Mehmet Menekşeli

banner37

Uzun yıllar futbol sahalarında başarıyla mücadele eden, Mormenekşe Kulübü’nde başkanlık da yapan, centilmenliği ve özverisiyle saygı duyulan bir isim

Mehmet Menekşeli
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Soyadını adeta aşık olduğu Mormenekşe köyünden alan Mehmet Menekşeli,13 Şubat 1965 tarihinde Pile’de dünyaya geldi. Annesinin Pileli olması, babasının da üsler bölgesindeki işinden dolayı 9 yaşına kadar Pile’de yaşadı ve spor hayatına ilk kez Pile’de arkadaşları ile oynadığı oyunlarda girdi. 1974 göçünden sonra güneydeki Mormenekşe köyünde yaşayan akrabaları ile birlikte ailesiyle kuzeye Mormenekşe köyüne taşınınca onun için futbol serüveni de başlamış oldu. İlkokul yıllarında daha çok oyun niteliğinde futbol oynayan Mehmet Menekşeli ortaokulda eğitim gördüğü Bekirpaşa Lisesi’nde lisanslı futbol oynamaya başladı. Gerek fiziksel avantajından gerekse etkili oyunundan dolayı beden eğitimi öğretmeni Niyazi Okutan’ın dikkatini çekti ve orta 3. sınıftan itibaren okulundan mezun olduğu yıla kadar okul takımında başarıyla futbol oynadı.

Mormenekşe genç takımında başlayan serüven


Okul yıllarında yaşadığı köy olan Mormenekşe’nin her antrenmanına giden Menekşeli, kendisinden yaşça büyük olan futbolcu abilerini izleyerek antrenmanlarda toplarını toplayarak tamamen futbolun ve Mormenekşe takımının içerisine girmeye başladı. Zaman zaman eksik olan futbolcuların yerine antrenman maçlarında oynamaya başlayan Mehmet Menekşeli, 1981 yılında ilk kez Mormenekşe genç takımında lisans çıkardı. İlk maçında Serdarlı’ya karşı mücadele etti ve 9-2 kazandıkları maçta goller atınca herkesin dikkatini çekti. O kadrodan 5 arkadaşı ile birlikte hemen A takım kadrosuna alınan Menekşeli, zaman zaman A takımda süre almaya başladı. Mormenekşe A takımında ilk on birde başladığı maç olan Ağırdağ maçı ile formayı alan Menekşeli, bu maçlarda herkesin bildiği mevkisi olan forvette değil orta sahada oynamasına rağmen çok başarılı bir oyun sergiledi. Ertesi hafta Lefke deplasmanında ilk 30 dakikada 2 kez fileleri havalandırınca bir anda tüm gözler üzerine çevrildi ve takımın vazgeçilmezi oldu.

Maçların kaderini değiştiren isimdi


1984 yılında Menekşeli’nin askere gittiği dönemde Mormenekşe üst lig olan1. Lige çıkarak adeta altın yıllarını yaşarken başarılı futbolcu da her hafta maçlarda görev almaya devam etti. Yoğun geçen bir askerlik dönemi olduğu için genelde maçların ikinci yarısında görev alarak birçok maçın kaderini değiştiren isim oldu. Takımın yetenekli ayaklardan oluşması ve arkadaşlık ortamının çok iyi olması takımın istikrarlı oynamasını sağladı.1986 yılının sonunda askerliğini tamamlayan Menekşeli, daha büyük bir azimle köyünde başarılı maçlar çıkarmaya devam etti. 1990’lı yılların başında takım yeniden en üst lige çıkınca artık tüm ülkenin tanıdığı bir isim oldu.
 


Mormenekşe’nin üst ligde oynadığı bir yılın sonunda küme düşmesinden sonra kendisine Gençler Birliği, Mağusa Türk Gücü, Yenicami ve Gençlik Gücü’nden transfer teklifi geldi ve o daha yakın hissettiği Gençlik Gücü’ne transfer oldu.

banner134
 

Aşırı motivasyon ters tepti


Menekşeli, Gençlik Gücü’ne transfer olduğu yıl takıma çok yetenekli futbolcular transfer edilince kendisini bir anda ciddi bir rekabetin içerisinde buldu. Bununla beraber spor kamuoyunun transferinden çok şey beklemesi üzerinde bir baskı yarattı ve başarılı olmak adına aşırı motivasyon durumu ters tepti. Hatta bu durum o kadar bir kendisini etkiledi ki ilk 6 hafta antrenmanlarda bile gol atamadı. İlerleyen zamanlarda takıma katkı sağlamaya başlasa da takımdaki ikinci yılının sonunda GG’den ayrılmaya karar vererek Dumlupınar’a transfer oldu.

Dumlupınar’da kolej havası


Dumlupınar’a transfer olduğu dönem gerek kaliteli yönetim gerekse yetenekli futbolculardan oluşan bir takım olması bir kolej havasına girmelerini sağladı. Dum Dum’da oynadığı 3 yıl boyunca Mormenekşe’de oynadığı yıllara dönen Mehmet Menekşeli, burada geçirdiği başarılara bir de şampiyonluk adaylarından Çetinkaya ve Gönyeli’yi arka arkaya yenmelerinden dolayı centilmenlik kupasını da ekledi.

Yuvaya dönüş


Dumlupınar’da yaşadığı 3 başarılı sezondan sonra Metin Menekşeli’nin başkanlığındaki yuvası olan Mormenekşe’ye geri döndü ve burada güzel yıllar geçirdi. Kaliteli bir takım, işini çok seven bir başkan ve teknik heyet başarılı olmalarında çok büyük etken oldu. Burada geçirdiği iki yılın sonunda kendini takımdaki gençleştirme çalışmalarının dışında bulunca komşu köy olan Yeniboğaziçi’ne transfer oldu.

Hem başkan hem futbolcu


Yeniboğaziçi’nde geçirdiği bir yılın sonunda yeniden köyüne dönen Menekşeli, 2 yıl futbol oynadıktan sonra kulüp başkanlığı seçiminin yapıldığı gece köylünün desteği ile kulüp başkanı seçildi ve kendini bir anda başkan olarak buldu. Fakat futbol oynama isteği devam eden Menekşeli, bu 2 yıl boyunca hem başkanlık görevini yaptı hem de futbol oynamaya devam etti. Burada geçirdiği 2 yılın sonunda üst liglerdeki futbol hayatına son verdi ve önce Ötüken sonra da Pile kulüplerinde BTM’de görev yaparak aktif futbolculuk görevini tamamladı.

“Futbol beni ben yaptı”


Futbol hayatı boyunca çok az kazanç elde etmesine rağmen manevi olarak çok büyük kazanımlar elde ettiğini belirten Menekşeli, bunu da kazandığı büyük dostluklar olarak gördüğünü söyledi. Futbolun kendisini “Beni ben yaptı” şeklinde niteleyen Mehmet Menekşeli bunun da hiçbir maddi kaynakla karşılanamayacağına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75