Meliz Örtunç

banner37

Voleybolda elde ettiği başarılarla tarihte iz bırakan kadın sporcu

Meliz Örtunç
banner8

Ebru AKGÜR

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Voleybolda elde ettiği başarılar ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Meliz Örtunç spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Sporun içine doğdu


Küçük yaşlardan itibaren spor ile iç içe olduğunu anlatan Meliz Örtunç, ‘babam Raif Örtunç’tan dolayı salonlarda büyüdüm. Kendimi bildim bileli hep sporun içindeyim’ dedi.


İlk yaptığı branşlar arasında cimnastik ve bale olduğunu belirten Örtunç, ‘Basketbol Federasyonu’nu kuran, futbol ve birçok branşta uzun yıllar hizmet veren babam Raif Örtunç beni spora teşvik eden ilk kişidir’ şeklinde konuştu.


Ortaokul yıllarında atletizm ve basketbol branşlarında da spor yapan Örtunç 14 yaşında tutkunu olduğu voleybola geçiş yaptı. Voleybola başlamak için geç bir yaş olarak görüldüğünü söyleyen Örtunç, ‘farklı branşlar yaptığım için adapte olmam kolay oldu. O yıllarda yıldız ve genç takımlarda kaptan olarak görev yaptım. Bu süreçte en büyük destekçilerim annem ve babamdı’ dedi.


banner134
Üniversite hayatında Avusturalya’da voleybol oynamaya devam ettiğini aktaran Örtunç, ‘zorlu bir süreçti ancak benim için çok büyük bir deneyim oldu. Farklı bir ülkede farklı insanlarla spor yapmak kişisel gelişimi daha da üst noktaya taşıdı’ dedi.

Voleybolda önemli ödüllerin sahibi oldu


Voleybol oynadığı yıllarda kazandığı ödülleri paylaşan Örtunç, ‘birçok başarılara imza atmanın gurunu yaşadım. Şampiyonluklar yanında, en iyi smaçör, en iyi bloker ve en iyi oyuncu ödüllerini kazandım’ dedi. Ayrıca plaj voleybolunda da sayısız başarılar elde eden Örtunç, bu alanda Türkiye şampiyonluğu da elde etti.


Unutamadığı başarı anısını ise şöyle anlatıyor; ‘2003 yılında Limasol’da düzenlenen Kıbrıs Beach Volley Turnuvası’nda partnerim Ayşen ile Kıbrıs Şampiyonluğu kazanmak inanılmaz bir duyguydu. Ülkemiz şartları ve ambargolar düşünüldüğünde orada elde ettiğim başarının yerini hiçbir şey tutamazdı. Sınır kapıları açıldıktan sonra böyle bir turnuvaya katılan ilk Türkler bizdik ve kupayı aldığımızda herkes alkışlıyordu. Rum basınında da geniş yer aldık ve ardından birçok teklif geldi’ dedi.

‘Voleybol hayatımın önemli bir parçası’


Voleybolun yaşamında önemli bir yer kapladığını söyleyen Meliz Örtunç, ‘bazı dönemlerde hayatımın tam da merkeziydi. Bana çok şey kattı’ dedi. Sporun insan hayatına olumlu yansıdığını düşünenlerden biri olduğunu aktaran Örtunç ‘öncelikle bana disiplin kattı. Güzel dostluklar elde ettim ve birçok güzel anı biriktirdim’ dedi. Hiçbir zaman ben iyiyim demediğini daima daha iyisi için çabaladığını aktardı.

‘Ambargoların kalkmasını diliyorum’


Voleybolu bırakmasının ardından günümüzde fitnesse devam ettiğini belirten Örtunç, ‘pandemi dolayısı ile evde devam ettim’ dedi. Gençler için de mesajla veren başarılı kadın sporcu, ‘hangi branş ile uğraşırlarsa uğraşsınlar motivasyonlarını hiç kaybetmesinler ve her zaman sporu hayatlarında tutsunlar’ şeklinde konuştu. Ayrıca günümüzde artan imkanlarla daha adil ve ambargosuz bir şekilde sporun gelişmesini diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75