“Kulüp ayırmadan hizmet edeceğiz”

banner37

Basketbol Federasyonu eski başkanı ve başkan adayı Ertuğ Nasıroğlu, kulüplerle görüşmelerinin olumlu geçtiğini, her kulübe eşit yaklaşacaklarını ifade ederek iddialı açıklamalar yaptı

banner87
“Kulüp ayırmadan hizmet edeceğiz”
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

KKTC Basketbol Federasyonu’nda 5 yıl asbaşkanlık görevinde bulunduktan sonra 2014-2017 yılları arasında başkan olarak görev yapan ve 3 yıl önceki seçimlerde aday olmayan Ertuğ Nasıroğlu, 25 Temmuz’da yapılacağı açıklanan olağanüstü genel kurulda başkanlık için yarışacak. Orhun Mevlit’in ardından başkan adaylığını açıklayan Nasıroğlu, mevcut Başkan Ahmet Sütçü’nün de adaylığını açıklamasının ardından bu 2 isimle yarışacak. Ertuğ Nasıroğlu, 3 yıllık süreçte basketbolu takip ettiğini, branşın bıraktığı yerden yukarıda değil, aşağıda olması nedeniyle yeniden görev almak için aday olduğunu, amacının basketbolu tekrar eski şaşalı günlerine döndürmek olduğunu vurguladı.

“Tüzük bizim dönemde hazırlandı ancak bir türlü geçmedi”

  Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni tüzüğün kendileri döneminde hazırlandığını anımsatan Nasıroğlu, tüzük nedeni ile kendilerinin de sıkıntılar yaşadığını ifade ederek “Tüzük çalışmasını ben, Ahmet Karaoğlan, Avukat Özlem Bendaşan ve Asbaşkan Ahmet Sütçü birlikte yaptık. Son senemde tamamladıktan sonra Spor Dairesi’ne verdik. Takibini de asbaşkanım yapıyordu. Geçmesini bekledik ama olmadı. Bir takım düzenlemeler istemişlerdi, yapıp yeniden teslim ettik sonra bir daha adını anmadılar. Sebebini bilmiyorum ama duyumlarım var, suçlama yapmak istemem, bende saklı kalsın”.

“Kulüplerle tüm görüşmelerim olumlu geçti”


Seçilmesi halinde çalışacağı yönetim kurulunun tamamına yakınının netleştiğini, son birkaç görüşmesi daha olduğunu ve zamanı gelince açıklayacağını ifade eden Nasıroğlu, kulüplerle görüşmeleri devam ettirdiğini aktardı. Nasıroğlu, kulüp yetkilileri ile önce telefoniyen görüştüğünü, sonrasında da yüz yüze görüşmelere geçtiğini ifade ederek, tüm bu görüşmelerin olumlu geçtiğini, günün sonunda sözün kulüplerde olacağını aktardı. “Yaptığımız işler belli, ondan dolayı bize güven daha fazladır. Biz kulüpleri yanımızda görmek isteriz, biz de onların yanındayız” diyen Ertuğ Nasıroğlu, kulüp ayırt etmeden eşit mesafede basketbola hizmet edeceklerini söyledi.

“Yasaları Sütçü koymuyor, devletimiz koyuyor”


Başkan adaylığını açıklayan Orhun Mevlit’in yasal sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Ertuğ Nasıroğlu, Mevlit’in 2 dönemdir aday olma uğraşı içinde olduğunu, yasal prosedürlerden dolayı olamadığını hatırlatarak, “Yasal çerçevede uygunsa adaylığını koyabilir. Ahmet Sütçü başvurusunu alacak ama yasaları Ahmet Sütçü koymuyor, devletimiz koyuyor. Bir şey söyleyecek değilim. Zamanı gelince gereken neyse yapılır. Bu yasalara uymazsak biz de suç işlemiş oluruz” dedi.

