banner6

Mehmedali Özgürgün

banner37

Atletizm, voleybol, basketbol ve futboldaki başarıları yanında basketbol hakemliği ve futbol antrenörlüğü yapmış komple bir sporcu ve spor adamı

Mehmedali Özgürgün
banner99

Şükrü BURAĞAN

İlkokulda basketbolla başladığı sporculuk serüvenine atletizm, voleybol ve futbolu da ekleyen ve gerek bireysel gerekse de takımsal birçok şampiyonlukla okul yıllarını geride bırakan Mehmedali Özgürgün, Çetinkaya’daki basketbol ve futbol kariyeri ile yıldızı parlayan bir isim olmuştu. Özgürgün sarı-kırmızılı formayla birçok başarı elde ederken aranan bir basketbol hakemliği dönemi de geçirmiştir. Futbol antrenörlüğünde Çetinkaya ve K.Kaymaklı’yı şampiyon yapan Özgürgün, basketbolda kulüplerin yeniden yer almasını sağlayacak devlet katkısına vurgu yaptı.

Basketbolla başlayıp atletizm, futbol ve voleybolla devam eden okul yılları


10 yaşında basketbolla spor yaşantım başladı. Atatürk İlkokulu’nda Yaşar Tevfik (Gunni) hocamın telkinleriyle başladım. İlkokulun son 2 yılını Şht. Ertuğrul’da geçirdim ancak o dönem yaşanan birtakım olaylar nedeniyle okul sporları durmuştu ve 2 yıl oynayamamıştım. Güner Burgul ve Ali Çağakan (Girali) atletizm hocalarımdı, Atatürk koşularında 1000 metrede birinci gelmiştim. Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda hocalarım Raif Örtunç ve Hasan Zabit’ti, o dönemde yüksek atlamada Kıbrıs birincisi olmuştum. Orta 2’inci sınıftayken okul sporları tekrardan başlamıştı, voleybolda şampiyon olmuştuk ve 15 yaşında milli takıma alınmıştım. Antalya’da yapılan uluslar arası turnuvada Tunus, Cezayir, Suudi Arabistan, Fas ve Türkiye’ye karşı KKTC formasıyla mücadele etmiştim.

Lise yıllarının en başarılı takımlarının bir parçasıydı


LTL’de hocalarım Ali Rıza Altay ve Tözün Tunalı’ydı. O dönemde Babür Özar okul sporları konusunda tek branş kararı verdirmişti, bir bireysel branş bir de takım branşı denilince ben de atletizm ve basketbolu tercih etmiştim. LTL’deki basketbol takımımız çok güçlüydü, Urcan Vangöl, Hurşit, Bülent, Buran Atakan, Hüseyin Özgürgün, Cenk gibi isimlerden kurulu bir takımdık. Neticede hem basketbolda hem atletizmde şampiyon olmuştuk. Türkiye şampiyonasına katıldık, orada bir haksızlıkla ikinci gelmiştik, Galatasaray Lisesi şampiyon olmuştu, ancak İzmir gazeteleri “200 bin kişilik KKTC İzmir’i fethetti” yazmıştı. Liseler 800 metre rekorunu 17 yaşında İzmir Liselerarası Türkiye Şampiyonası’nda kırmıştım.


Atletizm takımımız da çok güçlüydü, Ali Yırtıcı 100 ve 200 metrede, Metin Arhun 400 metrede, ben 800 ve 1500 metrede koşarken, Fazıl Yücel de atmalarda yarışıyordu.

