Masada değil, sahada

banner37

KTFF’nin Koronavirüs salgını nedeniyle süresiz ertelediği liglerin kalan 8 haftasının hayatın normale dönmesiyle oynanmasını planladığı, bazı kulüplerin mevcut haliyle ligleri tescil önerisine sıcak bakmadığı öğrenildi

banner87
Masada değil, sahada
banner90
banner8

Ogün Genç KAÇMAZ

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun Koronavirüs salgını nedeniyle liglerin süresiz ertelendiğini açıklamasıyla birlikte gözler kulüplere çevrildi. Yapılan açıklamada her şeyin normale dönmesinin ardından kulüp temsilcileriyle yapılacak toplantıda kararlar üretileceği üzerinde durulmuştu. Sertoğlu, liglerin nasıl tamamlanacağı ve gelecek sezonun planlamasıyla ilgili alternatifler üzerinde çalıştıklarını, kimsenin hakkının yenmeyeceği en adaletli sistemi uygulamaya koyacaklarını belirtmişti.

8 haftanın oynatılması planlanıyor


Hasan Sertoğlu başkanlığındaki federasyon yönetiminin belirli kulüplerin Süper Lig ve 1.Lig’leri mevcut haliyle tescil etme önerisine sıcak bakmadığı, iki ligde kalan 8 haftanın oynatılmasının planlandığı öğrenildi. Koronavirüs salgınının ne zaman kontrol altına alınacağının öngörülememesi nedeniyle futbola hangi tarihte dönülebileceğinin de planlamasının yapılamaması sonucu KTFF’nin nasıl bir takvimleme yapacağı da netleşmedi. Salgının yaz aylarına yakın bir tarihte tehlike noktasından uzaklaşması halinde takımların hazırlık süreci de geçirmesi gerekeceğinden federasyonun 8 haftalık periyodu Eylül ayına kaydırmasının gündeme geleceği öğrenildi. Buna göre hızlandırılmış bir programla 2019- 20 sezonunun son 8 haftası oynandıktan sonra Süper Lig ve Birinci Lig’de gelecek sezon mücadele edecek takımlar belirlenecek.

Yeni sezona yeni statü


Futbol Federasyonu’nun 22 haftası geride kalan ligleri mevcut haliyle tescil etmeyip sonucun sahada alınmasına yönelik düşüncesini uygulamaya koyması halinde sezon planlaması ve statülerde de gelecek sezona yönelik değişiklikler gündeme gelecek. Yaz aylarında gece maçları yapacak şartlara sahip olunmayan birçok stat bulunması ve çıkabilecek sıkıntıların bilinciyle, Eylül ayında başlatılabilirse kalan 8 maçlık periyotta belirli haftalarda iki maç da yapılsa yeni sezon öncesindeki bu yoğunluk nedeniyle verilecek kısa aradan sonra 2020-2021 futbol sezonunun ancak Ekim ayında başlayabileceği planlanıyor. Kulüplerle yapılacak toplantıda gelecek sezon Süper Lig ve Birinci Lig’lerde sezonun daha az maçla geçirilebilmesi adına play off ve play outun farklı sistemlerle uygulanabilmesinin formülleri üzerinde durulacak.

Bazı kulüpler tescil istiyor


Bu süreçte sıkıntılı günler geçiren kulüp yöneticileri de bazı öneriler geliştirerek yeni bir düzenleme talep ediyor. Salgının kontrol altına alınma tarihinin kestirilememesi ve ekonomik sorunların artması gerekçeleriyle bazı kulüpler üzerinde çalıştıkları taslağı Kulüpler Birliği ile paylaştı ve kulüp yetkilileriyle görüşmelerini hızlandırdı. KTFF’nin ligleri tescil etmesi ve 8 haftanın oynatılmamasını talep eden bazı kulüpler, Süper Lig’de Mağusa Türk Gücü’nün şampiyonluğunun açıklanmasını, küme düşmenin olmamasını öneriyor. Birinci Lig’de 22 hafta sonunda ilk 4 sırada bulunan Mesarya, Dumlupınar, Girne Halk Evi ve Yalova takımlarının da Süper Lig’e alınmasıyla 20 takımla 2020- 21 sezonunun iki grupta oynatılması hedefleniyor.

Süper Lig’de Play off ve out önerisi


Bazı kulüp başkanlarının önerisinde yeni sezonda iki grupta oynatılacak Süper Lig yarışı yanında Birinci Lig 14 takımla devam edebilecek. Bu sezon Doğancı’nın lige katılmamasıyla 15 takımla devam eden Birinci Lig’de 4 takımın Süper Lig’e alınması önerisi yanında 3 takım BTM’den Birinci Lig’e terfi etmişti. Bu sezon BTM’ye düşme olmaması planlanırken 14 takımlı statünün uygulanabileceği öngörülüyor. Süper Lig’de ise kulüp temsilcilerinin önerisiyle 20 takımdan seri başları belirlenip 10’arlı iki grubun oluşturulup önce iki devreli 18 maçlık klasman maçları yapılması düşünülüyor. Sonrasında ise iki grupta ilk 2 sırayı alan 4 takım şampiyonluk mücadelesi için çift devreli play off oynayacak. İki grupta son iki sırayı alan takımlar ile play out maçları sonrası iki gruptan birer takım daha toplam 6 takım Birinci Lig’e düşecek. Süper Lig’e de 2 takımın terfi etmesiyle takım sayısı bir sonraki sezon yine 16 olacak. Kulüp başkanlarının bu önerisine sıcak bakanlar olduğu gibi karşı olanların da bulunduğu, KTFF’nin planladığı maçların oynatılarak mevcut statünün devamı yönünde görüş belirttikleri öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75