Londra'da Türkleri futbol birleştiriyor

banner37

Futbolun anavatanı İngiltere'de, Türkler de meşin yuvarlağın peşinden ayrılmıyor. Her hafta sonu değişik yaş gruplarından birçok takım, Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu'nun düzenlediği liglerde karşı karşıya geliyor.

banner87
Londra'da Türkleri futbol birleştiriyor
banner90
banner8

Federasyon 1976'da kuruldu. Ama o yıllarda futbol başkentteki Türklerin önceliği değildi. İlk başlarda misyonları, Londra’ya gelip yerleşen Kıbrıslı Türklerin birbirleriyle olan temaslarını sağlamak, Türkçe'yi çocuklara aktarabilmekti.

Daha sonraları Türkiye'den gelenlerle birlikte Londra’daki Türk nüfusu çoğaldı. Okulların açılması, Türkçe gazetelerin çıkması ve televizyon kanallarının devreye girmesiyle birlikte federasyonun misyonu da değişti ve öncelik gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması haline geldi.

Şu an itibarıyla federasyon bünyesindeki lisanslı oyuncu sayısı binin üzerinde. Federasyon, yöneticiler ve sporcuların aileleri de hesaplandığında, on bine yakın insanı bir araya geliyor.

16 yaş altı kategorilerin yanı sıra iki tane büyükler, bir tane de veteranlar kategorisinde lig düzenleniyor. Türkçe konuşan herkes Türk statüsünde oynayabiliyor. Bulgaristan'dan, Azerbaycan'dan ve Yunanistan'dan gelen ve bu statüde oynayanlar var.

Perde arkasındaki kahraman

Federasyonun bugünkü yaygınlığına ulaşmasında en büyük paya sahip isimlerden biri Kemal Soyer. 1980'de Londra’ya taşınan Soyer, kentteki Türklerin futbolla daha fazla haşir neşir olabilmesi için 30 yıldır çaba gösteriyor.

Soyer, kazandığı paranın neredeyse tamamını, takım ayırt etmeksizin genç futbolculara dağıtıyor. Bu yüzden akrabalarından eleştiriler alsa da, futbol sayesinde başardıklarıyla gurur duyuyor:

"Futbol sahasında din, ırk, millet ayrımı olmaz. Maça başladığında herkes eşittir. Ne beyazı ne siyahı vardır. Ne Türk'ü, ne İngiliz'i, ne Somalilisi, ne Rum'u vardır. Bizim Türk liginde Rum çocuklar var. Oynuyorlar. Biz bunlara nasıl “Hayır” diyeceğiz? Diyemeyiz. Futbol birleştiricidir. Kardeşliktir futbol. Sevgidir futbol. Ben bunu biliyorum ve bunun yolunda devam ediyorum."

Daha önce kulüp başkanlığı da yapan Başkan Soyer, hiçbir oyuncuya ceza vermemesiyle ünlenmiş. "Bizim amacımız toplumu kaynaştırmaktır. Cezayla bunu yapamazsınız" diyor.

Türkler arasındaki rekabet

Liglerde oynayan takımların isimleri tanıdık: Yalova, Mağusa Türk Gücü, Çetinkaya gibi ekipler var. Türkiye kökenli takımlar da Trabzonspor, Galatasaray ve Gaziantep isimlerini seçmişler.

Bugüne kadar birinci ligde sadece Kıbrıs kökenli takımlar şampiyon olabildi. Bunun en önemli sebebi, Kıbrıs takımları yetenekli Türkiyeli oyuncuları da kadrolarına katarken, Türkiyeli takımlarda neredeyse hiç Kıbrıslı oynamaması. Bu durum son yıllarda değişiyor.

Bu noktada federasyon, Kıbrıslı Türkler ile Türkiye kökenlilerin birbirleriyle kaynaşması adına da önemli bir işlev görüyor. Londra'da hem Kıbrıslı Türkleri hem de Türkiye kökenlileri aynı çatı altında buluşturan başka bir kuruluş yok.

Londra Futbol Federasyonu'nun düzenlediği üç kupanın ikisinde Türk toplumu takımları finale çıkmış durumda. Bu ekiplerden biri Türkiye, diğeri Kıbrıs kökenli. Soyer, iki finale de tüm Türkler olarak gideceklerini ve birbirlerini destekleyeceklerini göğsü kabararak anlatıyor.

Türk Toplumu Futbol Federasyonu amatör bir federasyon. 16 yaştan daha düşük bir seviyede lig oluşturmaları kolay değil. Zira sekiz, dokuz yaşlarındaki yetenekli Türk çocukların önceliği Tottenham ve Arsenal gibi dev kulüplerin altyapıları.

Yine de Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu'nun liglerinde oynamaları genç futbolcuların profesyonellik hayali kurmasına engel değil.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75