Konyar’dan ‘tazminat’ formülü

banner37

Ülkemiz futbolcularının yurt dışına bedelsiz gidişi ile mağduriyet yaşayan kulüplerimizin bu sıkıntısını giderecek bir çalışma başlatıldı

Konyar’dan ‘tazminat’ formülü
banner99

Şükrü BURAĞAN

FIFA menajerliği yaptığı dönemde ülkemiz futboluna katkılar sağlayan Erdem Konyar, son olarak oluşturduğu bir danışmanlık şirketi vasıtası ile futbolumuzun kanayan bir yarasına merhem olmaya hazırlanıyor. Konyar, yurt dışı takımların bedelsiz olarak aldığı futbolcuların ardından mağdur olan kulüplerin bu sıkıntısını gidermek adına uluslar arası hukuka uygun bir formül buldu. Menajerliğe ara veren ve İngiltere’de bir kulübün başkan danışmanlığı görevini yapan Konyar, kurduğu ticaret ve spor danışmanlığı şirketi ile ülkemiz kulüplerine yardımcı olacağını açıkladı.

“Yurtdışına giden futbolcu için tazminat alınması mümkün”


Konyar, uluslar arası avukatlarla anlaşarak tanınmayan kulüplerimizin yurt dışına gidecek futbolcularından tazminat almalarını sağlama projesi olduğunu açıkladı.


9 aylık bir çalışma yaparak hazırlıkları tamamlayacağını, bu sürecin sonunda da ülkemizin tüm kulüpleri ile görüşeceğini belirten Konyar, kulüplerimizin hiçbir ücret ödemeden oyuncularını koruyabileceği bir sistem yaratabileceğini aktardı.

“Üst düzey avukatlarla konuşuyorum. Koruyucu sözleşmelerle tazminat alınabilir”


banner134
Erdem Konyar, “Burada öncelikli hedef kulüplerin yerli oyuncu haklarını korumaktır. Çünkü zaten yabancı oyuncular mevcut kulübünden kaçmış, yetiştirme bedeli ödemeden ülkemize gelmiştir. Ama bu konu da sonraki aşamamız olabilir. FIFA ve UEFA kriterlerine uygun bir yapılanma olacak. Bu bir hedeftir, belki ulaşılamayacak, ancak bu yolu açmak da önemlidir. Üst düzey avukatlarla konuşuyorum. Koruyucu sözleşmelerle tazminat alınabilir. Kulüpler tanınmadığı için diye bu sözleşmeleri avukatlarla yapıp kulüpleri korumayı başarabiliriz” dedi.

“Sertoğlu ve ekibinin dışa açılım adımlarının arkasındayım”


Bu konuda genç teknik adam Özgü Bayraktar aracılığı ile görüştüğü Yenicami yöneticileri ile hemfikir olduklarını, MTG ile de görüştüğünü ve olumlu görüş aldığını belirten Konyar, FIFA tarafından futbolumuzun tanınmaması nedeni ile yuvası olarak gördüğü KKTC’de iş imkanlarının çok az olması nedeni ile yurt dışında çalışmak zorunda kalmasının burukluğunu yaşadığını da vurguladı.


Sözlerinin sonunda ülkedeki ambargo durumuna değinen Konyar, Atatürk Stadı’nda uluslar arası çapta bir U15 maçı bile oynanamazken, 20 km güneyinde Şampiyonlar Ligi maçı oynandığını belirtti. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ve yönetiminin dışa açılım adımlarının yüzde yüz arkasında olduğunu belirten Konyar, “Çok zor engellerden geçiyorlar ama başaracaklarına inanıyorum” dedi. Konyar, en büyük hayalinin 10 yıl içerisinde FIFA’nın ülkemizi tanıması olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75