Mehmet Kum

banner37

Yalova altyapısından yetişen ve gösterdiği başarılı performans ile kısa sürede adından söz ettiren genç yetenek:

Mehmet Kum
banner90
banner8

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Yalova’nın gelecek vadeden genç yeteneği Mehmet Kum. Kum, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Yalova’nın geleceğin yıldız adaylarından 21 Mayıs 1998 yılında Lefkoşa’da doğan Mehmet Kum, dört nüfuslu aile içerisinde ilk olan bireylerdendir. Futbol altyapı çalışmalarına erken başlayan Kum, baba Derviş Ali Kum ile kulüp takımlarında başarılı bir şekilde futbol oynayan ülke futboluna hizmet eden yeğenleri Behiç Kum, Zekai Serdar, Metin Serdar futbolun içerisinde sürekli yer alması, kendisini de futbolun içerisinde yer alması ilgisini artırarak futbola başladı.

Erken başlangıç

 


Futbol hayatına 8 yaşında (2006 yılında) ülkemizdeki altyapı çalışmalarına önem veren batı bölgesinin köklü kulüplerinden Yalova futbol okulunda başlayan Kum, futbolda ilk adımları atarken gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmeye özen göstererek futbola adım atmış oldu. Altyapı çalışmalarına erken başlayan Mehmet Kum, küçük yaştan itibaren çok çalışarak kendini geliştirmeye özen gösterirken, futbola ilgisi daha da artarak yeni bir döneme başlamış oldu. 

Altyapıda temel sağlam atıldı


Yalova futbol altyapısında ilk adımları atan geleceğin yıldız adayı Mehmet Kum, temel eğitimi erken almaya başlamasından dolayı gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye özen gösterdi. Yalova futbol okulunda altyapıda gelişimi için temel eğitim almaya başlayan Kum, yeteneklerini geliştirmek, gelecekte iyi yerlere gelebilmek için çalışmaları yoğunlaştırdı. Altyapı çalışmalarında göstermiş olduğu gayretle geleceğini sağlam temeller üzerine kurmaya çalışan Kum, hırslı ve kararlı bir şekilde altyapı çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

 


Bireysel çalışmalara önem vererek, gelişimine ciddi katkılar koymasıyla birlikte üstyapılarda yer alacağının sinyalini veren Kum, performansında yükseliş göstermeye başladı. Yalova altyapılarında miniklerde 10 yaşında (2008 yılında) futbola başlayan Kum, 2 yıl (2008-2009) başarılı bir şekilde temel eğitimini aldıktan sonra yıldızlar kategorisine yükseldi. 12 yaşında yıldızlar (2010 yılında) kategorisinde istekli arzu ve kararlı bir şekilde çalışmalara devam eden Kum, 3 yıl boyunca (2010-2011-2012) göstermiş olduğu üstün performansla dikkat çekti. Altyapılarda gelişim gösteren Kum, yetenekli bir futbolcu olma yolunda emin adımlarla devam ederek 7 yıllık süreç içerisinde temel eğitimi çok iyi alarak temel sağlam bir şekilde atmış oldu.

A takıma erken yükseliş

banner134


13 yaşında (2011 yılında) Yalova U15 takımda futbol oynamaya başlayan Kum, 3 yıl (2011-2012-2013 yıllarında) yarışmacı ligde başarılı bir şekilde mücadele etti. U15 takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kum, fark yaratmaya başladı. U17 Ligi ilk kez oynatılmaya başlandığında yaş kategorilerinden dolayı hiç forma giymeyen genç yetenek Kum, 2013 yılında yarı finalde Yenicami’ye mağlup olarak finale kalamasa da başarılı bir sezon geçiren Yalova U15 takıma katkı koyan isimlerin başında geldi. 2013 Tamsu U15 Yıldızlar Ligi’nde 11 maçta, attığı 36 golle ligde gol kralı olarak önemli bir başarıya imza atan Kum, yıldızı parlamaya adından söz ettirmeye devam etti.


Yalova forması ile başarılı performansın sürdüren Kum (2011 yılında) 13 yaşında aynı zamanda U21 genç takıma alınarak oynamaya başladı. Yalova U21 genç takımda üç yıl (2011-2012-2013) başarılı performansını sürdürmeye devam eden Kum, oynadığı futbol ve attığı gollerle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.


