“Kuvvet ve çabukluk çalışın”

banner37

Ülkemizin bilimsel çalışmaları yakından takip eden iki spor eğitmeni Uğur Çorba ve Mehmet Yıldız, ara verilen futbolda bireysel çalışmanın futbolcular için önemine değindi. İki eğitmen öncelikleri de sıraladı

banner87
“Kuvvet ve çabukluk çalışın”
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

Koronavirüs nedeni ile Futbol Federasyonu’nun lig maçları yanında hazırlık maçı dahi oynatılmayacağını açıklaması sonrasında bazı takımlarımız oyuncularına izin verirken, bazıları da bu süre içerisinde çalışmayacaklarını sosyal medya aracılığı ile duyurmaya başladı.


Kıbrıs Spor Servisi olarak yaşanan tüm bu gelişmeleri de dikkate alarak futbolcularımızın bu süreçte kendilerini nasıl hazırlamaları gerektiği konusunda uzman görüşüne başvurduk.

Uğur Çorba (Futbol Antrenörü ve Fitness Eğitmeni)


Yaşanan bu olağan dışı gelişme nedeni ile oyuncuların yaşadıkları dezavantajı avantaja çevirebileceklerini söyleyen Uğur Çorba, bunu yaparken sezon başı çalışması gibi değil de sezon ortası yapılan çalışmalar gibi düşünülmesini istedi. Takımların teknik adamlarının oyunculara izin vermeden önce testten geçirmesi gerektiğinin altını çizen Çorba, “böylelikle oyuncuların dönüşte bu süreci nasıl geçirdiklerini kontrol etmek kolaylaşacak” dedi. Teknik adamların mutlaka bireysel çalışmalara yönelik yapılması gereken şeyleri oyuncularına anlattığını ve ev ödevi verir gibi yapmalarını istediği eksersizleri söylediğini belirten Çorba, bu süreçte çabukluk ve ağırlık çalışması yapılması gerektiğini söyledi. Kalabalık ortamlardan uzak durulacağı için evde veya açık havada oyuncuların tek başlarına çalışmalarının yararına dikkat çeken Uğur Çorba, “evde çalışırken evin merdivenlerinden de kondisyon ağırlıklı çalışmak için yararlanılabilir” dedi.


Teknolojinin geliştiği bu dönemde görüntülü olarak da teknik adam eşliğinde oyuncuların bulundukları alanda hazırlıklarını sürdürmelerinin büyük fayda sağlayacağını dile getiren Uğur Çorba, bu konuda sıkıntı yaşanmaması gerektiğini vurguladı.

Mehmet Yıldız (Eski Futbolcu Fitness Eğitmeni)


“Takımların teknik adamlarının nasıl önlemler alacağını bilmediğini fakat toplu çalışmaların ertelendiği dikkate alındığında mutlaka bir kalori hesaplaması yapılıp düzenli bir beslenme programı uygulanması gerektiğini belirten Mehmet Yıldız, aksi takdirde form düşüklüğü yaşanmasının kaçınılmaz olacağını aktardı. Mehmet Yıldız “bunun dışında antrenmanın temeli olan sürat, kuvvet ve dayanıklılık çalışmaları aksatılmadan devam etmelidir. Spor salonlarının da kapatılması ile imkan bulamayan sporcular bunları vücut ağırlıkları ile yapmak durumunda kalacaklardır. Bu anlamda takım kondisyonerleri ile teknik adamlara büyük görevler düşmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108