banner6

Kısır başlangıç

banner37

AKSA Süper Lig’de 2021-22 sezonunda 4 haftalık periyot tamamlandı. Geride kalan bu haftalarda takımlar 91 kez gol sevinci yaşadı. Oysa bundan önce oynanan son üç sezonun ilk dört haftasında fileler daha çok havalanmıştı

Kısır başlangıç
banner99

Pandemi nedeniyle bir sezon aradan sonra devam eden ligde, gol sayılarında azalma görüldü. Son 4 sezonu baz alındığı zaman, içinde olduğumuz sezon, en kısır sezon olarak göze çarpıyor.

banner134


2017-18’de ilk 4 haftada 105, 2018-19’da 114, 2019-20’de 128 kez fileler havalanırken içinde bulunulan sezonda ise 91 gol kaydedildi.

Yabancı oyuncu sayısı 3’ten 1’e indirildi


Bundan sonraki haftalarda gol sayılarında artış sağlanır mı bilinmez ama bu gol kısırlığının en büyük nedenlerinden biri olarak yabancı sayılarındaki düşüş gösterilebilir. Bilindiği gibi geçmiş 3 sezonda takımlarımızdaki yabancı sayısı 3 iken 2021-22 sezonunda takımlarımız sadece 1 yabancı oyuncu oynatabiliyorlar.


Takımlarımızda 3 yabancı oynatılan sezonlarda kulüplerimiz daha çok ofansif bölgelerde oynayan oyuncuları tercih ederken, bu oyuncuların takımlarımızda gol yükünü çeken isimler oluyordu. Bu sezon için ise yabancı sayısının 1’de kalması bu anlamda takımlarımız gol atma oranlarının düşük kalmasının bir nedeni olarak gösterilebilir.

Erken teknik adam değişiklikleri


Bir diğer neden ise pandemi nedeni ile futbola zorunlu olarak verilen bir yıllık aranın ardından oyuncuların tam olarak hazır olamaması etken olabilir. Bir de diğer sezonlara aksine sezon başlarında görülmemiş derecede yaşanan teknik adam değişiklikleri de özellikle forvet bölgesinde oyuncuları daha çok olumsuz etkilediği ihtimalinin yüksek olmasıdır.


Futbolumuza verilen bir sezonluk aranın ardından transferde de kulüplerin transfer yaparken eskisi kadar çok daha fazla dikkatli olmadığını gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104