Kimse onu geçemedi; Mehmet Celal

banner37

Mehmet Celal katıldığı her yarışta birinci olan ve adını Kıbrıs Türk atletizm sayfalarına altın harflerle yazdıran biri olarak tanınıyor

Kimse onu geçemedi; Mehmet Celal
banner90
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

Kıbrıs Türkünün spor kültürü hayatında her zaman çok önemli bir yer tutmuştur. Spor kulüpleri sayesinde halk arasında tatlı bir rekabet yaşandığı gibi aynı zamanda mücadele yıllarında toplumsallaşma ortamı da yaratılmıştı. Toplum spor kulüplerine ve başarılı sporculara hep önem verirken onları nerdeyse gözbebekleri yapmışlardı.


Mehmet Celal Özatilla çocuk yaşlarda başladığı atletizm hayatına hep birincilikler sığdıran ve bundan dolayı Mağusalının hep gurur duyduğu bir isim oldu. Mehmet Celal Özatilla 1954 Mağusa doğumlu olup, 1968 yılında atletizme başlayan ve 1975 yılına kadar her katıldığı yarışta birinci olan ve adını Kıbrıs Türk atletizm sayfalarına altın harflerle yazdıran biri olarak tanınıyor.

Atletizm sevdası teşvik ile başladı


Mehmet Celal futbolu çok sevdiğinden dolayı Mağusa Türk Gücü’nde futbol oynadığı yıllarda çok süratli olduğu için çevresinin de teşviki ile bir anda futbolu bırakıp atletizm yapmaya başlamış. Bununla beraber Namık Kemal Lisesi’nin Mağusalılar tarafından çok sevilen beden eğitimi öğretmeni Adil Alkan tarafından çalıştırılmaya başlayınca bir anda kendini tamamen atletizm içerisinde bulan Mehmet Celal, ilk koşusu olan 27 Aralık koşularını birincilikle tamamlayınca, artık tamamen bir atlet olmaya karar verir.

O zamanlar atletizm pek bilinmezdi


Mehmet Celal atletizme başladığı yıllarda toplumun atletizmi pek bilmediğini hatta ailesi dahil birçok kişinin de kendisine çok destek olmadığını söylerken, antrenman yaptığı ilk zamanlarda insanların kendisine neredeyse gülerek baktığını fakat ilerleyen zamanlar içerisinde kendisinin başarıları geldikçe, ona gülen insanların yavaş yavaş kendisini takdir ettiklerini belirtti.

Her branşta koştu ve başardı


Celal, koşmaya 800 metre koşuları ile başladığını, zaman içerisinde 400 metre, 1500 metre, 3000 metre gibi birçok branşlarda koşmaya devam ettiğini ve her koştuğu branşta yine birçok birincilikler olduğunu ayrıca 400 metre ve 800 metrede Kıbrıs rekorları olduğunu söyledi.

Koşmaya askerde de devam etti


Celal, çocuk yaştan itibaren başladığı atletizm hayatına eğitim hayatı boyunca hiç ara vermediğini, öğrenci mücahit olduğu dönemlerde yine koşmaya devam ettiğini belirterek, lise eğitiminden sonra Türkiye de beden eğitimi okumak istediğini ve bu isteğini çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleştiremediği için askere gittiğini ve koşmaya askerde de devam ettiğini söyledi. Askerlik hayatı boyunca sancaklar arası birçok koşuda yarışarak yine birçok birincilikler elde ettiğini ve bundan dolayı askerlik yaptığı sürece komutanlarının gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Çalışma koşulları çok kötüydü


Mehmet Celal, atletizm yaptığı yıllarda bazen Canbulat Stadı’nda, bazen ise Namık Kemal Lisesi spor sahasında antrenmanlar yaptığını ve her iki sahanında atletizm antrenmanları yapmak için oldukça kötü olduğunu söyleyerek, bu durumunda kendisinin atletizm yaptığı yıllarda en büyük sıkıntı olduğunu belirtti. 

Tek motivasyon kaynağı başarıydı


banner134
Atletizm yaptığı yıllarda tek motivasyon kaynağının başarı olduğunu belirten Mehmet Celal, kazandığı yarıştan sonra aldığı bir madalya veya kupanın kendisini yeniden yarışmak kazanmak adına inanılmaz motive ettiğini söyledi. Bununla beraber basının bu yarışmalara gazetelerinde yer vermeleri ise kendisini inanılmaz mutlu ettiğini söyledi.

Tek rakibi kendisiydi


Celal, yarıştığı yıllarda neredeyse hiç ikinciliği olmadığını, koştuğu tüm yarışlarda birinci geldiğini söyleyerek, bu yarışlarda Mağusa bölgesinde Boysan Boyra, diğer bölgelerde Mustafa Asena ve Alirıza Altay ile hep bir rekabet yaşadıklarını belirtti.

Türkiye de yarışlara katılmak için ırgatlık yaptı


Kıbrıs’ta çok başarılı bir atlet olduğu için dönemin Maarif müdürlüğü tarafından Türkiye’deki yarışlara gönderildiğini söyleyen Mehmet Celal, bu yarışlara katılabilmek için para biriktirmesi gerektiğini ve bundan dolayı adeta birçok yerde ırgatlık yaptığını belirtti.


Türkiye’ye yarışmalara gittiği ilk zamanlarda kendisini tamamen bir bilinmezin içinde bulduğunu, oradaki atletlerin çok iyi antrenmanlar yaparak yarışlara hazırlandıklarını, fakat kendisinin para biriktirmek için ırgatlık yapmaktan dolayı çok az antrenman yapabildiğini söyledi.

Mersin’den teklif aldı


Mehmet Celal, daha sonraları Türkiye de koşulara katılmaya devam ettiğini ve orada aldığı başarılardan sonra, dönemin Mersin Amatör Atletizm kulübünden kendisine teklif geldiğini ve bu teklifi kabul ederek Mersin’e gittiğini fakat gerek vatan özlemi, gerekse ekonomik şartlardan dolayı orada çok kısa bir süre kalabildiğini belirtti.

Atletizm onun kimliği oldu


Atletizm serüvenin ve yaşamının ona hayattaki kimliğini kazandırdığını söyleyen Celal, adeta beni ben yapan atletizm oldu diye belirtti. Atletizm yaptığı yıllarda özelde Mağusalının, genelde tüm Kıbrıs’ın kendisini çok yakından tanıdığını ve bunun hayatının bugüne kadar yaşamının her evresine dokunduğunu söyledi.

Bir saatte üç birincilik kazandı


Mehmet Celal takım olarak üç sene üst üste şampiyon olabilmek adına yarıştığı zamanlarda bir saat içerisinde 400 metre, 800 metre, 1500 metre koşularında yarıştığını ve bu yarışlardan aldığı birincilikler ile takım olarak şampiyonluk şilti kazandıklarını ve bu olayın atletizm hayatının en önemli anısı olduğunu söyledi.

Reşat ve Bolt’u beğeniyor


Mehmet Celal sözlerinin sonunda atletizm hayatının sona ermesinden sonra iş hayatına atıldığını fakat atletizm sporunu elinden geldiği kadar takip etmeye çalıştığını, bu süre içerisinde ülkemizden Reşat Oğuz, dünyadan ise Usain Bolt’u hayranlıkla takip ettiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75