banner6

Mehmet Kadri

banner37

Baf Ülkü Yurdu’nda uzun yıllar hem başkan hem de yönetim kurulu üyesi olarak özveri ile hizmet veren önemli bir isim

Mehmet Kadri
banner150

banner150

banner99

Kıbrıs Türk futbolunun en köklü camialarından olan Baf Ülkü Yurdu’nda uzun yıllar başkanlık görevinde bulunan Mehmet Kadri, kulübün kendisi için bir yuva ve en önemli yaşam sebeplerinden olduğunu söyledi.


Mehmet Kadri kulübüyle olan sıkı bağını değerlendirdi,Başkan olarak 2009-2010, 2010-2011, 2016-2017 ve 2017-2018 dönemlerinde görev yaptım. Kulübümde 24. başkan olarak bu görevi devrettim, ama hizmetlerim hiç bitmeyecek. Sosyal yönü fazla olan biriyim. Bu güne kadar hayatım hep kulüplerde ve derneklerde hizmet etmekle geçti. Toplum faaliyetlerinde çok görevler yaptım. Okul yıllarından itibaren aklımda hep Baf Ülkü Yurdu vardı.


1971, 1972 ve 1973 yıllarında Baf Kurtuluş Lisesi’nde okul kaptanlığı yanında her türlü sosyal etkinliğin de içinde yer aldım. Lise yıllarında hem okulun futbol takımında hem de o zamanki adı ile Ülkü Yurdu genç takımında futbol oynuyordum. Ayrıca atletizm ve voleybol sporlarını da yaptım. Okul yıllarında özellikle okul kaptanı seçilmemde ve ondan sonraki sosyal etkinliklerin içinde olmamdaki en büyük katkı o zaman öğretmenimiz olan merhum Feriha Coşkun hocamızındır.

“İlk başkanlık dönemimde yönetimimle yalnız kalmıştık”


Bir süre Avustralya’da kaldım. Oradaki futbol takımlarından Yeşilada Spor Kulübü’nde oynadım. Avustralya’da 1953 yılında kurulan Kıbrıs Türk Derneği’nin de başkanlığını yaptım.


Benim tek amacım kulübüme karşılıksız hizmettir. Kulübümüzü yaşatmak daha önceki başkanlar gibi benim de en büyük görevlerimden biriydi. Arka arkaya kazanılan 4 şampiyonluk sonrası ne yazık ki kulübümüz yaşanan imkansızlıklarla düşüşe geçmişti. Daha önceki başkanlarımızdan Mustafa Ali Şefik’in o dönemlerde kulübün ayakta kalmasındaki payı çok fazlaydı.


Başkan olarak görev yaptığım ilk dönemde kulübe olan destek konusunda çok yalnız kalmıştım. En büyük desteğimiz olan üye desteği de yeterli değildi. Ancak ikinci başkanlık dönemimde kulübe sahiplenme çok daha fazla oldu. Kulübümüzün geleceği için destekler her zaman çoğaltılmalıdır. Yoksa ayakta kalabilmemiz çok zor olur. Benim çağrım daha önce de başkanlık yapanlarla birlikte taraftarlarımızın da yeni gelen başkana sahip çıkmalarıdır. Özellikle Baflı iş adamlarının kulübümüze daha fazla destek vermelerini istiyoruz. Bu bir görev değişimidir ve hepimiz destek olmalıyız.

“Logomuz çok şeyleri ifade ediyor”


Kulübün adı Baf Ülkü Yurdu olurken logosu da birçok ifadeyi birlikte taşımış oldu. Logosundaki kırmızı renk Türklüğü, yeşil renk bereketi ve sahayı, beyaz renk şeffaflığı ve dürüstlüğü, meşale devamlılığı ve yıldız da 4 yıl üst üste yaşanan şampiyonluğu anlatıyor.


“Benim en büyük hedeflerimden biri alt yapıydı. 200’e yakın sporcu ile altyapımızda büyük bir özveri ile çalışmaktayız. Kulübümüzde futbolun dışında okçuluk, bisiklet, darts ve her ay düzenlenen tavla şampiyonası gibi birçok faaliyet de sürdürülmektedir. Kadın kollarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Çünkü onlar da kulübümüz için çok iyi çalışmalar yapmaktadırlar.


