Komple bir spor adamı: Orsel Neşe

banner37

Komple bir spor adamı: Orsel Neşe
banner90
banner99

Levent TEZEL

“Geçmişin Yıldızları” köşemizin bu haftaki konuğu komple bir spor adamı olan Binatlı’nın simge isimlerinden Orsel Neşe. Okul yıllarında atletizm ve futbolda ne kadar başarılı bir sporcu olduğunu gösteren Neşe, okul takımlarında çok önemli başarılar elde etti. Lisansı çıktıktan sonra direk olarak A takımda forma giymeye başlayan Neşe, futbol yetenekleri, oyun zekası ve fizik gücü ile döneminin en dikkat çeken futbolcuları arasındaki yerini almayı bildi. Ancak genç denilebilecek yaşta geçirdiği ön çapraz bağ sakatlığı ve 2 kez bu nedenle bıçak altına yatıp ameliyat olması onun kariyerini olumsuz etkiledi. Tedavi sürecinin olumlu seyretmemesi ve üçüncü bir ameliyat olasılığı 25 yaşında onu sahalardan kopardı.


Ancak tüm olumsuzluklara rağmen “her şeyim” dediği Binatlı’ya ve futbola hizmet aşkı futboldan tamamen kopamamasını da beraberinde getirdi. Çok sevdiği kulübüne yönetici ve son dönemlerde de başkan olarak ekipleri ile birlikte çok ciddi hizmetler veren Orsel Neşe, oğlunun da forma giydiği Binatlı Kulübü’nü iyi yerlere getirmek için canla başla çalışmaya devam ediyor.

Direkt olarak A Takımda başladı


20 Temmuz 1973 Baf doğumlu olan Neşe, 1974 yılında ailesi ile birlikte göç ettiği Güzelyurt’un sokak aralarında futbola başladı. Altyapı dönemlerinde çok antrenman yapabilmek amacıyla Güzelyurt’un ezeli rakip, ebedi dost iki takımı Binatlı ve Baf Ülkü Yurdu altyapılarında aynı dönemde uzun süre antrenman yaptı. 15 yaşında ilk lisansı çıkacağı dönem tercihini hayatının çok önemli bir yerine koyduğu Binatlı’dan yana kullandı. Lisansı çıkar çıkmaz hiç genç takımda oynamadan A takımda oynamaya başlayan Neşe, 10 yıl boyunca başarılı bir futbol kariyeri yaşadı.

İlk şampiyonluğunu Akıncılar’da yaşadı


Futbol hayatının büyük bölümünü Binatlı’da geçiren Neşe, askeri transfer olarak 1 sezon forma giydiği Akıncılar takımı ile 2. Lig şampiyonluğu yaşadı. Mevki olarak orta sahanın ortasında oynayan Orsel Neşe, kendisi için gol atmaktan ziyade gol pası vermenin daha keyifli olduğunu ifade etti. Neşe, her sezon ortalama 10 golü olduğunu da ekledi. Neşe, 1 sezon da Baf Ülkü Yurdu’nda forma giydi.

Futbol ve atletizm


banner134
Futbolun yanı sıra atletizmde de çok başarılı olan Orsel Neşe, okul yıllarında okul takımları ile gerek atletizmde gerekse de futbolda birçok başarılar elde etti. Atletizmdeki üstün başarıları ile bu dalda kendine önemli bir yer edinen Neşe, Kurtuluş Lisesi futbol ve atletizm takımları ile Türkiye’de de şampiyonluk sevinçleri yaşadığını dile getirdi. Futbol hayatının çoğunda forma giydiği Binatlı ile 2. Lig şampiyonluğu sevinci yaşayan Orsel Neşe, ayrıca 1. Lig üçüncülüğü ve 1 de kupada final oynama heyecanı yaşadığını ekledi.

Binatlı’yı ligde bırakan frikik golü


10 yıllık futbol hayatında birbirinden önemli maçlara çıktığını ifade eden Neşe, bunlar arasında Girne’de Doğan Türk Birliği ile oynadıkları dramatik karşılaşmada yaşadıklarını asla unutamayacağını ifade etti. Neşe, 2 puanlık sistemde ligin son maçında Girne’de Doğan ile hayati bir maça çıktıklarını aktardı. Neşe, bu maçta ligde kalmak için Binatlı’nın 1 puana ihtiyacı olduğunu, DTB’nin ise kesin olarak kazanması gerektiğini hatırladığını dile getirdi. Neşe, maçta ilk golü Doğan’ın bulduğunu ve 80. dakikada Binatlı 1-0 mağlupken teknik direktör Mahmut Özçınar’ın kendisini oyundan almak için değişiklik istediğini belirtti. Orsel Neşe, kendisinin ise oyundan çıkmayı reddedip çıkmadığını belirtti. Neşe, umutlarının tükenmeye başladığı 90. dakikada kazandıkları serbest vuruşta topun başına geçip golü attığını, o dakikada elde edilen 1-1’lik skorla da Binatlı’nın ligde kalırken DTB’nin küme düştüğünü anlattı.

“Binatlı benim her şeyim”


Çocuk yaşlarda kapısından içeri girdiği Binatlı kulübünün kendisi için çok önemli olduğuna vurgu yapan Orsel Neşe, oğlu Mehmet Neşe’nin de forma giydiği bu kulübe önce futbolcu, sonra yönetici, 2014 yılından itibaren ise başkan olarak hizmet verdiğini belirtti. Kendisinin başkanlık döneminde Binatlı’nın 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e çıktığını, Süper Lig’de de 3.’lük ve 4.’lük elde ettikleri başarılı sezonlar geçirdiklerini dile getirdi. Bir başkan olarak arkadaşları ile birlikte her kulüpte olduğu gibi zaman zaman ciddi maddi sorunlar yaşadıklarını dile getiren Orsel Neşe, hedeflerinin ortaya konan projeler ve sponsor destekleri ile Binatlı’yı kendi ayakları üzerinde duracak, maddi sorunları azalmış bir kulüp haline getirmek olduğuna vurgu yaptı. Neşe, bu noktada işlevsel bir sponsorluk yasasının bu güne kadar çıkarılmamış olmasını da çok büyük bir eksiklik olarak nitelendirdi.

Geçmişte amatör bir ruhla oynardık


Günümüzle geçmişte oynanan futbolu kıyaslayan Orsel Neşe, kendi dönemlerinde amatör bir ruhla oynadıklarını, seyirci anlamında da daha şanslı olduklarını ifade etti. Futbolculuk döneminde Genç Milli Takım kaptanlığı yaptığını da dile getiren Orsel Neşe, Atatürk Stadı’nda Berlin Karması ile oynadıkları ve 4-1 kazandıkları karşılaşmanın kendisi için önemli maçlardan biri olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75