banner6

Kontrolsüz kullanılmamalı

banner37

Diyetisyen Melis Erozan Çağdaşer, ülkemizde kullanımı artan protein tozlarıyla ilgili uyarıda bulundu:

Kontrolsüz kullanılmamalı
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

 

Ülkemizde özellikle gençler arasında son yıllardaki en büyük trend, vücut sporları…

banner134


Ancak işin tehlikeli tarafı, bu gibi sporları yapan bireylerin sürekli kullandığı protein tozlarının organlara verdiği zarar…


Diyetisyen Melis Erozan Çağdaşer, protein tozu kullanımının tehlikelerine işaret ederek özellikle gençlere bu gibi tozları kontrolsüz kullanmamaları” uyarısında bulundu.

 

“Protein vücudumuzun yapı taşıdır”

 


Diyetisyen Melis Erozan Çağdaşer, proteinin vücudumuzun yapı taşı olduğunu belirterek protein tozlarının işlenerek saflaştırılmış hale dönüştürülüp; likit, hap veya toz şeklinde sunulduğunu söyledi. Doğanın hayvansal ve bitkisel olarak bizlere doğal proteini sunduğunu belirten Çağdaşer, her sporcunun veya spor yapan bireyin beslenmesi ve protein tozunu kullanım programının bu noktadan başlaması gerektiğini savundu.

 

“Ağırlıklı gençler kullanıyor”

Çağdaşer, özellikle gençlerimizin ciddi spor yapma alışkanlığı kazandığının altını çizerek bu durumun sağlıklı yaşam adına sevindirici olduğunu, fakat belli bir kesimin protein tozlarını hayatlarının içlerine ciddi şekilde soktuklarını belirtti.


Araştırmaların ve çevreden takip edildiği kadarıyla bu gibi protein tozlarını daha çok genç neslin kullandığına işaret eden Çağdaşer, “Yapılan araştırmalarda bu gibi tozların gençler tarafından kullanılmasındaki ilk nedenler stresten kaçınmak, kendine güveni artırmak, kazanma isteği, çevre baskısı ve kısa zamanda hızlı sonuç alma isteği olduğu ortaya çıktı” dedi.

 

Uzmanların görüşü alınmalı”

 


Diyetisyen Melis Erozan Çağdaşer, spor yapan bireyin besin takviyelerine başlamadan doktor ve diyetisyen eşliğinde vücut-kas oranını artırmaya yönelik beslenme programına başlanması ve spor eğitmeni gözetiminde spor yapması gerektiğini belirtti. Çağdaşer, ilk hedefin aşırı kaslı, iri ve gösterişli vücuda sahip olmak değil, sağlıklı vücuda sahip olmak düşüncesinin hakim olması gerektiğini vurguladı.


Çağdaşer, bu noktadan yola çıkarak bu gibi protein tozlarının markası, kullanım dozu ve sıklığı, yapılan antrenmanların göz önünde bulundurulmasının ve zamanlamasının çok büyük önem taşıdığını belirtti.

 

“Spor sağlıklı olabilmek için yapılmalı”

 


Diyetisyen Çağdaşer, sporun sağlıklı olmak için yapılması gerektiğini, tüm odağın vücudumuzu geliştirmek üzerine kurulmaması gerektiğini söyledi.


Aşırı vücut geliştirmek ve kas yapmak gibi sporların profesyonel olarak bu mesleği icra edenler tarafından yapılmasının daha sağlıklı olabileceğini belirten Çağdaşer, zaten aşırı kas yapısına sahip sporcuların bu yolu kendilerinin seçtiklerini, avantaj ve dezavantajları bilerek bu yolda ilerlediklerini belirtti.

 

“Kontrolsüz kullanılmamalı”

 


Diyetisyen Melis Erozan Çağdaşer, özellikle salon sporu yapan bireylerin protein tozlarını ciddi şekilde kullandıklarına işaret ederek bu noktada ortaya çıkan gerçeğin kişinin hangi tozu ne oranda ve ne kadar sıklıkla kullanması gerektiğinin bilinmesi olduğunun altını çizdi.


Bundan dolayı bu ürünleri satanlara ve solanlarda sporcu eğitmenliği yapanlara bu gibi tozların kontrolsüz kullanılmaması adına büyük görevler düştüğünü söyleyen Çağdaşer, burada bireyin sürekli kontrol altında tutulmasının, kan değerleri ve diğer parametrelerin sürekli takip edilmesinin öneminden bahsetti.

 

Protein tozu nasıl kullanılır?

 


Çağdaşer, protein tozlarının kullanım tipinin geniş olduğundan bahsederek, spordan sonra, spordan önce, sabah kalkar kalkmaz veya ara öğünlerde olmak üzere tamamen kişinin beslenmesine göre şekillendirilebileceğini vurguladı.


Protein tozunun kullanımının genellikle spordan sonra ve sabah kalkar kalmaz şeklinde olduğunu ifade eden Çağdaşer, “Bu zamanlar protein tozunun emiliminin en çok olduğu zamanlardır” dedi.

 

“Vücuda istenmeyen zararlar verebilir”

 


Çağdaşer, popüler hale gelmiş sporcu besin takviyelerinin özellikle gençler arasında bilinçsiz kullanımının vücuda istenmeyen zararlar ve çok ciddi geriye dönüşsüz hasarlar verebileceğini belirtti.


Fazla proteinin kemiklerden kalsiyumu çektiği için kemik zayıflamasını, böbrekte yükü artırdığı için böbrek yetmezliğini, böbrek taşları oluşma riskini artırdığını ve bununla beraber kalp krizi riskini artırdığını ifade eden Çağdaşer, özellikle anaboliksteroidlerin sentetik hormonlar olduğunu, bunların kontrolsüz kullanımı halinde kişide bazı kanser türlerine karşı riskin artabileceğini belirtti.


Çağdaşer, bu maddelerin kısırlığa yol açabileceğini ifade etti. Bununla beraber bazı protein tozlarında arsenik ve civa gibi maddelerin bulunduğunu, bu gibi maddelerin yanlış kullanılması durumunda vücuda bir nevi zehir alınacağına dikkat çekti.

 

“Gerekli olduğu noktalar da olabilir”

 


Diyetisyen Çağdaşer, günlük normal bir yetişkinin alması gereken proteinin kilo başına 0,8-1.0 gramken, profesyonel düzeyde spor yapanlarda bu miktarın kilo başına 1,5-2,0 gram proteine kadar çıkabileceğini, bunun da 2 kat protein alımı gerektirdiğini ve bundan dolayı da bu gibi sporcuların bu gibi ürünleri kullanmasının gerekli olabileceğini söyledi.

 

“Sahte ürünlere dikkat edilmeli”

 


Diyetisyen Melis Erozan Çağdaşer, bu gibi ürünler hakkında daha fazla bilimsel ve sonuca dayalı araştırmalar

yapılmasının öneminden bahsederek, bazı ürünlerin kanıtlanmış olumlu etkileri olsa da, bazı ürünler üzerinde olumlu sonuç verileceğine dair yeteri kadar çalışmalar olmadığını söyledi.


Çağdaşer, bundan dolayı da bu gibi ürünleri kullanacak olanların özellikle sahte ürünlerden kesinlikle uzak durması gerektiğini, markasının ve içeriğinin iyi incelenmesi gerektiğini, ucuz ürünlerden kaçınılması gerektiğini, kaliteli ürünler kullanılması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88