Kulüplerimiz sabit gelir getirici kaynaklar yaratmak zorundadır. Bunu da ancak devletin ve Spor Dairesi’nin katkısı ile yapabilirler. Devlet kulüplerimize bu konuda denetimlerini de yaparak mutlaka destek olmalıdır.

Gençlerimize daha fazla sahip çıkmalıyız. Kulüplerimiz geleceklerini kurtarmak için bunu yapmalıdırlar. Takımlardaki 21 yaş altı futbolcu sayısı da artırılmalıdır. Federasyon bu konuda kulüplerimizi özendirmelidir. Daha fazla genç oyuncu oynatan takımlarımıza da katkısını artırmalıdır.


Birçok sıkıntılarına rağmen üye aidatlarından kulübümüze büyük katkı koyuyorlar. Yeni Başkan Ahmet Ertay bu konuda ve alt yapı için canını veren bir arkadaşımız. Tüm takımlarda olduğu gibi taraftarlar ne yazık ki takım başarılı olursa tribünlere geliyor. Ancak iyi günde olduğu gibi kötü günde yine takımlarının yanında olurlarsa o takımın ayağa kalkması çok daha kolay olur. İlle de başarılı olmak gerekmiyor. Zaten her zaman başarılı olamazsınız. Sevgi ve saygı da takımı ayakta tutan etkenlerden biridir. Görev yaptığım sürelerde teknik heyeti hiçbir zaman görevden almadım. Ancak kendileri bu konuda ısrarcı olursa değişikliğe giderim.

“Kullanımlarında olan taşınmazlarının uzun vadeli olarak kulüplerimize verilmesi gerekir”


Federasyonumuz geçmiş sezonlarda olduğu gibi bu sezon da başarılı işler yapmıştır. Federasyon başkanının da bu konudaki katkısı unutulmamalıdır. Hakemlerin geçmiş sezon genelde gösterdikleri başarıda federasyonun katkısı çok oldu. Onların arkasında durdular ve eşit davrandılar. Sezon boyunca kulüp olarak genelde hakemlerimizden memnunuz. Görevleri çok zor olmasına rağmen olabildiğince adaletli davranıp eşit yönetim gösterdikleri sürece her şey daha da güzel olacak.


Kulüplerimizin ayakta kalabilmeleri için mutlaka kurumsallaşmaları gerekir. Bizim de bu konuda çalışmalarımız var. Kulüplerimiz mutlaka kalıcı gelirler sağlamalı. Kullanımlarında olan taşınmazlarının uzun vadeli olarak kulüplerimize verilmesi gerekir. Olmayan kulüplerimize de bu gibi imkanlar sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde kalıcı gelirler sağlarsak kulüplerimiz bir nebze de olsa ayakta kalırlar ve gençlerimize hizmet ederler. Yapılan maddi katkılar özellikle alt yapılara yapılacak hizmetler için denetlenmek şartı ile artırılmalıdır.

“Tesislerimize daha önce bu kulübe hizmetleri olan değerli kişilerin isimlerini verdik”


Benim bu kulüpte 25 yıl gibi uzun bir süre hem de aktif bir şekilde hizmet etmemde, kulüp başkanlığı yapmamdaki en büyük pay çok değerli eşimindir. Onun sabır ve anlayışına çok teşekkür ederim. Özelde kulübüme genelde ülke sporuna hizmet etmek benim için bir zevk ve bundan da büyük gurur duyuyorum.


Eski başkanlarımızdan Zafer Niyazi’nin hizmetleri unutulmaz. Görev yapan diğer başkanlarımız da kulübümüze çok değerli katkılar yapmışlardır. Kulübümüze kazandırılan tesislere daha önce bu kulüpte futbol oynayan değerli kişilerin isimlerini verdik. Maçlarımızı oynadığımız sahaya Kıbrıs Türk futboluna inanılmaz hizmetler veren eski teknik direktörlerimizden Üner Berkalp’ın adı verilmiştir. Kulüp olarak bizler de antrenman sahamıza bu gün hayatta olmayan eski futbolcu ve teknik direktörlerimizden Alpay Volkan’ın, halı sahamıza da yine hayatta olmayan eski milli futbolcularımızdan ve teknik adamlarımızdan Fikri Orakçıoğlu’nun isimleri verilmiştir. Daha fazla destek ve çalışma ile başarılı olabiliriz. Camiamıza mutlaka ama mutlaka sahip çıkmalıyız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104