Kınacı: En fazla bizler etkilendik

banner37

Üniversiteler Spor Federasyonu Başkanı Hüseyin Kınacı, 2001 yılında kurulan federasyonlarının 13 üye kulübü ile özerk bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Kuruldukları yıldan itibaren özerk olduklarının altını çizen Kınacı, 18 farklı branşın tamamında faaliyet gösterdiklerini ifade etti

banner87
Kınacı: En fazla bizler etkilendik
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

Üniversiteler Spor Federasyonu olarak bu sezon itibarı ile bin 650 olan lisanslı sporcu sayısının Covid-19 nedeniyle yılın ilk üç ayında her sene güncelledikleri lisans sayısının bin 100’e ulaştığını, yılın sonuna kadar 2 bin lisans sayısına ulaşmayı beklediklerini, salgının olumsuz etkileriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.


Ülkemizin üniversite ülkesi olduğunu ve 100 bin civarında bir öğrenci potansiyelinden bahsedildiğini vurgulayan Kınacı, bunun yaklaşık 30 bini Kıbrıslı diğer 70 bin civarında öğrencinin ise yurt dışından ülkemize gelip eğitim alanlar olduğunu vurguladı.

“18 etkinlikten 10’unu yapabildik”


Yılda 18 sportif etkinlik yaptıklarını kaydeden Kınacı, mart ayına kadar bunların 10 tanesini gerçekleştirdiklerini, geriye kalan 8 branşın Korona nedeni ile yapılamadığını ifade etti. Yapılamayan etkinlikler olarak Masa Tenisi, Badminton, Atletizm, Yüzme, Futsal, Voleybol, Üçe Üç Basketbol ve Tenis olduğunu söyleyen Kınacı, federasyon olarak birçok spor federasyonun yaptığı sportif etkinliklerinin aynısını yaptıklarını ve bunların bazılarında daha fazla takımla lig mücadelesi düzenlediklerini söyledi.

“Bütçe sıkıntımızı yetkililere ilettik”


Kınacı, bütçe olarak diğer federasyonlara bu yıl yüzde 70 artış yapılmasına karşın kendilerine yüzde 40 artış öngörüldüğünü belirtti. Daha önce 140 bin TL olan bütçelerinin son olarak 200 bin TL olduğunu vurgulayan Kınacı, geçtiğimiz haftalarda spor federasyonları ile yapılan toplantıda bu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirdiklerini ifade etti. Koronavirüs nedeni ile öğrencilerin yeni eğitim yılında ülkemize gelmesini beklediklerini ve bu süreçten en olumsuz etkilenen federasyonların başında kendilerinin geldiğini ve belirsizlik yaşamaya devam ettiklerini ifade etti.

“Yaz etkinliklerimiz belirlendi”


Bu yıl Federasyon olarak Belgrad’da yapılması beklenen ama salgın nedeni ile 2021 e ertelenen yaz oyunlarına beş dalda katılacaktık ve bunların masraflarını federasyon olarak önceden ödeme koşulu olduğu için gerekli ödemeyi yaptıklarını ve devletin henüz kendilerine maddi desteğini yapmadığını savunan Kınacı, yaz oyunlarında yer alacakları branşları da açıkladı. Kınacı, kadınlarda Tenis, Plaj Hentbolu, Voleybol ve erkeklerde ise Voleybol ve Masa Tenisi olarak katılmayı hak ettiklerini ve buna 2021 yılında mutlaka gideceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75