Meral Erensoy Metay

banner37

Atıcılık sporuna gönül veren, Sporting ve Skeet branşlarında kendini gösteren kadın sporcu

Meral Erensoy Metay
banner90
banner8

Ebru AKGÜR


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Atıcılık sporuna gönül veren, Sporting ve  Skeet branşlarında kendini gösteren kadın sporcu Meral Erensoy Metay bu spora nasıl başladığını, başarılarını ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

2018 yılında tesadüfen atıcılığa başlıyor


2018 yılında Sporting atışına tamamen tesadüfi bir şekilde başladığını aktaran Meral Erensoy Metay, ‘ önceleri bu spora karşı hep önyargım vardı ve feminen bir spor olmadığını düşünürdüm. Ancak başladıktan sonra bende bir tutku haline geldi ve poligona gideceğim zamanı iple çekmeye başladım. 2019 senesinde Sporting’den Skeet atıcılığına geçtim’ dedi.


Atıcılığa karşı önyargılardan kurtulup bir tutku haline geldikten sonra hissettiklerini aktaran Metay, ‘atış sporu sadece erkekler tarafından yapılacak bir spor değildir. Kadınlarda atış sporunu seçebilir ve inanmaları halinde başarı ile yapabilir. Poligon’da olmanın havası çok farklı ve benim gibi bu spora gönül verenler orada olmaktan mutlu olur’ şeklinde konuştu.

‘Sporting branşında 1. Ve 2. liklerim var’


banner134
Atıcılık dalında ilk olarak seçtiği Sporting branşında kazandığı başarıları anlatan Metay, ‘ bu alanda 1.ve ikinciliklerim var. Skeet dalında ise kadın sporcu sayısı önceleri sadece ikiydi. Şuanda dörde çıktı. Bu dalda da ikinciliklerim var’ dedi. Girne Avcılık Ve Atıcılık Kulübü adına yarışan ve kulübün tek kadın atıcısı olan Meral Erensoy Metay ayni zamanda kulübün denetleme kurulu üyesi olarak da görev yapıyor.

‘Atıcılık bana özgüven kattı’


Hayatın yoğun temposundan sıyrılıp bir spora konsantre olmanın insanı stresten uzak tuttuğunu ifade eden Metay, ‘ bu spor bana kesinlikle özgüven kattı. Yaptığım her işte konsantre olmayı kolaylaştırdı’ dedi. Küçük yaştan itibaren spora başlamamanın elbette ki dezavantajlarını yaşadığını aktaran Metay, ‘eline hiç tüfek almamış, tüfeği hiç tanımamış olmak bütünleşene kadar insana zor geliyor. Ama o bağı kurduktan sonra güzellikleri daha çok’ şeklinde konuştu.


Henüz yeni bir atıcı olduğunu söyleyen Metay, ‘ iyi olmak için çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Erkek sporcularla yarışlara katılmak ve kadınları temsil etmek bana gurur veriyor’ dedi.

 Aile boyu atıcılık tutkunu


Aile fertlerinin de atıcılık sporu ile uğraştığını anlatan Metay, ‘ eşim İstiklal Erensoy profesyonel atıcı ve KKTC rekorunu egale eden bir sporcu. Ayni zamanda 17 yaşındaki oğlum da Sporting atıcısı. Onlar da bana bu sporu yapmamda hep destek oldular’ dedi. Sosyal yaşantısına da sporun olumlu etkileri olduğunu belirten Metay sporcularla aile gibi olduklarının da altını çizdi.


Atıcılık sporu yapmak isteyen herkese de tavsiyelerde bulunan Metay, ‘ ilk bakışta sadece erkeklere hitap eden bir spor olarak görünse de kendine güvenen bir kadının yapabileceğinden ve bu spordan keyif alacağından eminim. Herkese tavsiye ederim’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75