Mehtap Karabalık Mercan

banner37

Mehtap Karabalık Mercan
banner99

Ebru Akgür PEHLİVAN


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Atletizm ve basketbol branşında kazandığı başarılar ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Mehtap Karabalık Mercan spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

11 yaşında spora başladı


1977 yılında spora merhaba diyen Mehtap Karabalık Mercan, ‘Şht. Yalçın İlkokulunda okuduğum dönemde 27 Aralık Koşularına katıldım ve Süleyman Aktuna hocam beni fark etti’ dedi. Atletizme başladığı yıllarda Sabahat Özkaloğlu ve Günay Yücesoy hocalarının desteğini hiç esirgemediğini aktaran kadın sporcu, ‘atletizm yanında basketbolda oynadım. Bu branşta da Cüferiye Cüfer hocanın üzerimdeki etkisi çok büyüktür’ şeklinde konuştu.

Atletizm, cirit atma ve basketbolda başarılar kazandı


banner134
Okul yıllarında birkaç branşı bir arada yaptığını anlatan Mercan, ‘ 200m, 4x100, cirit atma ve basketbol branşını birlikte yürüttüm. Hem atletizm hem de basketbolda birçok şampiyonluklar elde ettim’ dedi. Basketbolda Çetinkaya ve Küçük Kaymaklı takımlarında forma giyen başarılı kadın sporcu arka arakaya elde edilen şampiyonluklarda önemli rol oynadı.


Lise yıllarında başarılarına başarı ekleyen Mercan, ’20 Temmuz Lisesi olarak özellikle 1 yıl boyunca ortalığı silip süpürdük ve birçok madalya kazandık lise sonda takım kaptanı olarak şilt ve kupaları kürsüde gururla kaldırdım’ dedi. Her yarışın kendisi için ayrı bir önemi olduğunun altını çizen kadın sporcu hepsinin ayrı bir gurur olduğunu belirtti.

Unutulmayan anılar


Atletizmde parladığı yıllarda uzun atlama branşında yaşadığı anısını paylaşan Mehtap Karabalık Mercan, ‘ uzun atlama dalında arkadaşım diskalifiye olmuştu ve onun yerine atlamayı ben yaptım. Atlayışımla takımıma güzel bir puan getirdim ve şampiyon olduk’ dedi. Ayrıca spor yaşamında hocaları Sabahat Özkaloğlu, Günay Yücesoy, Cüferiye Cüfer, Hasan Ecer, Meliha Volkan, Ayşe Tanyeli, Hasan Tanyeli, Raif Örtunç, Harika Kıral ve Olgun hocalarının emeklerini asla unutmayacağının altını çizdi.

‘Spordan vazgeçmesinler’


Günümüzde gençlerin spora eskisi gibi önem verdiğini gördüğünü söyleyen Mercan, ‘sporun önemini bilen biri olarak gençlere tavsiyem hayatlarında hep spor olması ve sporun hangi branşı olursa olsun spor yapmaktan vazgeçmemelerini tavsiye ederim’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 09:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oya Türker
Oya Türker - 1 ay Önce

Birzamanlar ah o gençlik yıllarımız cnm benim mmehtabım cnm benim.

Suna Limoeiro (KARAMAN)
Suna Limoeiro (KARAMAN) - 1 ay Önce

Unutulmaz gunlerdi... Iki kez Turkiyeye gittik orada yaristik buyuk basarilar elde ettik.. Tum arkadaslara Kanadadan selam..

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75