“TBF ile ilişkilerimiz sözde değildi, yazılı ve protokolle belirlenmişti”


Başkanlık yaptığı dönemde Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile ilişkilerinin had safhada olduğu nitelemesinde bulunan ve çalamayacakları kapı olmadığını belirten Nasıroğlu, altyapılarda her yıl Türkiye şampiyonalarına katıldıklarını anımsattı. Nasıroğlu, “Bizim için altyapılar üzerinde durulması gereken en önemli konuydu. Biz buna çok dikkat ettik, vitrin lig büyükler olsa da altyapılar olmazsa orayı yürütemeyiz. Altyapılarda her yıl Türkiye şampiyonalarına katılıyorduk, yaptığımız sözde değil yazılıydı. TBF toplantısına katılıp yazılı belge verdik, protokol yaptık. Antrenör ve hakem seminerlerine 1 kuruş ödemeden katıldık.  Arkadaşlar 3 yıllık görevlerinde son sene gidebildiler. Gidilirken TBF tüm masraflarını otomatik ödüyor, Spor Dairesi tarafından uçak biletleri alınıyor. Prosedür, sistem budur, bunları son sene yapabildiler” dedi.

“Altyapılar konusunda hem eksik kaldılar, hem yanlışlar yaptılar”


Altyapılar için dikkat çekici ifadeler kullanan Nasıroğlu, kendilerinin her yıl düzenlediği ve 300’den fazla çocuğun yer aldığı minikler şenliğini mevcut yönetimin yapmadığını bunun ciddi bir eksiklik oluşturduğunu belirtti. 2 yıl üst üste Sırbistan’dan koçlar getirdiklerini, bu isimlerin birçok gence kurslar verdiğini, bunun yanında Sırbistan’da kampa gidildiğini aktaran Nasıroğlu, burada asbaşkan Ahmet Sütçü ve Antrenör Arkan Arşehit’in katkılarını yazmak gerektiğini, neticede ise bunun bir federasyon organizasyonu olduğunu aktardı.

Türkiye’deki altyapı şampiyonalarına hiçbir oyuncu izlenmeden seçim yapıldığını, hem oyuncu, hem de antrenör seçimleri konusunda hoşnut olunmayan çeşitli yorumlar işittiğini belirten Nasıroğlu, federasyonun büyükler ligi nedeni ile yeni programlaya gidip gençler, yıldızlar, küçükler ve minikler liglerini ileriye atmasını eleştirdi. Nasıroğlu, “Bu sezon ilgili uygulama ile bir tek büyükler ligini yapabildiler” dedi.

“Biz şov değil hizmet yapmaya geliyoruz, hatamız varsa onları da düzelterek geliyoruz”


Başkan adayı Nasıroğlu, “Sütçü ve yeni ekibinin salondaki fotoğrafını gördüm, güzel bir görsel, herhalde birliktelik mesajı vermek istemişler, umarım hep öyle birlikte kalırlar. Ama biz şov değil hizmet yapmaya geliyoruz, hatamız varsa onları da düzelterek geliyoruz. Çünkü basketbolun gidişatı iyi değil, konuştuğum ve rahatsızlığını söyleyen sporcu, antrenör, hakemler var. Ben bıraktığımda futbolun önüne geçeceğiz derdim, şimdi 5’inci branş olundu. Biz basketbolu eski şaşalı günlerine döndüreceğiz”.

“Topaloğlu, Soykut, Vangöl gibi isimleri anardık, bunu yapmak yanlış bir şey miydi?


“Kadınlar Ligi bizim dönemimizde başlatıldı, 3 yıl yapabildik, sonrasında tekrar başladı, kadınlar ligini sürdüreceğiz. Üçüncü ülkelere açılma amacımız var, Türkiye’den destek alacağız, daha önce Abhazya açılımımız vardı, o dönem davet da aldık ancak maddi kaynak aktarılmadığı için gidemedik. Bizim dönemde resmi kupalar yanında anı turnuvaları da yapılırdı. Atilla Topaloğlu, Levent Soykut, Urcan Vangöl gibi isimleri vefa olarak anardık, bunu yapmak yanlış bir şey miydi de bu arkadaşlar bunu iptal ettirdi, bu vefasızlıktır. Bunun yanında Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı biz başlatmıştık, arkadaşlar bu kupayı da oynatmama eğilimindeydi, nedeni neydi bu konuda da çok bir yorum yapmayacağım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75