Mehmet Erfinike

banner37

Altyapı eğitimini Amerika’da üç farklı akademide aldıktan sonra ülkemize dönen ve yıldızı Merit Alsancak Yeşilova’da parlayan genç futbolcu

Mehmet Erfinike
banner8

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Merit Alsancak Yeşilova’nın gelecek vadeden genç yeteneği Mehmet Erfinike. Mehmet, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Merit Alsancak Yeşilova’nın geleceğin yıldız adaylarından 6 Nisan 2001 yılında New Jersey’de (ABD) doğan Mehmet Erfinike, dört nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireylerdendir. Mehmet, altyapı çalışmalarına çok erken başladı. Babası Barış Erfinike, küçük kardeşi İsmet Erfinike de Amerika’da futbol oynadı. Amerika’da yıllardır futbol antrenörlüğü yapan dayısı Kemal Kansu halen daha antrenörlük kariyerini sürdürüyor. Kıbrıs futbolunda önemli başarılar kazanan yeğenleri Ali Özbahar, Yusuf Özbahar, Coşkun Ulusoy’un olmasından dolayı futbola olan ilgisi oldukça yüksek olan Mehmet, sürekli futbolun konuşulduğu ortamla birlikte adeta futbol sahalarında yatıp kalkarak futbola olan ilgisi artarak devam etti.

Başlangıç Amerika’da


Futbol hayatına 4 yaşında Amerika’da Toms River Football Club altyapısında başlayan Mehmet, kendini bildi bileli futbol hep hayatının bir parçası oldu. Çok küçük yaşlarda futbolda ilk adımları yurt dışında atması, futbola olan ilgisi hep yüksek olduğundan dolayı yeteneklerini geliştirmeye, daha iyi noktalar gelebilmek için, altyapı temel eğitimini çok iyi bir şekilde alarak futbola başladı.  Futbola 3-4 yaşında çok erken başlamanın verdiği avantajla birlikte, gelecekte iyi yerlere gelebilmek için inançlı bir şekilde çok çalışarak gelişimine özen gösteren Mehmet, altyapı çalışmalarındaki isteği, arzusu, hırsı ve inancı ile çalışmalara devam etti. Toms River Football Club altyapısında temel eğitimi en iyi şekilde almaya özen göstererek futbolda basamakları birer bire çıkmaya başlayan Mehmet, 3 yıllık (2005-2008) süreci geride bırakarak geçiş yaşadı.
 

Zirveye doğru yükseliş


Toms River Football Club altyapısında temel eğitimini tamamlayarak Red Bulls Academy’ye geçiş yapan Mehmet, beş yıllık (2008-2013) altyapı çalışmaları içerisinde en uzun süreli görev yaptığı yaş gruplarında oynayarak temel eğitimi sistemli ve profesyonel anlayış içerisinde çok iyi bir şekilde aldı. Futboldan beklentileri oldukça yüksek olan Mehmet, çalışmalarına yılmadan devam ederek gelişim göstermeye başladı. Red Bulls Academy’de takım kaptanı olarak da görev yapan Mehmet, altyapı çalışmalarında geçiş yapma hazırlığına girdi.


Altyapı organizasyonlarında elde edilen başarılar, kazanılan şampiyonluklar, gol krallığı gibi unvanlara sahip olan Mehmet, zirve yaparak, 5 yıl gibi uzun soluklu altyapı çalışmalarında almış olduğu çok önemli eğitim sonrasında bu kez bir başka farklı bir akademiye geçiş yaptı.

banner134

Farklı altyapılar, farklı bakış açısı


Mehmet, bu kez 2013 yılında Player Development Academy’ye geçiş yaparak farklı akademilerde yoluna devam etti. Üç yıllık (2013-2015) Player Development Academy altyapı çalışmalarında göstermiş olduğu performans oynadığı futbolla olgunlaşan profesyonel anlayış içerisinde fark yaratmaya başlayan Mehmet, burada da takım kaptanlık görevi verildi.

Amerika’dan Kıbrıs’a dönüş


Amerika’da 3 farklı akademilerde altyapı temel eğitimini uzun süreli olarak en iyi şekilde alan Mehmet, ailesiyle birlikte Amerika’dan ayrılarak Kıbrıs’a geri dönüş yaptı. Ülkemizde Merit Alsancak Yeşilova ile yolları kesişen Mehmet, yaşından dolayı U15 takımında futbol hayatına devam etmeye başladı. Yarışmacı ligde ilk kez boy gösteren Mehmet, 14 yaşında Merit Alsancak Yeşilova U15 takımıyla U15 Yıldızlar Ligi’nde 2015-2016 futbol sezonunda sadece bir sezon mücadele etti. Henüz 15 yaşında genç takıma alındığından dolayı U17 Ligi’nde forma giymedi.


Futbolda beklentileri oldukça yüksek olan Mehmet, beş yıllık çalışmanın sonuncunda gelişimini çok iyi tamamlayan, verilen mücadeleyle yıldızı parlayan, adından söz ettiren isim oldu. Merit Alsancak Yeşilova U21 takımına erken alınan Mehmet, mücadele gücü yüksek, çalışma azmi ve inancıyla hedeflenen üst yapıya çok hızlı bir şekilde çıkış gösterdi. Merit Alsancak Yeşilova genç takımında 2016-2020 yıllar arasında 4 yıl genç takımında göstermiş olduğu başarılı performansla atmış olduğu gollerle dikkat çeken Mehmet, 2020 yılı A takıma alınarak yeni bir maceraya atıldı. Son üç yıldır A takımla antrenmanlara çıkan Mehmet, hedefleri doğrultusunda inançlı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. 19 yaşında ilk kez Yenicami karşılaşmasında A takımda forma giyme şansı yakalayan genç futbolcu Mehmet, Merit Alsancak Yeşilova’da 1 yıldır forma giyiyor.

Altyapının önemi: Mehmet, altyapı çalışmalarının bir futbolcu için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, iyi bir altyapıda futbola başlamanın çok büyük avantaj olduğunun altını çizdi. Hırsının ön planda olduğunu belirten Mehmet, yeteneklerini ve tekniğini de geliştirerek istikrar yakalamanın altyapıda aldığı eğitimin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Futboldan beklentileri: Futbolda büyük beklentiler içerisinde olduğunu belirten Mehmet, öncelikli olarak takımın ilk on birinde olmak istediğini belirtti. Takımda kalıcı olduktan sonra başarılı bir futbol süreci yaşamak istediğini belirten Mehmet, daha sonra kupalar kazanmayı hedefliyor. Gelecekle ilgili hedefinin milli takımda oynamak istediğini ifade eden Mehmet, inancı ve hırsı ile hayallerini gerçekleştirebileceğini söyledi.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs futbolu ambargolardan dolayı yurt dışında tanınmamış olduğundan dolayı sıkıntılar yaşandığını belirten Mehmet, futbolun önü açılması için ambargoların kalkması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Gençlerin önünün açılması için teknik adamların gençlere güvenerek forma şansı vermeleri gerektiğini düşünen Mehmet, birçok genç arkadaşlarına şans verilmesi durumunda başarılı olacaklarına inandığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75