tanının önemini konuştuk... Kadınlarımız özellikle meme kanseri konusunda sorular yöneltti

Kendi kendine meme muayenesi nedir?
banner99

Uzman Mine ÇAĞLAR

Kanser farkındalık seminerimizin bu haftaki adresi Çayırova’ydı...


Köy kadın kurslarına katılanlara yönelik olarak kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden başta “Meme ve Rahim Ağzı Kanserleri” olmak üzere erken tanısı ve korunulabilmesi mümkün diğer kanseri türlerinden söz ettik.


Çayırova Köy Kadın Kursu salonunda gerçekleştirdiğimiz seminer programımız kapsamında kadınlarımıza kanser hastalığında erken tanının önemini anlattık. Önlenebilir kanser türlerinden nasıl korunulması ve sağlıklı yaşamsal alışkanlıklarla ilgili bilgi ve önerilerimizi de paylaştık.


Seminer programımız karşılıklı sohbetlerle ve özellikle meme kanseri üzerine oldu.


Kadınlarımız kendi kendine meme muayenesinin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu sorguladı. Soruya yanıtımız şu oldu:


Kendi kendine meme muayenesi, bir kadının düzenli olarak yapacağı aylık görsel ve elle kendi kendine meme muayenesi ile meme dokusunu iyice tanıması şeklinde ifade edilebilir.


Düzenli olarak yapılacak meme muayenesiyle kişi memesindeki anormal değişiklikleri kolayca fark edebilmekte ve doktora gitmek gerekliliğini hissedebilmektedir. Burada belirtmek isterim ki, memelerdeki kitlelerin büyük bir kısmı, kadınların kendileri tarafından doğru şekilde ve doğru zamanda yapılan meme muayeneleri sırasında tespit edilebilmektedir. 


Meme kanseri erken teşhis edildiği zaman tedavi edilebilen ve iyileşme şansı yüksek olan bir kanser türüdür. Meme kanserinin erken tanısında kendi kendine meme muayenesi, çok kolay uygulanabilir bir tarama yöntemi olup tüm kadınlar tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. Meme kanseri erken tanısında, kendi kendine meme muayenesi yönteminin, kişinin kendi meme dokusunu iyi tanıması neticesinde gelişebilecek normal dışı yapıların kişinin kendisi tarafından erken dönemde tespit edilerek doktora zamanında başvurmasını sağlaması açısından önemi büyüktür. Kendi kendine meme muayenesinde amaç, memede gelişebilecek anormal yapıların kolayca fark edilmesini sağlamaktır.

 

Meme kanseri erkekler için ne kadar önemli?

 


Meme kanseri, sıklıkla kadınlarda ve çok ender de olsa erkeklerde de görülebilen bir kanser türüdür. Bu nedenle erkekler meme kanseri konusunda çok bilgi sahibi değildir.


Erkeklerde gelişen meme kanseri teşhisinde benzer yöntemler uygulanmaktadır. Hastalığın belirti ve bulguları aynı şekilde gelişebilmekle birlikte kadınlara göre tek farkı, erkeklerde meme dokusunun küçük olması nedeniyle, erkeklerdeki meme kanseri hızla yayılım gösterebilmektedir. Meme kanseri konusunda erkeklerin de bilinçli olmaları, meme kontrollerini yapmaları  ve gereken konulardaki bilgilendirilmenin erkeklere de yapılması gerekmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104