Çetinkaya’nın bir evladı olarak 3 ayrı branş takımında yer aldı


Çetinkaya’da 15 yaşında hem voleybol, hem basketbol hem de futbol takımlarında yer alıyordum. Basketbolda maçlarımızı Gençlik Gücü (kulüp binasının yanı) ve Yenicami’nin (eski halı saha, şimdilerde otopark) açık alandaki sahalarında oynardık. Çetinkayalıyım çünkü dedem Hüseyin Asım Özgürgün 1942’de kulübün kurucularındandı ve yine babam Sunalp Özgürgün yıllarca takımın kaptanıydı ve şampiyonluklar yaşamıştı. Abim Hüseyin ile hayatımız kulübün içinde geçti, halı sahanın orada kum havuzu vardı, bütün gün top oynardık. Basketbolda mevkim oyun kurucu yani point guard’dı, sağ forvet de oynardım. 10 yılda 9 lig şampiyonluğumuz olmuştu. Erhan Sucuoğulları, Osman Korahan, Zeki Kayalp, Cemal Şener, Hüseyin Özgürgün, Erhan Başay, Kemal Hıfzıoğlu’ndan oluşan takımımızın Antrenörü Türkmen Sencer’di. Şampiyon olamadığımız tek sezonda ise Türkmen hocamız federasyon başkanı Raif Örtunç’a kızmış, maça çıkmama kararı almıştı. Çıkıp yenilsek bile 1 puan alıp şampiyon olacaktık.

Basketbolu bırakma, hakemliğe geçiş, hakemliğe ara verip basketbola dönüş


Basketbolda eskiden maçlar yazda oynanırdı, futbol biter öyle başlardı. O dönem basketbolu da kışa çektiler, böyle olunca da futbolla çakıştı. İki sezon hem futbolu hem de basketbolu aynı anda oynadım ama çok zorlandım. Futbolu tercih ettim ve 1991’de Hasan Ecer’in teşvikiyle basketbol hakemliğine başladım, 2 yıl da devam ettim. Özellikle Hasan hocayla bizim hakem ikilisi olduğumuz maçlarda tüm sporcular ve antrenörlerin ciddi saygısı ve güveni oluyordu. Hakemlik bir ekip işidir, sorunsuz finaller yönettik. 1993’te hakemliği bıraksam da 1998’de yeniden yapmaya başladım ve 10 yıl bu kariyerimi sürdürdüm.

Çetinkaya’dan sonra K.Kredi Bankası, ETİ ve GAÜ’de devam eden kariyer


Basketbolu bıraksam da cazip teklifler geliyordu, devam kararı aldım ve Kıbrıs Kredi Bankası’na transfer oldum. 2 yıl oynadık, birinci lige şampiyon olarak çıktık, sonra 1.Lig’de de şampiyon olduk. 2 yıl sonra Kredi Bankası’nın kapanmasıyla 1994’te ETİ’ye geçtim, bu takım da 1 yıl sonra kapandı ve 1996-1997 sezonunda GAÜ’de forma giydim. Lig ikincisi olduk ve basketbolu bıraktım, nihayetinde ikinci basketbol hakemliği dönemim başladı.

Futbolda yılların özlemi şampiyonluklarda baş aktör; Önce Çetinkaya, sonra Kaymaklı


Yine bu süreçte futbolda Çetinkaya ile 1995-1996 sezonunda kupa şampiyonluğunu kazandık. 1996-97 sezonunda ise 27 yıl sonra şampiyon olduk. Çetinkaya dışında Arslan Bıçaklı’nın ısrarı ile 6 aylık Göçmenköy maceram oldu, futbolu 2001 yılında burada bıraktım.


Futbolculuğa devam ettiğim süreçte antrenörlük de yapıyordum. 1999 yılında Çetinkaya Genç Takımı’nı almıştım, sonra Enver Sedat Simavi’nin yardımcısı olmuştum. Simavi gönderilince ben de ayrıldım. 2001-2002 sezonunda Cenk Berkalp’la başlayan Çetinkaya’da görev değişimiyle antrenör oldum ve takımımız o yıl lig şampiyonu oldu. Bu başarımla beraber unutulmaz bir diğer başarım 2010-11 sezonunda Küçük Kaymaklı’nın teknik direktörü olarak yaşadığım şampiyonluktur.

Basketbol için Turgay Demirel örneği


Basketbolu eskisi gibi takip etmiyorum ama daha farklı şeylerin yapılması gerekir. Kulüplere imkan sağlanıp onları yeniden bu işin içine çekmek daha akıllıcadır. Kulüplere imkan sağlanması o kadar zor mu, bu devletin yapması gereken bir şeydir. Örneğin Türkiye’de Turgay Demirel devletin yardımı ile basketbola çağ atlattı. Reklamlar ve ekstra gelirlerle herkesi basketbola aşık etti. Altyapıyı oluşturmak lazım, yıldız isimlerin  basketbolda olması seyircinin gelmesini getirir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104