Futboldaki geleceği konusunda başarılı bir şekilde çalışmalara devam eden ve hızlı yükselişe geçen genç futbolcu Mehmet Kum, 16 yaşında (2014 yılında) A takıma yükselme başarısı gösteren Mehmet Kum, Yalova’da 7 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Kendisini ispatlamak istiyor


Kum, temel eğitimi en iyi şekilde alarak, hızlı bir şekilde gelişim göstermesiyle birlikte başarılı bir performans ortaya koydu. U15 takımında oynadığı futbolla ve attığı gollerle gol kralı olarak yükselişe geçerek kısa zamanda A takıma yükselen Kum, kendini ispatlamak istiyor. A takıma ilk yükseldiği dönemde forma şansı çok fazla bulamasa da vazgeçmeden, pes etmeden çalışmalarına devam ederek formayı ele geçiren Kum, yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendirmeyi başardı. Kum, 13 yaşında genç takımada 3 yıl forma giydikten sonra, yükseldiği A takımda ise son 7 yıldır başarılı bir şekilde forma giymeye devam ediyor. Büyük hedefler peşinde koşan, çevik yapısı, kanat organizasyonlarındaki hızı ve çabukluğunu iyi kullanan, topla dripling ve geçişleri çok iyi yapan, vuruş tekniği iyi kullanarak, gol yollarındaki bitirici vuruşlarıyla direk skora katkı koyan, teknik kapasitesi yüksek, sakin duruş özelliğe sahip Kum, öncelikli hedefi A takımda kendisini ispatlamak. Sonrasında ise ilerde kapıların açılması durumunda yurt dışında futbol oynayabileceğin düşünüyor. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Kum, Lefke Avrupa Spor Yöneticiliği bölümünden mezun oldu.  

Başarıları


Yalova U15 takımında 2011 yılında ilk kez forma giyen Kum, altyapı organizasyonlarında katıldığı turnuvalarda şampiyonluklar elde ederken, Yalova formasıyla U15 Yıldızlar (15 yaş altı) liginde 2012-2013 futbol sezonunda yarı finalde kaybederek finale yükselmemenin üzüntüsünü yaşarken, ligde attığı 36 golle gol kralı olan Kum adına teselli oldu. 2008 yılında İlkokullar arası futbol şampiyonasında Fikri Karayel İlkokulu ile KKTC 3’ncülüğü, 2010 yılında Ortaokullar arası futbol şampiyonasında Şehit Turgut Ortaokulu ile şampiyonluk, Ortaokullar arası Türkiye şampiyonasında ise son 8’e kalma başarısı gösterdi.


2013-2015 yıllarında Liselerarası futbol şampiyonasında şampiyonluklar, 2016 yılında Kurtuluş Lisesi formasıyla 17 golle gol kralı oldu. 2017 yılında A takım formasıyla Kıbrıs Kupası finali oynayan ve kaybeden genç golcü Kum, genç yaşına rağmen önemli başarılarıyla dikkat çekiyor.

Altyapının önemi: Mehmet Kum, futbolda altyapıda geriden gelen futbolcular açısından son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, Kıbrıs futbolunun devam eden yıllarda iyi bir yerde olabilmesi için altyapıların çok büyük önem teşkil ettiğin belirtti. Altyapıların iyi olması gerektiğinin altını çizen Kum, dolayısıyla altyapılara çok daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti.  

Futboldan beklentileri: Futbolda belli bir yerlere gelebilmek için çok çalışmaktan geçtiğinin altını çizen Kum, oynadığı futbolla kendini ispatlamak istediğini belirtti. Altyapıda almış olduğu eğitimle iyi bir noktaya geldiğini belirten Mehmet Kum, futboldan iyi bir çevre ve iyi bir geçim kaynağı sağlamak istediğini söyledi.
 

Kıbrıs futbolu ile İlgili düşünceleri: Kıbrıs futbolunun çok ileri bir seviyede olmadığına vurgu yapan Kum, zamanla çok daha iyi yerlere geleceği düşüncesinde olduğunu belirtti. Pandemi döneminin yarattığı etkilerle birlikte futbolun bu dönemde biraz gerileyeceği düşüncesinde olduğunu belirten Kum, bu zorlu süreci en iyi bir şekilde atlatarak, futbolun güzelliklerinin yeniden yaşanacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75