Melis Orbay

banner37

Melis Orbay
banner90
banner99

Ebru AKGÜR


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Yüzmeyle elde ettiği başarılar ile adından söz ettiren kadın sporcu Melis Orbay, spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Spora 8 yaşında başladı


İlkokul yıllarında basketbol ile spora başladığını anlatan Melis Orbay, “basketbol benim için ilk adımdı. Ardından yüzmeye başladım. İlk başladığımda amacım sadece yüzme öğrenmekti. Beni ilk keşfeden kişi ise kursiyer olarak yüzme öğrendiğim Yüzme İhtisas Kulübü antrenörlerinden Levent Ilgın hocam oldu” dedi. Yüzme branşına başladıktan sonra basketboldan vazgeçtiğini belirten sporcu, o noktadan itibaren tamamen yüzmeye odaklandı.

Okul yıllarına birçok başarı sığdırdı


Okul döneminde birçok derece elde eden Melis Orbay, “sporcu bir ailede yetiştim. Beni en çok destekleyen ailem oldu. Ayrıca küçük yaşta profesyonelliğe adım atmamda antrenörüm Cem Dağdelen’in emeği çok fazladır” dedi.

banner134

Yüzmenin kendisi için vazgeçemediği bir tutku olduğunun altını çizen Orbay, yüzmenin hayatında her zaman yer alacağını aktardı. Üniversite yıllarında sporcu olduğunu, antrenörlük ve cankurtaranlık yaptığını anlatan Orbay, “6 yıl sporculuğunu yaptığım YDÜ Kadın Yüzme takımının 5 yıl da kaptanlığını yürüttüm. Her yıl şampiyonluk kupasını kaldırmayı başardık. Aynı zamanda yine YDÜ Senkronize Yüzme Takımı’nda 5 yıl yer aldım. Senkronize yüzmeyi de çok severek yaptım” dedi.

100 m kelebekte Türkiye 3’üncülüğü unutulmuyor


2008 yılında Türkiye’de katıldığı yarışmada 3’üncülük elde ederek aynı zamanda KKTC rekorunu kırdığı günü unutamadığını belirten Melis Orbay, “böyle başarılar kolay unutulmuyor. Bunun yanında Budapeşte’de düzenlenen Dünya Masterler Şampiyonası ise benim için inanılmaz bir deneyim oldu” dedi. Oradaki atmosferden çok etkilendiğini söyleyen sporcu 50m ve 100m kelebek branşında Türkiye rekorunu kırdı. Aynı zamanda 4x50m serbest bayrak yarışında Dünya 6’ncısı gelerek hem madalya aldı, hem de Türkiye rekorunu kırmayı başardı.

“Hayatımda hep spor var”


Küçük yaştan beri hayatına kattığı sporun odak noktası olduğunu aktaran kadın sporcu, “spor insana kendini hep dinç ve sağlıklı hissettiriyor ve bu duruma alışın insan bırakamıyor” dedi. Her zaman en büyük rakibinin kendisi olduğunu belirten Orbay, “ben iyiyim demek yerine hep bir sonraki yarışta daha iyi nasıl olabilirim diye düşünürüm” şeklinde konuştu.


Doğum nedeni ile spora kısa bir ara verdiğini söyleyen sporcu, “yakın zamanda yüzmeye geri başlıyorum. Toparlanma sürecinden sonra Fast Frog Spor Kulübü adına yarışlara gireceğim ve yarışmayı çok özledim” dedi.


Gençlere de mesaj veren başarılı sporcu Melis Orbay, “Mutlaka spora vakit ayırsınlar. Spor sağlıklı bir beden, sosyal çevre ve özgüven kazandırır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75